Wpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie homeostazy glikemii, dzięki czemu ośrodkowy układ nerwowy i inne zależące od glukozy tkanki otrzymują dostateczną ilość tego substratu. Ta czynność wątroby jest kontrolowana z jednej strony przez glukagon i katecholaminy, a z drugiej — przez insulinę. Glukoza po wniknięciu do komórek wątrobowych ulega fosforylacji przez swoistą glukokinazę i mniej swoistą heksokinazę. Pierwszy z tych enzymów występuje w hepatocytach i jego aktywność jest wyraźnie zależna od insuliny. Drugi katalizuje fosforylację w komórkach Kupffera-Browicza wątroby i podlega w mniejszym stopniu wpływowi insuliny. Aktywacja fosforylacji stanowi jeden z głównych efektów działania insuliny w wątrobie, determinujący dalsze przemiany glukozy. Hormon ten zwiększa spichrzanie glikogenu w wątrobie, w której osiąga ono w prawidłowych warunkach najwyższy poziom (5—7% mokrej masy). Nie powoduje jednak gromadzenia się tego polisacharydu w hepatocytach powyżej wspomnianego fizjologicznego pułapu, a w stanach, w których jest ono nadmierne, powoduje zmniejszenie jego zawartości. Z kolei przez hamowanie enzymów kontrolujących resyntezę glukozy insulina wybitnie zwalnia glukoneogenezę w wątrobie, hamuje fosforolizę glukozo-6-fosforanu i zmniejsza oddawanie wolnej glukozy do obszaru pozawątrobowego. Insulina pobudzając przemianę glukozo-6-fosforanu w cyklu glikolitycznym i cyklu pentozowym stymuluje syntezę kwasów tłuszczowych i triglicerydów w wątrobie. Zwiększenie syntezy kwasów tłuszczowych pod jej wpływem następuje jednak w wątrobie wolniej niż synteza glikogenu, co dowodzi, że oddziaływanie tego hormonu na lipogenezę jest wynikiem tylko przyspieszenia przemian glukozy. Insulina nie zwiększa natomiast pobierania przez wątrobę kwasów tłuszczowych z krwi. To tłumaczy, dlaczego pod jej wpływem nigdy nie dochodzi do nadmiernego odkładania triglicerydów w wątrobie i do jej stłuszczenia. Zjawisko takie może natomiast wystąpić w razie nadmiernej podaży kwasów tłuszczowych, które swobodnie przenikają z krwi do wnętrza komórek wątrobowych (np. w stanach nasilonej lipolizy w tkance tłuszczowej). Anaboliczny wpływ insuliny na przemianę azotową w wątrobie przejawia się zmniejszeniein oddawania aminokwasów i mocznika do krwi wypływającej z tego narządu. W wątrobie następuje synteza wielu białek, w tym enzymów katalizujących procesy metaboliczne kontrolowane przez insulinę, takich jak glukokinaza, syntaza glikogenowa, glukozo-6-fosfataza, fruktozo-l,6-difosfataza i in. Jest prawdopodobne, że wpływ insuliny na aktywność wielu spośród tych enzymów sprowadza się właśnie do stymulacji ich syntezy.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
- Pedagogika medycznaCukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych …
- LipogenezaKwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane z dowolnego prekursora, który ulega przekształceniu do acetylo-CoA. U ssaków synteza ta przebiega dwiema drogami. Jedna z …
- Program terapeutycznyZ tego, co powiedziano wyżej, wynika, że włączanie stałego, kontrolowanego wysiłku do programu leczenia chorych na cukrzycę wymaga przestrzegania wskazań, a w …
- Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Patogeneza śpiączki hipermolalnejDla śpiączki hipermolalnej charakterystycznym zaburzeniem jest bardzo nasilona hiperglikemia bez kwasicy ketonowej i bardzo duży stopień odwodnienia, co w sumie doprowadza do …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
- Jaki ciśnieniomierz wybrać?Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …
- Zabiegi stomatologiczne u chorych na cukrzycęProblemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do …
- Armani Exchange – jak otworzyć sklep?Armani Exchange to jedna z najbardziej prestiżowych i najlepiej rozpoznawalnych marek odzieżowych na całym świecie. Brand zrodził się pod skrzydłami Giorgia Armaniego, …
Najnowsze komentarze