Utlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ proces utleniania odbywa się w mitochondriach, a aktywacja kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach następuje w cytozolu, odpowiednie grupy acylo-CoA w reakcji katalizowanej przez acylotransferazę karnitynopalmitylową ulegają przekształceniu do acylokarnityny i dopiero w tej postaci zostają przeniesione do wnętrza mitochondriów, gdzie uwolnione acylo-CoA zostają udostępnione układowi enzymów katalizujących proces oksydacji. Proces ten składa się z 4 reakcji. Pierwszą jest odwodornienie przy udziale dehydrogenazy acylo-CoA, drugą uwodnienie pod wpływem hydratazy enoilo- CoA, trzecią ponowne odwodornienie z wytworzeniem tioestru (1-ketokwasu i redukcją NAD, czwartą rozpad (5-ketokwasu pod wpływem tiolazy (P-ketotiolazy) w reakcji z acetylo-CoA i utworzenie acetylo-CoA i acylo-CoA krótszego o 2 atomy węgla. Przeniesienie w łańcuchu oddechowym równoważników redukcyjnych pochodzących ze zredukowanego FAD i nAd prowadzi do wytworzenia w jednym cyklu 5 wysokoenergetycznych wiązań fosforanowych. Z kolei całkowite utlenienie jednej cząsteczki acetylo-CoA dostarcza 12 takich wiązań. W przeliczeniu zatem na palmitynian całkowite utlenienie tego kwasu dostarczy: (7 X 5) + (8 X 12) — 2 (wstępna aktywacja) — 129 wysokoenergetycznych wiązań fosforanowych (P) na cząsteczkę, czyli 4100 kJ/mol (980 kcal/mol); stanowi to 41% całkowitej energii uzyskiwanej ze spalenia tego kwasu tłuszczowego.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
- Oznaczenie glukozy we krwiObecnie oznacza się glukozę we krwi (osoczu) 6 metodami dającymi porównywalne wyniki. Są to: 2 metody enzymatyczne (w jednej stosuje się oksydazę …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
- Metabolizm matki w czasie ciążyGlukoza przenika od matki do płodu przez barierę łożyskową na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Inne główne metabolity, jak aminokwasy, glicerol, związki ketonowe i …
- Etiopatogeneza mikroangiopatii cukrzycowejMechanizm rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej mimo licznych badań ciągle nie jest wyjaśniony do końca. Czynniki środowiskowe nie odgrywają tu — w przeciwieństwie do …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- DiazoksydZwiązek ten należy do grupy tiazydów, jednak nie działa moczo- i solopędnie, natomiast silnie hamuje wydzielanie insuliny. Badania w mikroskopie elektronowym uwidoczniły, …
- Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego SzczecinNa świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …
- Wpływy metaboliczne insulinyWewnątrzkomórkowe wpływy insuliny dzielą się na doraźne i bardziej długotrwałe. Do pierwszej grupy należą wpływy będące wynikiem głównie aktywacji (defosforylacji lub fosforylacji) …
Najnowsze komentarze