W przeszłości zakażenia były częstym powikłaniem cukrzycy i niejednokrotnie w dużym stopniu przyczyniały się do niekorzystnego w niej rokowania. Od czasu odkrycia insuliny, a zwłaszcza wprowadzenia do leczenia zakażeń sulfonamidów i antybiotyków, sytuacja się bardzo poprawiła i dzisiaj obserwuje się w tej chorobie znaczne zmniejszenie zarówno częstości zakażeń, jak i śmiertelności z ich powodu. O ile jeszcze na początku lat dwudziestych co piąta osoba z cukrzycą umierała z powodu zakażenia, to obecnie infekcje stanowią w krajach rozwiniętych zaledwie kilka procent wszystkich przyczyn zgonów. Trzeba zarazem wyraźnie stwierdzić, że częstość występowania zakażeń wśród tych chorych zależy przede wszystkim od poprawności leczenia cukrzycy i organizacji opieki nad nimi. W krajach rozwijających się, mających trudności z zapewnieniem takiej opieki, liczba osób z cukrzycą umierających z powodu zakażeń jest ciągle jeszcze duża. Także w krajach rozwiniętych problem ten nie jest w pełni opanowany, co zresztą wiąże się z ogólną epidemiologią zakażeń w tych krajach (przykładem zakażenia śródszpitalne). Jak wynika z analizy badań pośmiertnych przeprowadzonych w Łodzi, w latach sześćdziesiątych wszystkie infekcje (dróg moczowych, układu oddechowego, dróg żółciowych, gruźlica, i inne) stanowiły 17% przyczyn zgonów chorych na cukrzycę. Jeżeli nawet ta liczba jest zawyżona wskutek selekcji badanych, to i tak dowodzi ciągle jeszcze dużego wpływu zakażeń na losy chorych na cukrzycę w naszym kraju. W innym zestawieniu — pochodzącym z Australii — stwierdzono obecność zakażenia (nie zawsze będącego bezpośrednio przyczyną śmierci) u połowy badanych pośmiertnie chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Inne stany śpiączkowe w cukrzycyU chorych na cukrzycę występują ponadto stany śpiączkowe luźno lub zupełnie nie związane etiologicznie i patogenetycznie z tą chorobą. Należą tu: śpiączka …
Poznaj własne ciało i jego potrzeby
Ciało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …- Hormon wzrostuWbrew swej nazwie hormon wzrostu odgrywa ważną rolę w kontroli przemiany materii także po zakończeniu wzrostu, zarówno przez pobudzanie syntezy białek, jak …
- Insulina we krwi u chorych na cukrzycęOznaczanie insuliny (IRI) we krwi chorych na cukrzycą typu 1 ma niewielkie znaczenie, gdyż w tej postaci choroby wskutek uszkodzenia i zniszczenia …
- Cukrzyca typu 1Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u …
- Neuropatia inne zaburzenia i nagłe zgonyDo obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, …
- Polipeptyd trzustkowy we krwiStężenie polipeptydu trzustkowego w osoczu, oznaczane .metodą radioimmunologiczną, wykazuje dużą zależność od wieku: między 2 a 7 dekadą życia średnie jego wartości, …
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Proinsulina i peptyd CPierwszym produktem translacji mRNA w rybosomach jest pojedynczy polipeptyd, liczący u człowieka 110 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 11 500, który nazwano …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
Najnowsze komentarze