Zmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi w przebiegu szpiczaka i makroglobulinemii, w „chorobie bez tętna”, w nadciśnieniu złośliwym, w niedokrwistości sierpowatej), jednak wówczas występują one sporadycznie, podczas gdy w cukrzycy dominują w obrazie anatomopatologicznym choroby i przesądzają o jej klinicznym przebiegu. Główną zmianą włośniczek w cukrzycy jest pogrubienie błony podstawnej, której szerokość wynosi prawidłowo 1400—2700 nm (A), zaś w cukrzycy przekracza 3000 nm, a nawet dochodzi do 8000 nm. Zgrubienie to jest nierównomierne, często tworzą się wypustki lub dochodzi do podwojenia błony. Poszerzenie błony podstawnej jest następstwem zmiany jej metabolizmu i zmiany składu. Inną zmianą włośniczek jest stopniowa utrata komórek ściennych (perycytów), powodująca miejscowe zwiotczenie ściany i jej uwypuklanie w postaci mikrotętniaków. Z drugiej strony może dochodzić do rozplemu komórek śródbłonkowych, co przy pogrubieniu błony podstawnej powoduje niedrożność i obliterację tych naczyń. Opisane zmiany występują najczęściej w części przyżylnej włośniczek i często towarzyszy im lub je nawet wyprzedza rozszerzenie żył. Stwierdzono je w cukrzycy w siatkówce i spojówce oka, w kłębuszkach nerkowych, pniach nerwowych, mięśniach, mięśniu sercowym i w skórze. Prawdopodobnie dotyczą one naczyń włosowatych w całym organizmie. W niektórych narządach nasilenie tych zmian jest tak duże i zaburza czynność fizjologiczną tych narządów tak dalece, że daje to charakterystyczne zespoły objawów. Tymi narządami są: siatkówka i kłębuszki nerkowe, w których swoista dla cukrzycy mikroangiopatia objawia się pod postacią dobrze zdefiniowanych zespołów: retinopatii i nefropatii cukrzycowej. Ponadto przypuszcza się, że zmiany we włośniczkach odżywczych pni nerwowych (vasa neivoium) stanowią przyczynę niektórych powikłań neurologicznych cukrzycy (neuropatii cukrzycowej), zaś analogiczne zmiany we włośniczkach odżywczych ściany dużych tętnic (vasa vasorum) mogą przyczyniać się do rozwoju makroangiopatii cukrzycowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- Dolegliwości w cukrzycyDolegliwości w cukrzycy są następstwem hiperglikemii, cukromoczu, ketozy, zmian naczyniowych i innych powikłań tej choroby. W zależności od typu cukrzycy mogą one …
- Opieka nad noworodkiemNoworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o …
- Polipeptyd trzustkowy we krwiStężenie polipeptydu trzustkowego w osoczu, oznaczane .metodą radioimmunologiczną, wykazuje dużą zależność od wieku: między 2 a 7 dekadą życia średnie jego wartości, …
- Do czego służy propolis?Pszczoły są uważane za owady, od których zależy funkcjonowanie wielu ekosystemów. Wynika to z faktu, że zbierając nektar służący im do wytwarzania …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Choroby trzustkiCukrzyca po całkowitym chirurgicznym usunięciu trzustki (co najmniej 90% gruczołu) należy u człowieka do dużej rzadkości. W związku jednak z doskonaleniem techniki …
- Leczenie encefalopatii cukrzycowejPostępowanie jest nieco inne przed wystąpieniem zgorzeli niż po jej powstaniu. W obu tych okresach obowiązuje zasada optymalnego leczenia cukrzycy i eliminowania …
- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
Najnowsze komentarze