Zaburzenie przemiany węglowodanów, dające obraz łagodnej cukrzycy, stwierdzono we wszystkich prawie dotychczas opisanych przypadkach guzów wydzielających somatostatynę, wychodzących z komórek D wysp trzustkowych, jak i z analogicznych komórek D błony śluzowej dwunastnicy i jelita cienkiego. Jest ono następstwem hamowania przez somatostatynę czynności wydzielniczej komórek B; działanie to jest co prawda słabsze od hamowania przez ten hormon czynności wydzielniczej komórek A, trwa jednak dłużej. W obrazie klinicznym tego zespołu występują ponadto inne objawy, będące prawdopodobnie skutkiem działania somatostatyny: kamica żółciowa, biegunka tłuszczowa, bezkwaśność soku żołądkowego i umiarkowana niedokrwistość. Z wyników pomocniczych badań diagnostycznych istotne znaczenie ma stwierdzenie zwiększonego (100-krotnie) stężenia we krwi somatostatyny oraz małe stężenia hormonu wzrostu, GIP, insuliny i glukagonu, które nie zwiększają się lub zwiększają tylko nieznacznie po stymulacji wydzielania tych hormonów, np. dożylnym wlewem L-argininy. W pojedynczych przypadkach stwierdzono wytwarzanie dodatkowo przez te guzy kalcytoniny i ACTH oraz wzrost zawartości tych hormonów we krwi. Opisane dotąd nowotwory typu somatostatinoma miały w większości przypadków charakter złośliwy, były późno rozpoznawane i w chwili rozpoznania stwierdzano już przerzuty (głównie do wątroby). Ten typ nowotworu należy podejrzewać w razie kojarzenia się łagodnej cukrzycy z wyżej opisanym obrazem klinicznym, a zwłaszcza w razie równoczesnego występowania objawów guza trzustki. Należy oczekiwać, że większa dostępność oznaczania somatostatyny w osoczu umożliwi częstsze rozpoznawanie guzów typu somatostatinoma, a tym samym pozwoli dokładniej określić obraz kliniczny towarzyszącego mu zespołu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Kryteria oceny leczenia cukrzycyCelem prawidłowego leczenia cukrzycy jest przywrócenie chorym sprawności życiowej, możliwości pełnego uczestniczenia w życiu społecznym („zdrowie uwarunkowane”), uchronienie od następstw inwalidztwa spowodowanego …
- Proinsulina in vivoNajprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
- Stosowanie pochodnych biguaniduLeczenie pochodnymi biguanidu rozpoczyna się od dawek małych, stopniowo zwiększając je aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej lub do wystąpienia objawów nietolerancji. Efekt …
- Farmakokinetyka insulinyWydzielona przez komórki B insulina dostaje się do krwi układu żyły wrotnej, w której jej zawartość na czczo jest przeciętnie dwa razy …
- Powikłania metaboliczneGłównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na …
- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie encefalopatii cukrzycowejKliniczne ujawnienie się choroby naczyniowej nóg w cukrzycy poprzedza różnie długi okres, w którym chory nie zgłasza żadnych dolegliwości, a badaniem przedmiotowym …
- Przemijająca nietolerancja glukozyStan ten określano dawniej nazwą cukrzycy przemijającej lub utajonej (diabetes mellitus transitorius vel latens, transient, letal, suspected diabetes). Rozumie się przezeń okresowe …
Najnowsze komentarze