Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia do zdrowia człowieka jest określenie, że wszystkie poszczególne sfery życia, zarówno fizyczna i duchowa, tworzą całość i ludzki organizm powinien być rozpatrywany w kategoriach medycznych jako naoliwiona maszyna, a nie poszczególne jej części. Takie szersze spojrzenia na człowieka sprawia, że specjaliści skupiają się na przyczynach i ich wyeliminowaniu, a nie na leczeniu lub minimalizowaniu skutków danych problemów zdrowotnych.

Nie będzie przesadą, jeżeli holistyczne podejście do zdrowia i życia porównamy trochę do filozofii lub światopoglądu życiowego na to, jak leczyć ludzkie ciało i ducha. To bardzo indywidualne podejście do pacjenta, ponieważ każdy człowiek jest inny i wiąże się z tym inna życiowa historia. Zanim taka osoba otrzyma pomoc, specjalista musi lepiej zrozumieć cały kontekst, dzięki czemu będzie w stanie wprowadzić całościowe i skuteczne leczenie, a nie tylko działać punktowo.

Holistyczne podejście w dietetyce

Medycyna holistyczna bardzo duże znaczenie odgrywa we współczesnych trendach i metodach dietetycznych. Oparta na tradycyjnym podejściu i wiedzy, która przekazywana i aktualizowana jest od tysięcy lat, holistyczna medycyna ma bardzo dużo sukcesów w zakresie dietetyki. Pewnie nie raz słyszeliśmy o sytuacjach, gdy otyła osoba szybko schudła, a po jakimś czasie znów wróciła do wagi wyjściowej. Z czego to może wynikać? Bardzo często jest to związane z punktowym i reakcyjnym działaniem dietetyków i osób, które się odchudzają. Robią to tu i teraz, jednak bez zmiany mentalnej nie są w stanie utrzymać później efektów swojej pracy.

Między innymi w takich sytuacjach warto sprawdzić doświadczenie Katarzyny Kieszkowskiej oraz jej historię, która dostępna jest tutaj http://kieszkowska.pl/. To osoba, która podchodzi kompleksowo do współpracy w zakresie wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, a kontekst i pokazanie potencjału zmian u człowieka sprawia, że nie są one na chwile. Kluczem jest tu traktowanie osoby jako jedności, zarówno w sferze fizycznej oraz mentalnej. Nie od dziś wiadomo, że zmiany, również w zakresie diety codziennej, zaczynają się w naszej głowie. Na to zwraca uwagę właśnie holistyczne podejście do zdrowia, które kultywowane jest przez wspomnianą już Katarzynę Kieszkowską.