Częstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę badanej populacji i poziomu odpowiednich działań profilaktycznych. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Warszawie, zapadalność na w.z.w. na tym terenie jest wśród chorych na cukrzycę dwukrotnie większa aniżeli w populacji ogólnej. Wzrasta ona z czasem trwania cukrzycy i w chorobie długo trwającej jest około 5 razy większa niż w początkowym jej okresie; jest też blisko 10-krotnie większa w cukrzycy typu 1 niż cukrzycy typu 2, Podobnie znacznie częściej (2—8-krotnie) stwierdzono u chorych na cukrzycę obecność antygenu HBs oraz homologicznych przeciwciał anty-HBs w surowicy, przy czym uwarunkowania dodatniej antygenemii były takie same: typ 1 cukrzycy, jej długotrwałość i leczenie insuliną. Cukrzyca wywiera wyraźnie niekorzystny wpływ na przebieg w.z.w. Znajduje to wyraz w większych wartościach biochemicznych wykładników uszkodzenia wątroby, ich późniejszej normalizacji i długim okresie hospitalizacji. W.z.w. częściej też prowadzi u chorych na cukrzycę do marskości wątroby: z przeprowadzonych w Warszawie badań prospektywnych wynika, że dzieje się tak w około 9% przypadków. Oblicza się też, że przyczyną około 2/3 przypadków marskości wątroby u osób z cukrzycą jest w.z.w.. Zwiększona zapadalność na w.z.w. i niepomyślny jego przebieg u chorych na cukrzycę tłumaczą dużą umieralność tych osób z powodu marskości wątroby. Jest ona u nich blisko 3 razy większa niż w ogólnej populacji. Podobne wyniki jak w Łodzi i Warszawie uzyskali badacze japońscy w toku 20- -letniej obserwacji prospektywnej określonej populacji chorych na cukrzycę. Z przedstawionych wyżej faktów wynika, że osoby z cukrzycą należy uznać — przynajmniej na niektórych terenach — za grupę zwiększonego ryzyka zapadalności na w.z.w. Wniosek taki zawarty jest też w Raporcie Komitetu Ekspertów ds. Cukrzycy WHO. Powodem zagrożenia jest często korzystanie przez tych chorych z usług służby zdrowia (wstrzykiwania, pobieranie krwi do badań). Powoduje to narażenie ich na zakażenie, a z kolei zarażone osoby same stanowią później źródło zakażenia. Należy oczekiwać, że zaopatrzenie chorych na cukrzycę w sprzęt (igły, strzykawki) jednorazowego użytku lub tylko do ich wyłącznego użycia to zagrożenie zmniejszy. Przyczyna częstego przechodzenia w.z.w. w marskość wątroby u chorych na cukrzycę nie jest wyjaśniona, jednak szczególnie duża podatność osób z cukrzycą typu 1 na choroby autoimmunizacyjne może sugerować immunologiczne podłoże tej niepomyślnej ewolucji.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie encefalopatii cukrzycowejRokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Uwagi dotyczące metody Jakuba WęgierkiDyskusja na temat, czy chorym na cukrzycę należy zabraniać spożywania cukru, czy też — odwrotnie — powinno im się to polecać, rozpoczęła …
- Rodzaje pochodnych sulfonylomocznikaZnaczenie praktyczne w leczeniu cukrzycy mają związki o następującym wzorze ogólnym: —S02 — NH — CO — NH — R, w którym …
- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Obraz morfologiczny i patogeneza retinopatii cukrzycowejSpośród wymienionych w tym rozdziale mechanizmów, doprowadzających do zmian w naczyniach włosowatych, w siatkówce szczególne znaczenie patogenetyczne przypisuje się względnej hipoksji, która …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- Stężenie IRI w surowicyStężenie IRI w surowicy (osoczu), oznaczane najczęściej w praktyce laboratoryjnej dla oceny sprawności czynnościowej komórek B, jest właśnie obarczone możliwością takiej błędnej …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- Rozpoznanie różnicoweNa ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu …
Najnowsze komentarze