Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić się za głowę. Warto wiedzieć, że takie masło można stworzyć we własnych czterech ścinach. Nie jest się pewnym, jak zrobić klarowane masło we własnej kuchni? To nic trudnego, wystarczy kierować się kilkoma krokami, by mieć je zawsze w domu bez konieczności kupowania.

Do smażenia

Dlaczego w ogóle w kuchni coraz częściej używa się masła klarowanego? Jest ono pozbawione białka, wody i laktozy, nadaje wyjątkowy smak każdej potrawie – zarówno wytrawnym, jak i tym na słodko. Sprawdza się w przypadku dań mięsnych oraz wegetariańskich, poza smażeniem użyć go można również do wypieków. Może być również składnikiem sosów na bazie masła, na przykład holenderskiego.

Plusem masła klarowanego bez wątpienia jest to, iż stanowi tłuszcz, który się nie przypala, dzięki czemu wszelkie potrawy nie są w stanie przywrzeć do patelni, a jej czyszczenie nie jest problematyczne.

Poza nadawaniem smaku masło klarowane ma też inną zdolność – może być przechowywane w lodówce do kilku miesięcy, co pozwala na przygotowanie jego większą ilość i możliwość wykorzystania przez dłuższy okres.

Zrób je sam!

Aby samodzielnie przygotować masło klarowane, należy uzbroić się w dobrej jakości kostki masła – powinno ono zawierać co najmniej 82% tłuszczu. Należy więc unikać wszelkiego rodzaju miksów czy też taniego masła – są one pełne wody, do tego w składzie mają dodatek oleju roślinnego lub środków chemicznych. Przy zakupie masła należy więc kierować się składem, a nie ceną.

Do przygotowania masła klarowanego należy użyć rondelka z grubym dnem, a samo masło klarować na małym ogniu – pozwoli to na zapobiegnięciu przypaleniu się obecnego w maśle białka.

I to w zasadzie tyle! Rondelek z grubym dnem, kostka masła dobrej jakości i roztopienie go na małym ogniu. Proces ten może trwać od 15 minut do nawet 2 godzin. Podczas klarowania na górze pojawi się warstwa białkowa, pod nią tłuszczowa, a na samym dole woda. Po roztopieniu masła należy wyłączyć ogień, zgarnąć łyżką warstwę białkową i przełożyć do osobnej miseczki. Powtarzać należy to, dopóki warstwa tłuszczowa nie będzie „czysta”. Tak oczyszczone masło należy przelać do miseczki – powoli, by nie dostała się warstwa białka będąca pod nią.

Tak gotowe masło klarowane można użyć od razu lub wstawić do lodówki w celu stężenia i wykorzystać, gdy zajdzie potrzeba.