Badania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze przechodzenie na rentę lub przedwczesną emeryturę oraz trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych. W jednym z dawniejszych prospektywnych badań stwierdzono, że po upływie 10 lat w badanej populacji pozostało 44% czynnych zawodowo chorych na cukrzycę wobec 60% czynnych zawodowo odpowiednio dobranych pracowników bez cukrzycy. W innym badaniu wykazano jednak, że absencja chorobowa była wśród chorych na cukrzycę mniejsza niż wśród dobranych pod względem wieku pracowników bez cukrzycy. W przeprowadzonych w Warszawie badaniach grupy chorych w wieku 42— 55 lat, wylosowanych z różnych poradni cukrzycowych, stwierdzono, że 1/2 z nich nie pracowała zawodowo, przy czym częściej bierne zawodowo były kobiety. Zwraca uwagę, że osoby z niskim poziomem wykształcenia (pracownicy fizyczni) były 5-krotnie częściej bierne zawodowo niż będące po studiach. Z kolei wśród chorych aktywnych zawodowo około 30% uskarżało się na trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych, zaś wśród tych, u których cukrzyca trwała dłużej niż 20 lat, odsetek ten wzrósł do 40%. Rodzaj zgłaszanych trudności był związany’z rodzajem pracy i pracownicy umysłowi najczęściej uskarżali się na kłopoty z realizacją obowiązków wymagających koncentracji, zaś pracownicy fizyczni na trudności z wykonaniem czynności wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Przy wykonywaniu obowiązków zawodowych znaczenie ma nie tylko somatyczny przebieg cukrzycy, ale także odpowiednia motywacja pracy. Chorzy c silnej motywacji rzadko nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Nasuwa się stąd wniosek, że aktywny stosunek chorego do trudności w pracy ma szczególnie duże znaczenie: zwiększając jego szansę na utrzymanie się w aktywności zawodowej, ułatwia mu pełną adaptację do warunków stworzonych przez chorobę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
- Cukrzyca typu dorosłych u młodocianychTen szczególny rodzaj cukrzycy typu 2 występuje u dzieci rzadko i dotąd niewiele jest informacji na temat jego częstości w populacjach poniżej …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
Ile czasu jest ważne skierowanie?
Skierowanie potrzebne jest ogólnie rzecz biorąc przed przyjęciem pacjenta przez lekarza specjalistę (kardiologa czy okulisty) w ramach NFZ, a także przed przyjęciem …- ZaćmaU chorych na cukrzycę występują 2 rodzaje zaćmy: cukrzycowa i starcza. Zaćma cukrzycowa. Ten typ zaćmy, zwanej także metaboliczną (cataiacta diabetica vel …
- Stosowanie pochodnych biguaniduLeczenie pochodnymi biguanidu rozpoczyna się od dawek małych, stopniowo zwiększając je aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej lub do wystąpienia objawów nietolerancji. Efekt …
Najnowsze komentarze