Somatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, SRIF). Później okazało się, że jest ona wytwarzana także w innych obszarach mózgu (kora mózgowa, układ limbiczny, pień mózgu, rdzeń kręgowy, neurony sensoryczne i niektóre neurony autonomicznego układu nerwowego), w śliniankach, w komórkach D błony śluzowej i w splotach nerwowych żołądka (głównie jamy odźwiernikowej), jelita cienkiego i (w mniejszym stopniu) jelita grubego, a także w komórkach D wysp trzustkowych. Obecnie wiadomo, że największa ilość tego hormonu jest wytwarzana w przewodzie pokarmowym. U szczura z całej puli tego peptydu na przewód pokarmowy przypada około 70%, na układ nerwowy około 25%, zaś na wyspy trzustkowe tylko 5%. Somatostatynę stwierdzono u wszystkich kręgowców i zwierząt bezkręgowych aż po pierwotniaki, co przemawia za tym, że w toku ewolucji stanowiła ważny czynnik dodatniej selekcji. Wytwarzana w wielu narządach somatostatyna działa biologicznie na różnej drodze: w układzie nerwowym jako neurohormon, neurotransmiter i neuromodulator zakończeń nerwowych, w innych narządach i układach przez połączenia międzykomórkowe (droga parakrynna) i za pośrednictwem krwi (droga endokrynna), a także jako „lumon”, tzn. czynnik wydzielany do światła przewodu pokarmowego i działający bezpośrednio na komórki ściany tego narządu. W układzie nerwowym, poza hamowaniem czynności przysadki (wydzielania hormonu wzrostu i tyreotropiny), wydaje się odgrywać istotną rolę w percepcji bodźców sensorycznych. W przewodzie pokarmowym jest prawdopodobnie ważnym czynnikiem regulującym homeostazę procesu odżywiania. W wyspach trzustkowych jej funkcja sprowadza się zapewne do integracji czynnościowej ,,narządu wyspowego”.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Metoda z zastosowaniem tkanki tłuszczowejWykorzystuje się tu wpływ insuliny na katabolizm glukozy w tkance tłuszczowej do CO2, Ten ostatni oznacza się manometrycznie, zaś w razie stosowania …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Zabiegi chirurgiczne u chorych na cukrzycęPrzeciętnie co druga osoba z rozpoznaną cukrzycą staje wobec konieczności poddania się operacji. Schorzenie to nie stanowi obecnie przeciwwskazania do interwencji chirurgicznych …
- Inne stany śpiączkowe w cukrzycyU chorych na cukrzycę występują ponadto stany śpiączkowe luźno lub zupełnie nie związane etiologicznie i patogenetycznie z tą chorobą. Należą tu: śpiączka …
- Okres pooperacyjnyPostępowanie ukierunkowane na wyrównanie cukrzycy zależy w tym okresie od stanu metabolicznego chorego oraz rodzaju wykonanej operacji. U osób, które były poddane …
- GlikokortykosteroidyJuż w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo …
- Cukrzyca lipoatrolicznaJest to rzadko występująca postać cukrzycy, opisana po raz pierwszy przez Lawrence’a w 1946 r., charakteryzująca się uogólnionym lub ograniczonym zanikiem tkanki …
- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
- Oznaczenie hemoglobiny glikozylowanej i białek glikozylowanych surowicyW diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów wykorzystuje się zjawisko glikozylacji białek, a w szczególności hemoglobiny i białek surowicy (albuminy). W krwince czerwonej dorosłego …
- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
- Insulina ludzkaPierwszym rodzajem insuliny ludzkiej o pełnym działaniu biologicznym był hormon ekstrahowany z trzustek ludzkich, Z oczywistych względów stosowano go wyjątkowo i głównie …
Najnowsze komentarze