Wpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie homeostazy glikemii, dzięki czemu ośrodkowy układ nerwowy i inne zależące od glukozy tkanki otrzymują dostateczną ilość tego substratu. Ta czynność wątroby jest kontrolowana z jednej strony przez glukagon i katecholaminy, a z drugiej — przez insulinę. Glukoza po wniknięciu do komórek wątrobowych ulega fosforylacji przez swoistą glukokinazę i mniej swoistą heksokinazę. Pierwszy z tych enzymów występuje w hepatocytach i jego aktywność jest wyraźnie zależna od insuliny. Drugi katalizuje fosforylację w komórkach Kupffera-Browicza wątroby i podlega w mniejszym stopniu wpływowi insuliny. Aktywacja fosforylacji stanowi jeden z głównych efektów działania insuliny w wątrobie, determinujący dalsze przemiany glukozy. Hormon ten zwiększa spichrzanie glikogenu w wątrobie, w której osiąga ono w prawidłowych warunkach najwyższy poziom (5—7% mokrej masy). Nie powoduje jednak gromadzenia się tego polisacharydu w hepatocytach powyżej wspomnianego fizjologicznego pułapu, a w stanach, w których jest ono nadmierne, powoduje zmniejszenie jego zawartości. Z kolei przez hamowanie enzymów kontrolujących resyntezę glukozy insulina wybitnie zwalnia glukoneogenezę w wątrobie, hamuje fosforolizę glukozo-6-fosforanu i zmniejsza oddawanie wolnej glukozy do obszaru pozawątrobowego. Insulina pobudzając przemianę glukozo-6-fosforanu w cyklu glikolitycznym i cyklu pentozowym stymuluje syntezę kwasów tłuszczowych i triglicerydów w wątrobie. Zwiększenie syntezy kwasów tłuszczowych pod jej wpływem następuje jednak w wątrobie wolniej niż synteza glikogenu, co dowodzi, że oddziaływanie tego hormonu na lipogenezę jest wynikiem tylko przyspieszenia przemian glukozy. Insulina nie zwiększa natomiast pobierania przez wątrobę kwasów tłuszczowych z krwi. To tłumaczy, dlaczego pod jej wpływem nigdy nie dochodzi do nadmiernego odkładania triglicerydów w wątrobie i do jej stłuszczenia. Zjawisko takie może natomiast wystąpić w razie nadmiernej podaży kwasów tłuszczowych, które swobodnie przenikają z krwi do wnętrza komórek wątrobowych (np. w stanach nasilonej lipolizy w tkance tłuszczowej). Anaboliczny wpływ insuliny na przemianę azotową w wątrobie przejawia się zmniejszeniein oddawania aminokwasów i mocznika do krwi wypływającej z tego narządu. W wątrobie następuje synteza wielu białek, w tym enzymów katalizujących procesy metaboliczne kontrolowane przez insulinę, takich jak glukokinaza, syntaza glikogenowa, glukozo-6-fosfataza, fruktozo-l,6-difosfataza i in. Jest prawdopodobne, że wpływ insuliny na aktywność wielu spośród tych enzymów sprowadza się właśnie do stymulacji ich syntezy.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Oliwa z oliwek extra virgine – zastosowanie i właściwości zdrowotne. Grecka oliwa z oliwek sprzedaż – sklep internetowy
Oliwa z oliwek to doskonałe źródło wielu substancji odżywczych. Korzyści ze spożywania tego produktu na zimno jest bardzo wiele. Regularne spożywanie oliwy …Jakie są zabiegi najczęściej wykonywane przez chirurgów plastycznych?
Chirurgia plastyczna to coraz częściej wybierana opcja przez osoby, które chcą poprawić swój wygląd lub skorygować fizyczne deformacje. W Polsce, najpopularniejsze zabiegi …- Oddział szpitalnyJest ciągle jeszcze sprawą otwartą, czy w przedstawionej strukturze organizacyjnej należy tworzyć odrębne oddziały diabetologiczne w szpitalach szczebla uniwersyteckiego lub analogicznego, czy …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- Patogeneza makroangiopatii cukrzycowejPrzyczyny nasilonej aterogenezy i stwardnienia tętniczek w cukrzycy nie są w pełni wyjaśnione. Z dotychczasowych badań wynika, że mogą być różne. Dowodzą …
Sport – samo dobro
Korzyści z aktywności fizycznej jest wiele i warto o tym pamiętać. Ludzie nauczyli się lekceważyć jak ważna to część naszego życia, a …- Obliczenie wskaźnika insulinowegoOznaczając dostatecznie często glikemię po dożylnym wstrzyknięciu testowej dawki insuliny, można w jej przebiegu wyróżnić 3 okresy: 1 — trwający około 5 …
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
- Polipeptyd trzustkowy we krwiStężenie polipeptydu trzustkowego w osoczu, oznaczane .metodą radioimmunologiczną, wykazuje dużą zależność od wieku: między 2 a 7 dekadą życia średnie jego wartości, …
- Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie …
- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
Najnowsze komentarze