Zalicza się tu przypadki cukrzycy trwałej typu 1, ujawniającej się przed upływem pierwszego roku życia. Są one bardzo rzadkie i cukrzyca wieku niemowlęcego stanowi mniej niż 1% wszystkich przypadków cukrzycy dziecięcej (ujawniającej się przed 15 r.ż.). Typowymi objawami są: pragnienie (np. łapczywe picie wody podczas kąpieli) i częste moczenie się. Uważne matki dostrzegają, że mocz usztywnia pieluszki, a po wyparowaniu pozostawia białe plamy. Niemowlęta szybko chudną i w ciągu kilku dni występują u nich objawy bardzo dużego odwodnienia, doprowadzającego do stanu toksycznego, dla którego charakterystyczne jest wszakże oddawanie dużych ilości wodojasnego moczu. W przeciwieństwie do przemijającej cukrzycy noworodków w tej postaci zaburzenia przemiany węglowodanów objawem charakterystycznym jest szybko rozwijająca się ketoza i kwasica ketonowa, stwierdzana przy ustalaniu rozpoznania w połowie przypadków. W początkowym okresie różnicowanie tego stanu z przemijającą cukrzycą noworodków nie ma znaczenia, gdyż postępowanie w obu zespołach jest takie samo. Głównym celem leczenia jest wyrównanie zaburzeń metabolicznych (zmniejszenie glikemii i opanowanie kwasicy) oraz uzupełnienie strat wody i elektrolitów. W tym celu podaje się insulinę krótko działającą (najlepiej wysoko oczyszczoną, np. Actrapid MC Novo) w dawce dobowej 0,5—1,0 j.m. na kg masy ciała, podzielonej na kilka wstrzyknięć podskórnych lub w postaci całodobowego powolnego wlewu dożylnego. Równocześnie podaje się roztwory chlorku sodowego i glukozy w objętości zależnej od powierzchni ciała (orientacyjnie u dziecka o masie ciała 10 kg powierzchnia ciała wynosi 0,5 m2) i ubytku’masy ciała: przeciętnie w pierwszej dobie objętość płynu powinna wynosić 2000 ml/m2 powierzchni ciała +1/2 ubytku masy ciała. Częste oznaczanie glikemii i elektrolitów pozwala uniknąć takich powikłań, jak: hipoglikemia, zatrucie wodne, hipokaliemia i hipernatremia. Po wyrównaniu zaburzeń metabolicznych i wodno-elektrolitowych przeciętne dawkowanie insuliny u niemowląt wynosi 0,25—0,5 j.m./kg masy ciała/d.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cykliczne nukleotydyInsulina zmniejsza stężenie cAMP w komórkach, głównie przez aktywację fosfodiesterazy, i powoduje przejściowy wzrost stężenia cGMP. Wpływ hormonu na cAMP występuje jednak …
- Coraz częściej poszukiwany transport medycznyW ostatnim czasie coraz bardziej stały się popularne usługi z zakresu transportu medycznego. Dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, …
- https://dobra-decyzja.pl
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u ludzi zdrowychWysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz …
- Peptyd C we krwiWydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w …
- Pierwsze sztućce dla dziecka – rosenthal: cenyWybór sztućców dla dziecka możemy być nie lada problem dla każdego rodzica: z pewnością musimy kierować się wiekiem i zdolnościami malucha, ale …
- Zmiany naczyniowe w nerkachZmiany te dają charakterystyczny obraz cukrzycowego stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis diabetica), któremu odpowiada kliniczny zespół nefropatii cukrzycowej. Nerki są powiększone lub prawidłowej …
- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
- Farmakokinetyka insulinyWydzielona przez komórki B insulina dostaje się do krwi układu żyły wrotnej, w której jej zawartość na czczo jest przeciętnie dwa razy …
- Zdrowa pizza – czy to możliwe? Dobra pizza Wrocław – pizzeria 24hDla wielu osób pizza to kaloryczny, tłusty i niezdrowy przysmak. Nic bardziej mylnego! Dobra pizza może być prawdziwą bombą witaminową a korzyści …
- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
- Alergia skórna późnaJest to miejscowy odczyn skórny typu tuberkulinowego, pojawiający się w 18—24 h po podaniu insuliny w miejscu wstrzyknięcia. Występuje twarde, ciemnoczerwone, swędzące …
Najnowsze komentarze