Do charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej się insulinooponością typu receptorowego. W hemochromatozie brunatne zabarwienie skóry (diabete bronze), zależne od odkładania się hemosyderyny i większej ilości melaniny, dotyczy głównie twarzy, przedramion, grzbietów rąk, dołów pachowych i pachwinowych. Czasem brunatne przebarwienie stwierdza się na błonie śluzowej jamy ustnej, rzadziej na spojówkach. Dla wyspiaka wydzielającego glukagon obraz rozpadowego rumienia pełza- kowatego (erythema necrolyticum migrans) jest tak typowy, że większość przypadków tego rzadkiego zespołu rozpoznają dermatolodzy. Zmiany skórne występują w różnych okolicach ciała, jednak najczęściej w dole brzucha, na kroczu, pośladkach, udach, czasem także na głowie. Początkowo mają postać rumienia, w obrębie którego szybko powstają pęcherze, które po pęknięciu pokrywają się strupami. W częściach środkowych następuje wygojenie z wytworzeniem przebarwień, zaś na obwodzie tworzą się łukowate linie uformowane przez liczne drobne strupy. Przeciętnie cała ewolucja pojedynczego rzutu trwa 7—14 dni. Po usunięciu guza zmiany skórne cofają się całkowicie. Kojarzące się z rzadką postacią cukrzycy, występującej u kobiet i cechującej się bardzo dużym zapotrzebowaniem na insulinę, łagodne rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans) jest różnie nasilonym brodawkowaniem skóry, co powoduje zmianę jej zabarwienia na kolor karmelowy do ciemnobrunatnego. Zmiany występują symetrycznie i umiejscawiają się w, fałdach stawowych, dołach pachowych i pachwinowych, a także w skórze narządów płciowych zewnętrznych. Czasem może występować ponadto rogowacenie dłoni i podeszew.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Kontrola cukrzycy w czasie operacjiBezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do …
- Badania laboratoryjne nefropatii cukrzycowejW początkowym okresie nefropatii cukrzycowej, przy zachowanej wydolności nerek, stwierdza się białkomocz przekraczający przeważnie 2—3 g/d, zaś w surowicy zmniejszenie stężenia albumin, …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
- Dermatozy złogoweW cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy …
- Choroba niedokrwienna sercaSpośród wszystkich jednostek klinicznych, zaliczanych do choroby dużych naczyń w cukrzycy, choroba niedokrwienna serca występuje najczęściej i jest główną przyczyną zgonów osób …
- Inne meliturieSpośród innych cukrów, których obecność w moczu wymaga różnicowania z cukrzycą, należy wymienić maltozę i mannoheptulozę. Maltoza — produkt trawienia skrobi — …
Poznaj własne ciało i jego potrzeby
Ciało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Glikozuria poposiłkowaGlikozuria poposiłkowa (overilow glycosuria). Są to stany, w których po spożyciu węglowodanów następuje szybko znaczny wzrost glikemii przekraczający próg nerkowy dla glukozy, …
- Wykorzystanie pracy mięśniowej w leczeniu cukrzycyKorzystny wpływ wysiłku fizycznego na tolerancję węglowodanów w cukrzycy jest znany od dawna i jest wykorzystywany w leczeniu tej choroby. U odpowiednio …
Najnowsze komentarze