Insulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. Insulina zwiększa transport aminokwasów z przestrzeni zewnątrzkomórkowej do wnętrza komórki. Jest to transport aktywny, selektywny, skierowany przeciw gradientowi stężeń i wymagający nakładu energii. Przechodzenie aminokwasów przez błonę komórkową wykazuje odrębności w porównaniu z transportem heksoz. 2. Insulina pobudza syntezę białka. Ten wpływ jest zarówno pośredni, związany z wytwarzaniem w przebiegu utleniania glukozy ATP wykorzystywanego do aktywacji aminokwasów, jak i bezpośredni. Insulina pobudza syntezę kwasów nukleinowych, w szczególności m-RNA, t-RNA i RNA rybosomów, przy Czym wydaje się, że jej wpływ koncentruje się głównie na procesie translacji. 3. Insulina przeciwdziała rozpadowi białka, hamując syntezę glukozy z aminokwasów. Zmniejsza ona aktywność enzymów kontrolujących przebieg glukoneogenezy: enzymów katalizujących fosforylację pirogronianu, fruktozo-1,6-difosfatazy i glukozo-6-fosfatazy. Prawdopodobnie zmniejsza również syntezę de novo przynajmniej ostatnich 2 enzymów. Ponieważ fosforylacja pirogronianu jest pobudzana przez cAMP, hamowanie glukoneogenezy przez insulinę jest także wynikiem wpływu tego hormonu na zmniejszenie się stężenia cAMP. Zwiększenie zużytkowania aminokwasów w celu biosyntezy białka i hamowanie rozpadu białka w wyniku działania insuliny sprawiają, że po jej wstrzyknięciu zawartość wolnych aminokwasów we krwi (osoczu) się zmniejsza. Ten wpływ hormonów jest zróżnicowany i dotyczy w większym stopniu leucyny, waliny, fenyloalaniny aniżeli alaniny, glutaminianu, seryny i treonin.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- Choroba niedokrwienna sercaSpośród wszystkich jednostek klinicznych, zaliczanych do choroby dużych naczyń w cukrzycy, choroba niedokrwienna serca występuje najczęściej i jest główną przyczyną zgonów osób …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 2W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, w typie 2 tej choroby zmiany w wyspach są niewielkie i mało swoiste. Większość zmian stwierdzanych …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Cukrzyca lipoatrolicznaJest to rzadko występująca postać cukrzycy, opisana po raz pierwszy przez Lawrence’a w 1946 r., charakteryzująca się uogólnionym lub ograniczonym zanikiem tkanki …
- Zmiany anatomopatologiczne w cukrzycyZmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się …
- Proinsulina in vivoNajprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. …
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie urologicznym?
Do wizyty w gabinecie urologicznym powinny skłonić nas niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie choćby jak problemy z oddawaniem moczu czy …- Zmiany anatomopatologiczne naczyń krwionośnych w cukrzycyZmiany w naczyniach krwionośnych (angiopathia diabetica) należą obecnie do najpowszechniej spotykanych zmian morfologicznych w cukrzycy i uważane są za późne powikłania tej …
- Bodźce nerwoweBodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, …
Najnowsze komentarze