Zmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u dzieci i młodocianych — nacieki limfocytów w otoczeniu wysp i w samych wyspach. Zmiany te określane mianem insulitis. Są one przemijające, o różnym nasileniu, i po upływie roku od wystąpienia objawów cukrzycy najczęściej się już ich nie stwierdza. Do wczesnych zmian w cukrzycy typu 1 należy zaliczyć powiększenie wysp i cechy zwiększonej aktywności komórek B, ich degranulację, a później zwyrodnienie wodniczkowe. Z upływem czasu następuje stopniowy zanik komórek B, a także całych wysp, i w cukrzycy typu 1 trwającej ponad rok wysp w trzustce jest mniej, są one mniejsze, o wyraźnie zmienionej, chaotycznej strukturze, z wyraźnymi cechami włóknienia (tabl. 5). Badania ilościowe składu wysp w tym okresie wykazują, że 2/3 ich komórek endokrynnych przypada na komórki A, Vs na komórki D, a w tylnej części głowy trzustki wyspy są utworzone głównie przez komórki PP tworzące nieregularne pasma. Chociaż w długotrwałej cukrzycy typu 1 nie stwierdza się komórek B w wyspach, mogą one być sporadycznie obecne poza ich obszarem, rozrzucone w części gruczołowej trzustki. Obecność tych komórek wyjaśnia obserwację kliniczną, że u niektórych chorych z długoletnią cukrzycą typu 1 można wykazać we krwi obecność peptydu C w niewielkim stężeniu. Z nielicznych dotąd, dokładnych badań całkowitej masy komórek wysp wynika, że mimo tak dużych zmian proporcji w składzie komórkowym wysp ogólna masa komórek A, PP i D w całej trzustce nie jest większa niż u ludzi zdrowych. W trzustce ludzi chorych na cukrzycę typu 1 stwierdza się również objawy regeneracji wysp z nabłonka przewodów trzustkowych. Te nowo utworzone skupienia zawierają głównie komórki B, są nieregularnie rozrzucone po całej trzustce, czasem w ich otoczeniu stwierdza się nacieki limfocytowe. Z biegiem czasu proces regeneracji wysp całkowicie zanika. Dla cukrzycy typu 1 charakterystyczny jest zanik całej trzustki, w szczególności trzonu i ogona. Przyczyna tego zjawiska nie jest wyjaśniona i pod uwagę bierze się różne czynniki: niedokrwienie wskutek zmian w naczyniach, uszkodzenie zwojów i nerwów układu autonomicznego, a także troficzny (ochronny) wpływ PP (w obrębie głowy). Podobne do opisanych wyżej zmiany stwierdza się w trzustce szczurów BB/W z cukrzycą samoistną odpowiadającą cukrzycy typu 1 u człowieka. Także u tych zwierząt zanik trzustki dotyczy trzonu oraz ogona i nie obejmuje głowy, zaś badania morfometryczne wykazały u nich prawie zupełny brak komórek B, nie zmienioną całkowitą objętość komórek A i PP oraz wyraźne zmniejszenie całkowitej objętości komórek D.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
- OuabainaLek ten zwiększa wyraźnie wydzielanie insuliny jedynie w badaniach in vitro i tylko wówczas, gdy stosuje się go w dawkach większych niż …
- GlukagonGlukagon jest drugim hormonem wysp trzustkowych, wywierającym silny wpływ na przemianą węglowodanów, tłuszczów i białek. Działanie tego hormonu jest ukierunkowane na zabezpieczenia …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- GlikokortykosteroidyJuż w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- Obraz kliniczny cukrzycyZróżnicowanie obrazu klinicznego cukrzycy sprawiało, że już od dość dawna podejmowano próby klasyfikacji tej choroby. W ciągu ostatniego stulecia przyjmowano różne kryteria …
- Zrób to sam – masło klarowaneCoraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …
- Wenopatia cukrzycowaW cukrzycy stwierdza się zmniejszenie napięcia żylnego, wzrost obwodowego ciśnienia żylnego oraz rozszerzenie żył, zwłaszcza w ich odcinku przylegającym do włośniczek. Te …
Najnowsze komentarze