Częstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę badanej populacji i poziomu odpowiednich działań profilaktycznych. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Warszawie, zapadalność na w.z.w. na tym terenie jest wśród chorych na cukrzycę dwukrotnie większa aniżeli w populacji ogólnej. Wzrasta ona z czasem trwania cukrzycy i w chorobie długo trwającej jest około 5 razy większa niż w początkowym jej okresie; jest też blisko 10-krotnie większa w cukrzycy typu 1 niż cukrzycy typu 2, Podobnie znacznie częściej (2—8-krotnie) stwierdzono u chorych na cukrzycę obecność antygenu HBs oraz homologicznych przeciwciał anty-HBs w surowicy, przy czym uwarunkowania dodatniej antygenemii były takie same: typ 1 cukrzycy, jej długotrwałość i leczenie insuliną. Cukrzyca wywiera wyraźnie niekorzystny wpływ na przebieg w.z.w. Znajduje to wyraz w większych wartościach biochemicznych wykładników uszkodzenia wątroby, ich późniejszej normalizacji i długim okresie hospitalizacji. W.z.w. częściej też prowadzi u chorych na cukrzycę do marskości wątroby: z przeprowadzonych w Warszawie badań prospektywnych wynika, że dzieje się tak w około 9% przypadków. Oblicza się też, że przyczyną około 2/3 przypadków marskości wątroby u osób z cukrzycą jest w.z.w.. Zwiększona zapadalność na w.z.w. i niepomyślny jego przebieg u chorych na cukrzycę tłumaczą dużą umieralność tych osób z powodu marskości wątroby. Jest ona u nich blisko 3 razy większa niż w ogólnej populacji. Podobne wyniki jak w Łodzi i Warszawie uzyskali badacze japońscy w toku 20- -letniej obserwacji prospektywnej określonej populacji chorych na cukrzycę. Z przedstawionych wyżej faktów wynika, że osoby z cukrzycą należy uznać — przynajmniej na niektórych terenach — za grupę zwiększonego ryzyka zapadalności na w.z.w. Wniosek taki zawarty jest też w Raporcie Komitetu Ekspertów ds. Cukrzycy WHO. Powodem zagrożenia jest często korzystanie przez tych chorych z usług służby zdrowia (wstrzykiwania, pobieranie krwi do badań). Powoduje to narażenie ich na zakażenie, a z kolei zarażone osoby same stanowią później źródło zakażenia. Należy oczekiwać, że zaopatrzenie chorych na cukrzycę w sprzęt (igły, strzykawki) jednorazowego użytku lub tylko do ich wyłącznego użycia to zagrożenie zmniejszy. Przyczyna częstego przechodzenia w.z.w. w marskość wątroby u chorych na cukrzycę nie jest wyjaśniona, jednak szczególnie duża podatność osób z cukrzycą typu 1 na choroby autoimmunizacyjne może sugerować immunologiczne podłoże tej niepomyślnej ewolucji.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Regulacja nerwowaWyspy trzustkowe są unerwione przez włókna adrenergiczne, cho- linergiczne i peptydergiczne. Włókna te docierają albo wprost do komórek wysp, albo (w większości) …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- Automaty do kawy wynajem www.darkcoffee.pl/wynajem-ekspresow-do-kawy.html
- InsulinaProces wydzielania insuliny przez komórki B podlega prawdopodobnie kontroli przez własny produkt tych komórek na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Przemawiają za tym obserwacje …
Na czym polega terapia alkoholowa? Jak leczyć chorobę alkoholową?
Alkoholizm to poważna choroba wyniszczająca organizm osoby uzależnionej, mająca destruktywny wpływ na jej psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Doprowadza do zmian …- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- Kryteria skuteczności leczenia i samokontrolaDotąd nie ma jednolitego poglądu, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać leczenie cukrzycy dziecięcej za prawidłowe. Obok zwolenników kryteriów rygorystycznych (wskaźników …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- ZaćmaU chorych na cukrzycę występują 2 rodzaje zaćmy: cukrzycowa i starcza. Zaćma cukrzycowa. Ten typ zaćmy, zwanej także metaboliczną (cataiacta diabetica vel …
- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
Najnowsze komentarze