Zmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u dzieci i młodocianych — nacieki limfocytów w otoczeniu wysp i w samych wyspach. Zmiany te określane mianem insulitis. Są one przemijające, o różnym nasileniu, i po upływie roku od wystąpienia objawów cukrzycy najczęściej się już ich nie stwierdza. Do wczesnych zmian w cukrzycy typu 1 należy zaliczyć powiększenie wysp i cechy zwiększonej aktywności komórek B, ich degranulację, a później zwyrodnienie wodniczkowe. Z upływem czasu następuje stopniowy zanik komórek B, a także całych wysp, i w cukrzycy typu 1 trwającej ponad rok wysp w trzustce jest mniej, są one mniejsze, o wyraźnie zmienionej, chaotycznej strukturze, z wyraźnymi cechami włóknienia (tabl. 5). Badania ilościowe składu wysp w tym okresie wykazują, że 2/3 ich komórek endokrynnych przypada na komórki A, Vs na komórki D, a w tylnej części głowy trzustki wyspy są utworzone głównie przez komórki PP tworzące nieregularne pasma. Chociaż w długotrwałej cukrzycy typu 1 nie stwierdza się komórek B w wyspach, mogą one być sporadycznie obecne poza ich obszarem, rozrzucone w części gruczołowej trzustki. Obecność tych komórek wyjaśnia obserwację kliniczną, że u niektórych chorych z długoletnią cukrzycą typu 1 można wykazać we krwi obecność peptydu C w niewielkim stężeniu. Z nielicznych dotąd, dokładnych badań całkowitej masy komórek wysp wynika, że mimo tak dużych zmian proporcji w składzie komórkowym wysp ogólna masa komórek A, PP i D w całej trzustce nie jest większa niż u ludzi zdrowych. W trzustce ludzi chorych na cukrzycę typu 1 stwierdza się również objawy regeneracji wysp z nabłonka przewodów trzustkowych. Te nowo utworzone skupienia zawierają głównie komórki B, są nieregularnie rozrzucone po całej trzustce, czasem w ich otoczeniu stwierdza się nacieki limfocytowe. Z biegiem czasu proces regeneracji wysp całkowicie zanika. Dla cukrzycy typu 1 charakterystyczny jest zanik całej trzustki, w szczególności trzonu i ogona. Przyczyna tego zjawiska nie jest wyjaśniona i pod uwagę bierze się różne czynniki: niedokrwienie wskutek zmian w naczyniach, uszkodzenie zwojów i nerwów układu autonomicznego, a także troficzny (ochronny) wpływ PP (w obrębie głowy). Podobne do opisanych wyżej zmiany stwierdza się w trzustce szczurów BB/W z cukrzycą samoistną odpowiadającą cukrzycy typu 1 u człowieka. Także u tych zwierząt zanik trzustki dotyczy trzonu oraz ogona i nie obejmuje głowy, zaś badania morfometryczne wykazały u nich prawie zupełny brak komórek B, nie zmienioną całkowitą objętość komórek A i PP oraz wyraźne zmniejszenie całkowitej objętości komórek D.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
Jedzenie na domową imprezę – pizza w nocy na telefon. Pizzerie Warszawa
Tak zwane domówki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To tanie i wygodne rozwiązanie na zorganizowanie niewielkiego przyjęcia urodzinowego, spotkania z …- Kryteria oceny leczenia cukrzycyCelem prawidłowego leczenia cukrzycy jest przywrócenie chorym sprawności życiowej, możliwości pełnego uczestniczenia w życiu społecznym („zdrowie uwarunkowane”), uchronienie od następstw inwalidztwa spowodowanego …
- Operacje ze wskazań nagłychWyrównanie cukrzycy i jej kontrola u chorych, którzy są przyjmowani do szpitala w trybie nagłym i wymagają natychmiastowej interwencji, jest zadaniem trudnym, …
- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
- Autoprzeciwciała przeciw receptorom insulinowymWystępowanie autoprzeciwciał skierowanych przeciw receptorom błonowym komórek znane jest w kilku chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy (przeciw receptorom TSH), możliwość mięśni (przeciw …
- Wskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu działają na przemianę węglowodanów i inne procesy metaboliczne niezależnie od aparatu wyspowego trzustki i w związku z tym mogą być …
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …- Zakażenia dróg moczowych i nerekZakażenia układu moczowego należą obok zakażeń skóry do najczęstszych w cukrzycy. Ich częstość zwiększa się w miarę trwania choroby, do czego przyczynia …
Sport – samo dobro
Korzyści z aktywności fizycznej jest wiele i warto o tym pamiętać. Ludzie nauczyli się lekceważyć jak ważna to część naszego życia, a …- Unieczynnienie insulinyUnieczynnienie insuliny następuje również w razie redukcji 1/3 grup sulfhydrylowych, enzymatycznego trawienia wiązań peptydowych wewnątrz cząsteczki, estryfikacji grup karboksylowych, destrukcji grup aminowych. …
Najnowsze komentarze