Około 1—5% wszystkich przypadków cukrzycy rozpoznaje się przed 15 r.ż. Dość duży zakres tego odsetka zależy do pewnego stopnia od braku — jak dotąd — odpowiednio wystandaryzowanych badań chorobowości wskutek cukrzycy dziecięcej. W większości badań skryningowych w kierunku cukrzycy pomijano bowiem grupę populacji poniżej 14—15 r.ż.. Ponadto w rachubę wchodzi zapewne wpływ czynnika etnicznego (genetycznego): w krajach Dalekiego: Wschodu, wśród mieszkańców Oceanii, Murzynów, Indian północnoamerykańskich cukrzyca typu 1, w tym cukrzyca dziecięca, jest znacznie rzadsza niż wśród ludności kaukaskiej. W Polsce częstość występowania cukrzycy wśród dzieci jest raczej bliska dolnej granicy wyżej podanego zakresu. Wbrew powszechnemu przekonaniu cukrzyca występująca u dzieci nie ma jednolitego przebiegu i nie można wszystkich jej przypadków zaliczyć do typu 1 tej choroby. Zaburzenie przemiany węglowodanów może ujawniać się w różnej formie, przy czym duże znaczenie ma wiek, w którym ujawniła się choroba. W tym okresie życia cukrzyca występuje bardzo rzadko, nastręcza jednak największe trudności diagnostyczne i terapeutyczne. Wyróżnia się 2 rodzaje zaburzeń przemiany węglowodanów, jakie mogą pojawić się w krótkim odstępie czasu po urodzeniu: Przemijająca cukrzyca okresu noworodkowego. To zaburzenie występuje zwykle między 5 a 20 dniem po urodzeniu, najczęściej u dzieci o małej urodzeniowej masie ciała, po ciąży, w której przebiegu ujawniły się objawy niewydolności łożyska. Uważa się, że jego przyczyną jest niedojrzałość komórek B wysp trzustkowych, których największy rozwój przypada na ostatni trymestr życia płodowego (p. str. 455). Początek choroby jest nagły i u wielu spośród noworodków (niemowląt) pierwsza oznaczona wartość glikemii przekracza 55,5 mmol/1 (1000 mg%). Zwraca uwagę, że mimo tak dużej hiperglikemii ketoza i kwasica ketonowa występują rzadko. W obrazie klinicznym na pierwszy plan wysuwają się takie objawy, jak częste moczenie się dziecka, chudnięcie i znaczne odwodnienie, które rozwija się na przestrzeni 2—3 dni. Ten stan wymaga stosowania insuliny i szybkiego uzupełnienia strat wody i elektrolitów, podobnie jak trwała cukrzyca wieku niemowlęcego. Ponieważ noworodki i niemowlęta są bardzo wrażliwe na działanie insuliny, konieczne jest częste oznaczanie glikemii po podaniu tego hormonu. Zaburzenie to ustępuje samorzutnie po upływie 1—3 miesięcy i dotąd nie wiadomo, czy jest ono zapowiedzią większego zagrożenia rozwojem cukrzycy w przyszłości.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Oznaczenie cukru w moczuTo proste badanie, wykonywane najdawniej w celu rozpoznania i kontroli leczenia cukrzycy, znajduje nadal najszersze zastosowanie w większości krajów, w tym także …
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- AminokwasyWiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną …
- Mechanizm bioenergetycznyWiększe znaczenie wydaje się mieć drugi mechanizm bioenergetyczny, związany z przemianą glukozy w komórkach B. System transportu D-glukozy do tych komórek jest …
- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?
W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …- Choroba małych naczyńSwoiste dla cukrzycy zmiany w naczyniach włosowatych występują prawdopodobnie we wszystkich narządach, w których te naczynia mają błonę podstawną. Przede wszystkim jednak …
Fazy uzależnienia od narkotyków. Jak rozwija się uzależnienie od narkotyków?
Uzależnienie od narkotyków stanowi poważny problem medyczny, kulturowy i socjalny, dotyczący różnych grup społecznych i wiekowych. Substancje znajdujące się w narkotykach prowadzą …- Wenopatia cukrzycowaW cukrzycy stwierdza się zmniejszenie napięcia żylnego, wzrost obwodowego ciśnienia żylnego oraz rozszerzenie żył, zwłaszcza w ich odcinku przylegającym do włośniczek. Te …
- Pedagogika medycznaCukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych …
Najnowsze komentarze