Podłoże powstawania uzależnienia jest niezmiernie skomplikowane. Zaplatają się tu różnorodne czynniki, prowadzące człowieka w szpony nałogu. Spośród najważniejszych wyróżnia się czynniki psychiczne, genetyczne, pedagogiczne, społeczne i hormonalne. Każdy z nich może być bodźcem, który wpłynie na rozpoczęcie mechanizmu uzależniania się. W niniejszym tekście chcielibyśmy się jednak skupić na wpływie ludzkiej psychiki na skłonność do nałogów.

Uwarunkowania psychologiczne a uzależnianie się – czynniki psychiczne

Różnorodność typów charakterów ludzkich jest ogromna. Niektórzy mają naturalną skłonność do niższych nastrojów, nieco mniej optymistycznie patrząc na świat. Często gorzej radzą sobie z codziennymi problemami i poszukują metody na choćby chwilowy relaks, oderwanie od zmartwień. Takie osoby są narażone na częstsze sięganie po środki, które pomogą im poczuć się lepiej. Substancje psychoaktywne wywołują stany euforii, rozluźnienia. Niestety jest to proces krótkotrwały i chwilowy. Gdy przestają działać następuje spadek samopoczucia, który powoduje chęć ponownego sięgnięcia po używkę. Człowiek daje się zamknąć w błędnym kole uzależnienia, z którego następnie trudno samodzielnie się wydostać.

Choć czynniki psychologiczne nie są jedynymi wywołującymi uzależnienia, jednak praca nad nimi jest jednym z podstawowych elementów terapii odwykowej, a o pełnym wyleczeniu możemy mówić dopiero, gdy chory zmieni swój sposób myślenia i nastawienia.