Stężenie IRI w surowicy (osoczu), oznaczane najczęściej w praktyce laboratoryjnej dla oceny sprawności czynnościowej komórek B, jest właśnie obarczone możliwością takiej błędnej interpretacji, którą można wyeliminować dopiero przez równoczesny pomiar we krwi innych peptydów wydzielanych przez komórki B: peptydu C i proinsuliny. Także przy oznaczaniu we krwi hormonów wytwarzanych przez inne komórki wysp trzustkowych należy brać pod uwagę możliwość tego typu wpływu, zniekształcającego wynik badania. Jeżeli jednak oznaczenia hormonów trzustkowych we krwi (przede wszystkim IRI) wykonuje się u chorych ze znaną już cukrzycą, a wynik badania ocenia krytycznie, wówczas ten typ badań umożliwia dokładniejszą analizę występujących w tej chorobie zaburzeń. Oznaczenie hormonów trzustkowych we krwi ma ponadto istotne znaczenie w rozpoznawaniu hormonalnie czynnych nowotworów wychodzących z komórek wysp trzustkowych (insulinoma, glucagonoma, somatostatinoma).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Obraz kliniczny i leczenie cukrzycyNa ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z …
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- jak obcinać kręcone włosy
- Mechanizm cybernetycznyMechanizm wpływu stężenia glukozy w płynie zewnątrzkomórkowym na wytwarzanie i wydzielanie insuliny jest prawdopodobnie podwójny. Pierwszy z nich można nazwać mechanizmem cybernetycznym, …
- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
- Peptyd C we krwiWydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w …
- Próby obciążenia insuliną i glukoząPróba Himswortha w swoim klasycznym wykonaniu obejmuje 2 kolejne testy: w pierwszym badany otrzymuje doustnie 30 g glukozy na 1 m2 powierzchni …
- Zabiegi stomatologiczne u chorych na cukrzycęProblemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do …
- Regulacja metaboliczna-glukozaGlukoza jako regulacja metaboliczna. Stężenie glukozy we krwi napływającej do trzustki jest najsilniejszym i najważniejszym czynnikiem fizjologicznym regulującym wytwarzanie i wyrzut insuliny. …
- Wyspiak wydzielający glukagonHormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci …
- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
Najnowsze komentarze