Metaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej i w wątrobie. Tkanka mięśniowa. W mięśniach insulina umożliwia wykorzystanie glukozy jako źródła energii oraz pobudza biosyntezę białka. Zwiększa ona transport glukozy do wnętrza komórek mięśniowych, jej spichrzenie w postaci glikogenu oraz przemianę w cyklu glikolitycznym i dalsze utlenienie do CO, z wytworzeniem ATP, niezbędnego jako źródło energii dla aktomiozyny. Czynność heksokinazy podlega w mniejszym stopniu kontroli insuliny aniżeli czynność glukokinazy w wątrobie, tak że czynnikiem regulującym nasilenie i przebieg wewnątrzkomórkowego zużytkowania glukozy w mięśniach jest szybkość przenikania tego cukru przez błonę komórkową. Mięśnie nie zawierają glukozo-6-fosfatazy i glukoza po fosforylacji może opuścić komórkę mięśniową dopiero po przekształceniu do mleczanu lub alaniny, które w wątrobie ulegają resyntezie do glukozy. Insulina aktywnie pobudza transport aminokwasów do wnętrza komórek mięśniowych, jak również wytwarzanie w nich białka. Natomiast lipogeneza ma w mięśniach drugorzędne znaczenie. Nie metabolizują one glukozy w cyklu pentozowym, nie stwierdzono też w nich bezpośredniego antylipolitycznego działania insuliny. Mięśnie zużytkowują natomiast kwasy tłuszczowe otrzymywane z krwią z tkanki tłuszczowej lub uwalniane z chylomikronów i lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL) przez lipazę lipoproteinową, przy czym proces ich utleniania hamuje glikolizę i utlenienie pirogronianu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Encefalopatia cukrzycowaEncefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą …
- Przemiana węglowodanów, tłuszczów i białek w hormonie wzrostuPrzemiana węglowodanów.Hormon wzrostu powoduje degranulację komórek B wysp trzustkowych, zaś w razie dłuższego stosowania — zwyrodnienie tych komórek. Równocześnie na początku zwiększa …
- Szczególne sytuacje życiowe chorych na cukrzycęUstalone leczenie cukrzycy, zapewniające pełne wyrównanie metaboliczne tej choroby w normalnych warunkach życiowych, może okazać się niewystarczające w sytuacjach, w których wskutek …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne kardiopatii cukrzycowejU chorych na cukrzycę z udarem mózgu stwierdza się bardzo często duże zmiany miażdżycowe w łuku aorty, tętnicach szyjnych i tętnicach kręgowo-pod- …
Szpinak w kuchni.
O tym, że szpinak jest prawdziwą bombą witaminową wie chyba każdy. Przez jednych kochany i uwielbiany, przez innych znienawidzony – zwłaszcza, jeśli …- Operacje ze wskazań nagłychWyrównanie cukrzycy i jej kontrola u chorych, którzy są przyjmowani do szpitala w trybie nagłym i wymagają natychmiastowej interwencji, jest zadaniem trudnym, …
- Powikłania ciąży u kobiet chorych na cukrzycęUmieralność okołoporodowa matek chorych na cukrzycę jest obecnie prawie taka sama (0,3—0,7%), jak bez cukrzycy (0,32—0,37%). Ciąża nie skraca też oczekiwanego okresu …
- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- Immunologiczna insulinooporność przedreceptorowaZ klinicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma pytanie, jak dalece przeciwciała wiążące insulinę mogą przesądzać o zapotrzebowaniu na ten hormon u chorych …
- LipogenezaKwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane z dowolnego prekursora, który ulega przekształceniu do acetylo-CoA. U ssaków synteza ta przebiega dwiema drogami. Jedna z …
- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
Najnowsze komentarze