Jest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko działającej: krystalicznej lub maxirapid przed każdym posiłkiem w ciągu dnia, zaś wieczorem insuliny semilente lub mieszaniny insuliny krótko i długo działającej — niezależnie od dobowego zapotrzebowania na insulinę. Najczęściej w rachubę wchodzą 3 wstrzyknięcia insuliny dziennie, przy czym w rozkładzie dobowej jej dawki na’ poszczególne porcje należy kierować się wytycznymi podanymi wyżej. W stosowaniu powyższego systemu wstrzykiwania insuliny pomocne są strzykawki półautomatyczne (np. przypominające wyglądem wieczne pióro) z wymienialnym zbiornikiem na ten hormon, które chory nosi stale ze sobą w kieszeni. Mają one na jednym końcu igłę, której jałowość jest chroniona specjalną osłoną, zaś na drugim końcu metalową główkę, której naciśnięcie lub obrót powodują wstrzyknięcie żądanej ilości insuliny z dokładnością do 1—2 j.m. Zamiast igły do strzykawki może być podłączony cienki cewnik, który wprowadza się na dłuższy okres (zwykle na kilka dni) do tkanki podskórnej. Wówczas pacjent może wstrzykiwać sobie wielokrotnie w ciągu dnia odpowiednią ilość hormonu, unikając nowych ukłuć.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Jakie są zabiegi najczęściej wykonywane przez chirurgów plastycznych?
Chirurgia plastyczna to coraz częściej wybierana opcja przez osoby, które chcą poprawić swój wygląd lub skorygować fizyczne deformacje. W Polsce, najpopularniejsze zabiegi …- Wirusowe zapalenie wątroby a cukrzycaCzęstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę …
- Inne choroby i zespoły kliniczneRóżne zespoły genetyczne skojarzone z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Na ogół różnicowanie tych zespołów z cukrzycą idiopatyczną nie jest trudne, ponieważ na pierwszy …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Opieka nad noworodkiemNoworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o …
- Farmakokinetyka insulinyWydzielona przez komórki B insulina dostaje się do krwi układu żyły wrotnej, w której jej zawartość na czczo jest przeciętnie dwa razy …
Chirurgia zmian skórnych – skuteczne i bezpieczne leczenie
Na ciele każdego człowieka – niezależnie od jego wieku oraz sposobu, w jaki o siebie dba – pojawiać się mogą zmiany barwnikowe, …- „Trzecia śpiączka" WęgierkiW 1956 r. Jakub Węgierko opisał występowanie u chorych na cukrzycę śpiączki, która nie odpowiadała żadnemu ze znanych w owym czasie stanów …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- Śpiączka mleczanowaW przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują …
- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
Najnowsze komentarze