Spośród dużej grupy odmian tego typu cukrzycy zmiany w wyspach trzustkowych występują w zapaleniach trzustki, w hemochromatozie oraz w nowotworach trzustki, zarówno w raku części gruczołowej, jak i w hormonalnie czynnych guzach wychodzących z komórek wysp. W nawracającym zapaleniu trzustki liczba wysp jest nieraz większa i mogą one nawet wykazywać cechy hipertrofii, co jest jednak prawdopodobnie rezultatem zmniejszenia ogólnej masy trzustki. Większość wysp jest otoczona pasmami zbitej tkanki łącznej, a w samych wyspach opisano zmniejszenie odsetka komórek B i zwiększenie proporcji komórek A i PP. Chociaż nawracające zapalenie trzustki, zwłaszcza skojarzone z kamicą i trwające dostatecznie długo, w około połowie przypadków doprowadza do wystąpienia cukrzycy, to jednak nie ma wyraźnej korelacji pomiędzy rozległością zmian morfologicznych w trzustce a ciężkością przebiegu cukrzycy. W hemochromatozie hemosyderyna odkłada się w części gruczołowej trzustki, co powoduje jej zwłóknienie, a także w komórkach B, chociaż w mniejszym stopniu niż w komórkach gruczołowych. Zwraca przy tym uwagę „oszczędzanie” komórek nie-B: barwnika tego nie stwierdza się w komórkach A, PP i D. Rak części gruczołowej trzustki rzadko osiąga rozmiary, które by powodowały bezpośrednie zniszczenie dostatecznie dużej liczby wysp. Dość często jednak, uciskając na przewody trzustkowe, powoduje wtórne zmiany zapalno-zwyrodnieniowe w całym narządzie. Nawet wówczas uszkodzenie wysp nie jest najczęściej tak znaczne, by tłumaczyło wystąpienie cukrzycy. W związku z obserwacjami wskazującymi na częste kojarzenie się raka trzustki i cukrzycy godny jest zatem podkreślenia fakt, że badania morfologiczne trzustki przemawiają za równoległością obu tych chorób. Rozpoznanie guzów wyspowych powodujących wystąpienie cukrzycy (glucagonoma, somatostatinoma) wymaga stosowania specjalnych metod immunocytochemicznych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- Nerwowa regulacja wydzielania insulinyNerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- Cukrzyca lipoatrolicznaJest to rzadko występująca postać cukrzycy, opisana po raz pierwszy przez Lawrence’a w 1946 r., charakteryzująca się uogólnionym lub ograniczonym zanikiem tkanki …
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
- Leczenie śpiączki hipermolalnejMa ono na celu zmniejszenie glikemii i przywrócenie molalności osocza do wartości prawidłowej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej i poprawę zmniejszonej …
- Zmiany tętnic i tętniczek w cukrzycyZmiany tętnic w cukrzycy obejmują miażdżycę (atheromatosis), stwardnienie tętniczek (aiteiiolosclerosis) i, rzadziej, stwardnienie typu Mdnckeberga. Miażdżyca tętnic. Proces aterogenezy przebiega w cukrzycy …
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Przemiana węglowodanów, tłuszczów i białek w hormonie wzrostuPrzemiana węglowodanów.Hormon wzrostu powoduje degranulację komórek B wysp trzustkowych, zaś w razie dłuższego stosowania — zwyrodnienie tych komórek. Równocześnie na początku zwiększa …
- Wskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu działają na przemianę węglowodanów i inne procesy metaboliczne niezależnie od aparatu wyspowego trzustki i w związku z tym mogą być …
Najnowsze komentarze