Wydawać by się mogło, że nowy wiek przyniósł ze sobą nową jakość życia, nowe podejście, nowe… uzależnienia. Jednak jak podaje opublikowany w listopadzie tego roku raport EZOP (czyli Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej), Polacy i ich skłonności nie zmieniły się aż tak bardzo na przestrzeni ostatnich lat.

Alkoholowa pomoc na smutki – statystyki uzależnień

Polacy piją coraz więcej alkoholu, jak wynika z badań przeprowadzonych na próbie 10 tysięcy osób, która stała się podstawą do opracowania raportu. Zmianie uległ jednak sposób picia. Jeszcze pod koniec XX wieku nasi rodacy pili rzadziej, ale za to znaczne ilości alkoholu. Obecnie prawie 40 procent mężczyzn deklaruje, że sięga po alkohol regularnie, w krótkich odstępach czasu. Może stać się to przyczyną szybszego uzależnienia się od tej używki.

Mały dymek – duży problem

Statystyki uzależnień podają wprost, że pomimo wielu akcji społecznych, wprowadzenia zakazów palenia w miejscach publicznych itp., Polacy wciąż palą sporo. Co ciekawe na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła ilość kobiet sięgających po papierosy.

Narkotyki – problem marginalny?

W Polsce wśród narkotyków wciąż najpopularniejsze są pochodne konopi oraz środki halucynogenne. Coraz częściej ludzie sięgają również po dopalacze. Zastanawiające jest to, że w przypadku zażywania narkotyków statystyki w różnych grupach wiekowych, niezależnie od wykształcenia i miejsca zamieszkania, rozkładają się niemal po równo.