Do charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej się insulinooponością typu receptorowego. W hemochromatozie brunatne zabarwienie skóry (diabete bronze), zależne od odkładania się hemosyderyny i większej ilości melaniny, dotyczy głównie twarzy, przedramion, grzbietów rąk, dołów pachowych i pachwinowych. Czasem brunatne przebarwienie stwierdza się na błonie śluzowej jamy ustnej, rzadziej na spojówkach. Dla wyspiaka wydzielającego glukagon obraz rozpadowego rumienia pełza- kowatego (erythema necrolyticum migrans) jest tak typowy, że większość przypadków tego rzadkiego zespołu rozpoznają dermatolodzy. Zmiany skórne występują w różnych okolicach ciała, jednak najczęściej w dole brzucha, na kroczu, pośladkach, udach, czasem także na głowie. Początkowo mają postać rumienia, w obrębie którego szybko powstają pęcherze, które po pęknięciu pokrywają się strupami. W częściach środkowych następuje wygojenie z wytworzeniem przebarwień, zaś na obwodzie tworzą się łukowate linie uformowane przez liczne drobne strupy. Przeciętnie cała ewolucja pojedynczego rzutu trwa 7—14 dni. Po usunięciu guza zmiany skórne cofają się całkowicie. Kojarzące się z rzadką postacią cukrzycy, występującej u kobiet i cechującej się bardzo dużym zapotrzebowaniem na insulinę, łagodne rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans) jest różnie nasilonym brodawkowaniem skóry, co powoduje zmianę jej zabarwienia na kolor karmelowy do ciemnobrunatnego. Zmiany występują symetrycznie i umiejscawiają się w, fałdach stawowych, dołach pachowych i pachwinowych, a także w skórze narządów płciowych zewnętrznych. Czasem może występować ponadto rogowacenie dłoni i podeszew.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
- InsulinaProces wydzielania insuliny przez komórki B podlega prawdopodobnie kontroli przez własny produkt tych komórek na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Przemawiają za tym obserwacje …
- Receptor insulinowyObecność receptora insulinowego stwierdzono w błonie licznych komórek, takich jak adypocyty, komórki mięśniowe, hepatocyty, limfocyty, inonocyty i in. Zasługuje na uwagę, że …
Zyski i straty z picia alkoholu. Pić czy nie pić? – wpływ alkoholu na organizm człowieka
Żyjemy szybko, w nieustannym stresie. Często nie radzimy sobie z codziennymi sytuacjami w pracy, przerastają nas problemy w domu. Szukamy wtedy ratunku, …- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- Szczególne sytuacje życiowe chorych na cukrzycęUstalone leczenie cukrzycy, zapewniające pełne wyrównanie metaboliczne tej choroby w normalnych warunkach życiowych, może okazać się niewystarczające w sytuacjach, w których wskutek …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- Terenowa poradnia cukrzycowaJest ona zwykle częścią wielospecjalistycznego ambulatoryjnego ośrodka służby zdrowia, przeznaczonego dla większej liczby mieszkańców (województwa, dużego miasta). Dostateczna sieć tych poradni decyduje …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- Proinsulina i peptyd CPierwszym produktem translacji mRNA w rybosomach jest pojedynczy polipeptyd, liczący u człowieka 110 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 11 500, który nazwano …
- GlikokortykosteroidyJuż w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo …
Najnowsze komentarze