Problemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do tych, które wyłaniają się w związku z wykonywaniem zabiegów chirurgicznych w ogóle u osób z tą chorobą. Natychmiastowej interwencji wymagają ropnie okołozębowe, które należy otworzyć i udrożnić. W cięższych przypadkach w rachubę wchodzi zabieg w znieczuleniu ogólnym, do którego pacjenta należy możliwie szybko przygotować. Inne zabiegi, jak ekstrakcja zęba, nacięcie dziąsła, manipulacje na kieszonkach dziąseł, wykonuje się po opanowaniu stanu zapalnego. Powinno się je przeprowadzać w okresie wyrównania cukrzycy. U chorych leczonych dietą i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi można nie zmieniać dotychczasowego sposobu terapii, zaś w razie przewidywania dłuższej przerwy w jedzeniu można odstawić jednorazowo lub na jeden dzień przyjmowany przez pacjenta lek przeciwcukrzycowy. U osób leczonych insuliną najlepiej jest wykonywać powyższe zabiegi rano, w 2 h po wstrzyknięciu hormonu i spożyciu niezbyt obfitego śniadania. Jeżeli chory z powodu bólu zęba nie może gryźć i swobodnie przyjmować pokarmu, należy zalecić mu wypicie na godzinę przed zabiegiem 1—2 szklanek dobrze osłodzonej herbaty (do 30 g cukru). Chorzy, którzy zupełnie nie mogą przyjmować pokarmu i są leczeni insuliną, wymagają natychmiastowej hospitalizacji i wstrzykiwania insuliny krótko działającej co 6 lub 8 h w łącznej dawce zależnej od poprzedniego zapotrzebowania i aktualnego stanu metabolicznego, i podania po każdym wstrzyknięciu insuliny 500—750 ml 10% roztworu glukozy w dożylnym wlewie trwającym przeciętnie około 2—3 h. Wówczas pora zabiegu stomatologicznego może być dowolnie dobrana. U osób z cukrzycą należy unikać zbyt pochopnego usuwania zębów. Wielu z nich źle toleruje protezy, a to z kolei może stwarzać trudności w odżywianiu się i przestrzeganiu diety.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Wyspiak wydzielający glukagonHormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki mleczanowejSpośród omawianych w tym rozdziale śpiączek występujących u chorych na cukrzycę rokowanie w śpiączce mleczanowej jest najgorsze. Śmiertelność wśród chorych, u których …
- Zmiany anatomopatologiczne naczyń krwionośnych w cukrzycyZmiany w naczyniach krwionośnych (angiopathia diabetica) należą obecnie do najpowszechniej spotykanych zmian morfologicznych w cukrzycy i uważane są za późne powikłania tej …
- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- Teoria hormonalnaZakłada ona, że przyczyną rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej jest nadmierne wytwarzanie hormonów przysadkowych, głównie hormonu wzrostu. U chorych na cukrzycę, zwłaszcza typu 1, …
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Zmiany kości w cukrzycyZmiany w kościach w cukrzycy dzieli się na pierwotne, tzn. wywołane przez samą chorobę, i wtórne, zależne od jej powikłań lub innych …
Najnowsze komentarze