Problemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do tych, które wyłaniają się w związku z wykonywaniem zabiegów chirurgicznych w ogóle u osób z tą chorobą. Natychmiastowej interwencji wymagają ropnie okołozębowe, które należy otworzyć i udrożnić. W cięższych przypadkach w rachubę wchodzi zabieg w znieczuleniu ogólnym, do którego pacjenta należy możliwie szybko przygotować. Inne zabiegi, jak ekstrakcja zęba, nacięcie dziąsła, manipulacje na kieszonkach dziąseł, wykonuje się po opanowaniu stanu zapalnego. Powinno się je przeprowadzać w okresie wyrównania cukrzycy. U chorych leczonych dietą i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi można nie zmieniać dotychczasowego sposobu terapii, zaś w razie przewidywania dłuższej przerwy w jedzeniu można odstawić jednorazowo lub na jeden dzień przyjmowany przez pacjenta lek przeciwcukrzycowy. U osób leczonych insuliną najlepiej jest wykonywać powyższe zabiegi rano, w 2 h po wstrzyknięciu hormonu i spożyciu niezbyt obfitego śniadania. Jeżeli chory z powodu bólu zęba nie może gryźć i swobodnie przyjmować pokarmu, należy zalecić mu wypicie na godzinę przed zabiegiem 1—2 szklanek dobrze osłodzonej herbaty (do 30 g cukru). Chorzy, którzy zupełnie nie mogą przyjmować pokarmu i są leczeni insuliną, wymagają natychmiastowej hospitalizacji i wstrzykiwania insuliny krótko działającej co 6 lub 8 h w łącznej dawce zależnej od poprzedniego zapotrzebowania i aktualnego stanu metabolicznego, i podania po każdym wstrzyknięciu insuliny 500—750 ml 10% roztworu glukozy w dożylnym wlewie trwającym przeciętnie około 2—3 h. Wówczas pora zabiegu stomatologicznego może być dowolnie dobrana. U osób z cukrzycą należy unikać zbyt pochopnego usuwania zębów. Wielu z nich źle toleruje protezy, a to z kolei może stwarzać trudności w odżywianiu się i przestrzeganiu diety.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
Czym różnią się aparaty słuchowe?
Aparaty słuchowe to urządzenia, które pomagają osobom z trudnościami ze słuchem poprawić komfort życia oraz utrzymać komunikację z innymi ludźmi. Wśród dostępnych …- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie encefalopatii cukrzycowejKliniczne ujawnienie się choroby naczyniowej nóg w cukrzycy poprzedza różnie długi okres, w którym chory nie zgłasza żadnych dolegliwości, a badaniem przedmiotowym …
- Patogeneza śpiączki hipermolalnejDla śpiączki hipermolalnej charakterystycznym zaburzeniem jest bardzo nasilona hiperglikemia bez kwasicy ketonowej i bardzo duży stopień odwodnienia, co w sumie doprowadza do …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Badania laboratoryjne nefropatii cukrzycowejW początkowym okresie nefropatii cukrzycowej, przy zachowanej wydolności nerek, stwierdza się białkomocz przekraczający przeważnie 2—3 g/d, zaś w surowicy zmniejszenie stężenia albumin, …
- Interakcja z innymi lekamiNajczęściej występuje i ma największe znaczenie interakcja pochodnych sulfonylomocznika z lekami, które nasilają i przedłużają ich działanie hipoglikemizujące. Mechanizm tej interakcji jest …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Nieprawidłowości u noworodkówDzieci urodzone przez matki chore na cukrzycę są obciążone zwiększonym zagrożeniem śmiercią lub powikłaniami w okresie okołoporodowym. Sam poród może nastąpić wcześniej; …
Najnowsze komentarze