Częstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę badanej populacji i poziomu odpowiednich działań profilaktycznych. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Warszawie, zapadalność na w.z.w. na tym terenie jest wśród chorych na cukrzycę dwukrotnie większa aniżeli w populacji ogólnej. Wzrasta ona z czasem trwania cukrzycy i w chorobie długo trwającej jest około 5 razy większa niż w początkowym jej okresie; jest też blisko 10-krotnie większa w cukrzycy typu 1 niż cukrzycy typu 2, Podobnie znacznie częściej (2—8-krotnie) stwierdzono u chorych na cukrzycę obecność antygenu HBs oraz homologicznych przeciwciał anty-HBs w surowicy, przy czym uwarunkowania dodatniej antygenemii były takie same: typ 1 cukrzycy, jej długotrwałość i leczenie insuliną. Cukrzyca wywiera wyraźnie niekorzystny wpływ na przebieg w.z.w. Znajduje to wyraz w większych wartościach biochemicznych wykładników uszkodzenia wątroby, ich późniejszej normalizacji i długim okresie hospitalizacji. W.z.w. częściej też prowadzi u chorych na cukrzycę do marskości wątroby: z przeprowadzonych w Warszawie badań prospektywnych wynika, że dzieje się tak w około 9% przypadków. Oblicza się też, że przyczyną około 2/3 przypadków marskości wątroby u osób z cukrzycą jest w.z.w.. Zwiększona zapadalność na w.z.w. i niepomyślny jego przebieg u chorych na cukrzycę tłumaczą dużą umieralność tych osób z powodu marskości wątroby. Jest ona u nich blisko 3 razy większa niż w ogólnej populacji. Podobne wyniki jak w Łodzi i Warszawie uzyskali badacze japońscy w toku 20- -letniej obserwacji prospektywnej określonej populacji chorych na cukrzycę. Z przedstawionych wyżej faktów wynika, że osoby z cukrzycą należy uznać — przynajmniej na niektórych terenach — za grupę zwiększonego ryzyka zapadalności na w.z.w. Wniosek taki zawarty jest też w Raporcie Komitetu Ekspertów ds. Cukrzycy WHO. Powodem zagrożenia jest często korzystanie przez tych chorych z usług służby zdrowia (wstrzykiwania, pobieranie krwi do badań). Powoduje to narażenie ich na zakażenie, a z kolei zarażone osoby same stanowią później źródło zakażenia. Należy oczekiwać, że zaopatrzenie chorych na cukrzycę w sprzęt (igły, strzykawki) jednorazowego użytku lub tylko do ich wyłącznego użycia to zagrożenie zmniejszy. Przyczyna częstego przechodzenia w.z.w. w marskość wątroby u chorych na cukrzycę nie jest wyjaśniona, jednak szczególnie duża podatność osób z cukrzycą typu 1 na choroby autoimmunizacyjne może sugerować immunologiczne podłoże tej niepomyślnej ewolucji.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Uzależnienie od leków – lekomania – statystyki. Kiedy leki zamiast ratować życie, niszczą jeLekomania ciekawostki i definicja Lekomania to silne uzależnienie od środków farmakologicznych. Ich zażywanie powoduje skutki psychiczne i fizyczne, wpływając na proces metabolizmu. …
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- czarne paznokcie ze złotym paskiem
- Piękna oprawa oczuRzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
- Czym jest alergiczny nieżyt nosa?Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, dotyka coraz większą część społeczeństwa, osobom cierpiącym na tę dolegliwość warto poznać przyczyny i …
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
- Zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowegoZaburzenia świadomości, jakie występują w śpiączce ketonowej, a także w okresie ustępowania typowych dla tego stanu nieprawidłowości metabolicznych, rozpatruje się pod kątem …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
- GlukagonGlukagon jest drugim hormonem wysp trzustkowych, wywierającym silny wpływ na przemianą węglowodanów, tłuszczów i białek. Działanie tego hormonu jest ukierunkowane na zabezpieczenia …
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
Najnowsze komentarze