Badania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze przechodzenie na rentę lub przedwczesną emeryturę oraz trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych. W jednym z dawniejszych prospektywnych badań stwierdzono, że po upływie 10 lat w badanej populacji pozostało 44% czynnych zawodowo chorych na cukrzycę wobec 60% czynnych zawodowo odpowiednio dobranych pracowników bez cukrzycy. W innym badaniu wykazano jednak, że absencja chorobowa była wśród chorych na cukrzycę mniejsza niż wśród dobranych pod względem wieku pracowników bez cukrzycy. W przeprowadzonych w Warszawie badaniach grupy chorych w wieku 42— 55 lat, wylosowanych z różnych poradni cukrzycowych, stwierdzono, że 1/2 z nich nie pracowała zawodowo, przy czym częściej bierne zawodowo były kobiety. Zwraca uwagę, że osoby z niskim poziomem wykształcenia (pracownicy fizyczni) były 5-krotnie częściej bierne zawodowo niż będące po studiach. Z kolei wśród chorych aktywnych zawodowo około 30% uskarżało się na trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych, zaś wśród tych, u których cukrzyca trwała dłużej niż 20 lat, odsetek ten wzrósł do 40%. Rodzaj zgłaszanych trudności był związany’z rodzajem pracy i pracownicy umysłowi najczęściej uskarżali się na kłopoty z realizacją obowiązków wymagających koncentracji, zaś pracownicy fizyczni na trudności z wykonaniem czynności wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Przy wykonywaniu obowiązków zawodowych znaczenie ma nie tylko somatyczny przebieg cukrzycy, ale także odpowiednia motywacja pracy. Chorzy c silnej motywacji rzadko nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Nasuwa się stąd wniosek, że aktywny stosunek chorego do trudności w pracy ma szczególnie duże znaczenie: zwiększając jego szansę na utrzymanie się w aktywności zawodowej, ułatwia mu pełną adaptację do warunków stworzonych przez chorobę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- Komórki DKomórki D są podobne do komórek A i dzisiaj uważa się, że są one identyczne z opisanymi poprzednio komórkami At. W odróżnieniu …
- Inne choroby i zespoły kliniczneRóżne zespoły genetyczne skojarzone z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Na ogół różnicowanie tych zespołów z cukrzycą idiopatyczną nie jest trudne, ponieważ na pierwszy …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Leczenie śpiączki mleczanowejMa ono na celu: 1) przywrócenie pH krwi do wartości nie stanowiącej bezpośredniego zagrożenia życia i 2) zahamowanie gromadzenia się anionu mleczanowego …
- Stan przedmiotowy chorego na cukrzycęW cukrzycy idiopatycznej (typu 1 i 2) leczonej skutecznie i przebiegającej bez powikłań odchylenia od stanu prawidłowego są na ogół niewielkie. Znacznie …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Bodźce nerwoweBodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, …
- Oddział szpitalnyJest ciągle jeszcze sprawą otwartą, czy w przedstawionej strukturze organizacyjnej należy tworzyć odrębne oddziały diabetologiczne w szpitalach szczebla uniwersyteckiego lub analogicznego, czy …
- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
Najnowsze komentarze