W przeszłości zakażenia były częstym powikłaniem cukrzycy i niejednokrotnie w dużym stopniu przyczyniały się do niekorzystnego w niej rokowania. Od czasu odkrycia insuliny, a zwłaszcza wprowadzenia do leczenia zakażeń sulfonamidów i antybiotyków, sytuacja się bardzo poprawiła i dzisiaj obserwuje się w tej chorobie znaczne zmniejszenie zarówno częstości zakażeń, jak i śmiertelności z ich powodu. O ile jeszcze na początku lat dwudziestych co piąta osoba z cukrzycą umierała z powodu zakażenia, to obecnie infekcje stanowią w krajach rozwiniętych zaledwie kilka procent wszystkich przyczyn zgonów. Trzeba zarazem wyraźnie stwierdzić, że częstość występowania zakażeń wśród tych chorych zależy przede wszystkim od poprawności leczenia cukrzycy i organizacji opieki nad nimi. W krajach rozwijających się, mających trudności z zapewnieniem takiej opieki, liczba osób z cukrzycą umierających z powodu zakażeń jest ciągle jeszcze duża. Także w krajach rozwiniętych problem ten nie jest w pełni opanowany, co zresztą wiąże się z ogólną epidemiologią zakażeń w tych krajach (przykładem zakażenia śródszpitalne). Jak wynika z analizy badań pośmiertnych przeprowadzonych w Łodzi, w latach sześćdziesiątych wszystkie infekcje (dróg moczowych, układu oddechowego, dróg żółciowych, gruźlica, i inne) stanowiły 17% przyczyn zgonów chorych na cukrzycę. Jeżeli nawet ta liczba jest zawyżona wskutek selekcji badanych, to i tak dowodzi ciągle jeszcze dużego wpływu zakażeń na losy chorych na cukrzycę w naszym kraju. W innym zestawieniu — pochodzącym z Australii — stwierdzono obecność zakażenia (nie zawsze będącego bezpośrednio przyczyną śmierci) u połowy badanych pośmiertnie chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?
Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …- https://tylkoteraz.eu/
- Pochodne sulfonylomocznikaSą one głównymi przedstawicielami grupy leków zwiększających wydzielanie insuliny. Działanie to stwierdzono zarówno in vitro, jak i in vivo i ta właściwość …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
Jedzenie na domową imprezę – pizza w nocy na telefon. Pizzerie Warszawa
Tak zwane domówki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To tanie i wygodne rozwiązanie na zorganizowanie niewielkiego przyjęcia urodzinowego, spotkania z …Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …- Dermatozy złogoweW cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy …
- Wysiłek fizycznyDzieci cechuje duża aktywność fizyczna i wysiłek jest ważnym elementem programu terapeutycznego u chorujących na cukrzycę. Mogą one uprawiać ćwiczenia gimnastyczne przewidziane …
Zdrowie ukryte u jabłkach.
Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …- GalaktozuriaPróg nerkowy dla galaktozy wynosi 0,5—1,0 mmol/1 (10— 20 mg%) i przekroczenie tej wartości z następczą galaktozurią zdarza się rzadko u dzieci …
Najnowsze komentarze