Spośród hormonów, które bezpośrednio wpływają na wydzielanie insuliny w stopniu mającym znaczenie fizjologiczne, należy wymienić z jednej strony glukagon i niektóre peptydowe hormony jelitowe, które ten proces pobudzają, z drugiej — katecholaminy, somatostatynę i (prawdopodobnie) peptyd trzustkowy, które działają przeciwnie. Docierają one do komórek B z krwią (elekt endokrynny), z sąsiednich komórek wysp trzustkowych przez połączenia międzykomórkowe (efekt parakrynny), czy wreszcie za pośrednictwem nerwów peptydergicznych (elekt neurokiynny). Działanie pobudzające lub hamujące wydzielanie insuliny stanowi z reguły składową bardziej ogólnego wpływu tych substancji, stanowiących ogniwa mało jeszcze poznanego systemu regulującego przyswojenie, dystrybucję i wykorzystanie substratów pożywienia. Hormony zwiększające wydzielanie insuliny działają jedynie w środowisku zawierającym glukozę, czyli ten ich wpływ sprzęga się z analogicznym wpływem glukozy i go nasila. Zasadniczy mechanizm oddziaływania hormonów na wydzielanie insuliny sprowadza się do ich interakcji ze swoistymi receptorami błony komórek B, w wyniku czego sygnał zewnątrzkomórkowy zostaje przeniesiony za pośrednictwem „drugiego przekaźnika” (cAMP) na układ efektorowy tych komórek. Zwiększenie wewnątrzkomórkowego stężenia cAMP powoduje wydzielanie insuliny, jego zmniejszenie daje skutek przeciwny. Te efekty podlegają modyfikacjom, determinowanym przez zależność wytwarzania i dalszych losów cAMP od stanu metabolicznego komórek B oraz przez wpływ czynników modulujących zewnątrzkomórkowe działanie hormonów, bądź też mediatorów stanowiących ogniwo pomiędzy hormonem uznawanym za B-cytotropowy a samą komórką B.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Obliczenie wskaźnika insulinowegoOznaczając dostatecznie często glikemię po dożylnym wstrzyknięciu testowej dawki insuliny, można w jej przebiegu wyróżnić 3 okresy: 1 — trwający około 5 …
- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
Morskie warzywa i ich wpływ na zdrowie.
Algi morskie są znane ludzkości już od wielu wieków, ich znamienite wartości zdrowotne, lecznicze oraz pielęgnacyjne zawdzięczają przede wszystkim warunkom w których …- Alergia insulinowaWłaściwości antygenowe insuliny sprawiają, że podczas leczenia tym hormonem mogą wystąpić stany nadwrażliwości. Częstość miejscowych alergicznych odczynów skórnych u chorych leczonych insuliną …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Metoda przeponowaJej podstawą jest zjawisko pobudzania przez insulinę pobierania glukozy z otoczenia i syntezy glikogenu przez izolowaną przeponę szczura. Za wskaźniki przemiany glukozy …
Najnowsze komentarze