Spośród hormonów, które bezpośrednio wpływają na wydzielanie insuliny w stopniu mającym znaczenie fizjologiczne, należy wymienić z jednej strony glukagon i niektóre peptydowe hormony jelitowe, które ten proces pobudzają, z drugiej — katecholaminy, somatostatynę i (prawdopodobnie) peptyd trzustkowy, które działają przeciwnie. Docierają one do komórek B z krwią (elekt endokrynny), z sąsiednich komórek wysp trzustkowych przez połączenia międzykomórkowe (efekt parakrynny), czy wreszcie za pośrednictwem nerwów peptydergicznych (elekt neurokiynny). Działanie pobudzające lub hamujące wydzielanie insuliny stanowi z reguły składową bardziej ogólnego wpływu tych substancji, stanowiących ogniwa mało jeszcze poznanego systemu regulującego przyswojenie, dystrybucję i wykorzystanie substratów pożywienia. Hormony zwiększające wydzielanie insuliny działają jedynie w środowisku zawierającym glukozę, czyli ten ich wpływ sprzęga się z analogicznym wpływem glukozy i go nasila. Zasadniczy mechanizm oddziaływania hormonów na wydzielanie insuliny sprowadza się do ich interakcji ze swoistymi receptorami błony komórek B, w wyniku czego sygnał zewnątrzkomórkowy zostaje przeniesiony za pośrednictwem „drugiego przekaźnika” (cAMP) na układ efektorowy tych komórek. Zwiększenie wewnątrzkomórkowego stężenia cAMP powoduje wydzielanie insuliny, jego zmniejszenie daje skutek przeciwny. Te efekty podlegają modyfikacjom, determinowanym przez zależność wytwarzania i dalszych losów cAMP od stanu metabolicznego komórek B oraz przez wpływ czynników modulujących zewnątrzkomórkowe działanie hormonów, bądź też mediatorów stanowiących ogniwo pomiędzy hormonem uznawanym za B-cytotropowy a samą komórką B.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- Insulina we krwi w niektórych innych chorobachPoza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością …
- Medycyna pracy Gdańsk
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Duże operacje ze wskazań przewlekłychCiągły wlew insuliny. W ostatnich latach przy dużych operacjach u chorych na cukrzycę coraz częściej wykorzystuje się urządzenia do ciągłego wlewu małych …
- Dieta – podstawa zdrowego stylu życia. Warzywa ekologiczne sklep internetowy, oleje roślinne – olej z pestek dyniZdrowa i zbilansowana dieta jest bez wątpienia najważniejszym elementem dbania o stan naszego organizmu. To od niej zależy jakość i długość życia, …
- Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …
- Kupuję, więc jestem – uzależnienie XXI wieku. Zakupoholizm statystyki – uzależnienie od kupowania.Jednym z najpoważniejszych uzależnień XX wieku jest zakupoholizm. Nie jest to jednak zjawisko całkiem nowe, gdyż pierwsze wzmianki na temat kompulsywnego kupowania …
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
- Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …
- Obraz kliniczny i leczenie cukrzycyNa ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
Najnowsze komentarze