W przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują także w innych chorobach i stanach patologicznych. Chorzy na cukrzycę są jednak skłonni do hiperlaktacydemii bardziej niż inni ludzie i jest to wynikiem zarówno występujących w tej chorobie zaburzeń metabolicznych, jak i zmian morfologicznych. W wyrównanej i nie powikłanej cukrzycy gromadzenie się mleczanu we krwi albo nie jest wzmożone, albo zwiększa się tylko w nieznacznym stopniu, tak że nie znajduje to odbicia w obrazie klinicznym. Natomiast ciężka hiperlaktacydemia połączona z kwasicą i zaburzeniami świadomości może rozwinąć się u chorych na cukrzycę w razie dołączenia się choroby lub czynników, które per se powodują wzrost stężenia anionu mleczanowego we krwi. Należą tu wszystkie choroby i zespoły przebiegające z hipoksją, jak: ciężki krwotok, zapaść, ostry zawał mięśnia sercowego powikłany obrzękiem płuc, ostra i przewlekła niewydolność oddechowa, miejscowe niedokrwienie spowodowane zamknięciem większej tętnicy skrzepem lub zatorem, choroby wątroby (gorsze wykorzystanie mleczanu w procesie glukoneogenezy), choroby nerek (w przypadku kwasicy metabolicznej), a także spożycie alkoholu, na które właśnie chorzy na cukrzycę reagują dużym przyrostem zawartości mleczanu we krwi. Szczególne miejsce wśród czynników etiologicznych kwasicy mleczanowej i śpiączki mleczanowej w cukrzycy zajmują przeciwcukrzycowe pochodne biguanidu. Niewłaściwe ich stosowanie spowodowało wiele przypadków tego powikłania metabolicznego o bardzo niekorzystnym rokowaniu. Poza tym opisano przypadki kwasicy mleczanowej i śpiączki mleczanowej u chorych na cukrzycę bez widocznej przyczyny i określono je mianem „idiopatycznej” kwasicy mleczanowej. Jest jednak prawdopodobne, że przyczyną hiperlaktacydemii były tu bardziej subtelne zaburzenia metaboliczne i zmiany morfologiczne, charakterystyczne dla cukrzycy, których jednak badaniami rutynowymi nie można było rozpoznać.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Przekłuwanie uszu – ile kosztuje?
Tanie i jednocześnie bardzo skuteczne metody na poprawę wizerunku, zyskują wciąż na popularności. Choć na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej możliwości …- PentozuriaMoże być nabyta lub dziedziczna. Niewielkie ilości pentoz (L-arabinoza, L-ksyluloza) pojawiają się w moczu po spożyciu dużej ilości owoców (pentosuria alimentaiis). W …
- Projekty graficzne tanio, szybko i profesjonalnie. Projektowanie logo w Warszawie i okolicach.
- Stan przedmiotowy chorego na cukrzycęW cukrzycy idiopatycznej (typu 1 i 2) leczonej skutecznie i przebiegającej bez powikłań odchylenia od stanu prawidłowego są na ogół niewielkie. Znacznie …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
- Zmiany anatomopatologiczne naczyń krwionośnych w cukrzycyZmiany w naczyniach krwionośnych (angiopathia diabetica) należą obecnie do najpowszechniej spotykanych zmian morfologicznych w cukrzycy i uważane są za późne powikłania tej …
- GlukagonHormon ten powoduje wyraźne zwiększenie sekrecji insuliny, przy czym powyższy efekt występuje wcześniej aniżeli przyrost glikemii. Wydzielanie insuliny przez komórki B jest …
- Rozpoznanie zaburzeń przemiany węglowodanówDo badań laboratoryjnych pomocnych w rozpoznaniu zaburzeń przemiany węglowodanów i mających stąd istotne znaczenie w diagnostyce i kontroli wyrównania cukrzycy należy oznaczenie …
- Badania laboratoryjne nefropatii cukrzycowejW początkowym okresie nefropatii cukrzycowej, przy zachowanej wydolności nerek, stwierdza się białkomocz przekraczający przeważnie 2—3 g/d, zaś w surowicy zmniejszenie stężenia albumin, …
- Leki wpływające na układ autonomicznyDziałanie tej grupy leków zależy od tego, jakie receptory komórek B pobudzają bądź też blokują. Praktyczne znaczenie mają głównie związki hamujące wydzielanie …
- Gruźlica płucCzęstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane …
Podcinanie wędzidełka języka – kiedy to konieczne?
Wędzidełko języka to cienka błona, która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Odpowiada za właściwe ruchy języka – dzięki niemu …
Najnowsze komentarze