Zaburzenie przemiany węglowodanów, dające obraz łagodnej cukrzycy, stwierdzono we wszystkich prawie dotychczas opisanych przypadkach guzów wydzielających somatostatynę, wychodzących z komórek D wysp trzustkowych, jak i z analogicznych komórek D błony śluzowej dwunastnicy i jelita cienkiego. Jest ono następstwem hamowania przez somatostatynę czynności wydzielniczej komórek B; działanie to jest co prawda słabsze od hamowania przez ten hormon czynności wydzielniczej komórek A, trwa jednak dłużej. W obrazie klinicznym tego zespołu występują ponadto inne objawy, będące prawdopodobnie skutkiem działania somatostatyny: kamica żółciowa, biegunka tłuszczowa, bezkwaśność soku żołądkowego i umiarkowana niedokrwistość. Z wyników pomocniczych badań diagnostycznych istotne znaczenie ma stwierdzenie zwiększonego (100-krotnie) stężenia we krwi somatostatyny oraz małe stężenia hormonu wzrostu, GIP, insuliny i glukagonu, które nie zwiększają się lub zwiększają tylko nieznacznie po stymulacji wydzielania tych hormonów, np. dożylnym wlewem L-argininy. W pojedynczych przypadkach stwierdzono wytwarzanie dodatkowo przez te guzy kalcytoniny i ACTH oraz wzrost zawartości tych hormonów we krwi. Opisane dotąd nowotwory typu somatostatinoma miały w większości przypadków charakter złośliwy, były późno rozpoznawane i w chwili rozpoznania stwierdzano już przerzuty (głównie do wątroby). Ten typ nowotworu należy podejrzewać w razie kojarzenia się łagodnej cukrzycy z wyżej opisanym obrazem klinicznym, a zwłaszcza w razie równoczesnego występowania objawów guza trzustki. Należy oczekiwać, że większa dostępność oznaczania somatostatyny w osoczu umożliwi częstsze rozpoznawanie guzów typu somatostatinoma, a tym samym pozwoli dokładniej określić obraz kliniczny towarzyszącego mu zespołu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Alergia skórna późnaJest to miejscowy odczyn skórny typu tuberkulinowego, pojawiający się w 18—24 h po podaniu insuliny w miejscu wstrzyknięcia. Występuje twarde, ciemnoczerwone, swędzące …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
- Zmiany naczyniowe w siatkówceObejmują one wszystkie rodzaje zmian naczyniowych charakterystycznych dla mikroangiopatii cukrzycowej. W okresie wczesnym (retinopathia simplex, backgiound letinopathy) następuje zwiększenie przepływu naczyniowego w …
- Leczenie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoZ chwilą rozpoznania śpiączki cukrzycowej lub stanu zagrażającego jej wystąpieniem (praecoma) chorego należy natychmiast skierować do najbliższego szpitala, w którym trzeba mu …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
Na czym polega terapia alkoholowa? Jak leczyć chorobę alkoholową?
Alkoholizm to poważna choroba wyniszczająca organizm osoby uzależnionej, mająca destruktywny wpływ na jej psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Doprowadza do zmian …- Dynamika zmian stężenia insuliny we krwi u ludziW żywym organizmie komórki B podlegają zmiennym wpływom naturalnej regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej, co znajduje wyraz w ciągłych zmianach stężenia tego …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
Najnowsze komentarze