Osoby starsze, niepełnosprawne ruchowo czy po urazach kończyn dolnych mogą mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się. Na szczęście istnieje wiele sprzętów, które pomagają im radzić sobie z trudnościami w życiu codziennym. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie są rodzaje akcesoriów dla osób niezdolnych do samodzielnego poruszania się i na które się zdecydować.

Balkoniki i chodziki

Popularnymi akcesoriami ułatwiającymi życie osobom mającym problemy z poruszaniem się są balkoniki i chodziki. Zapewniają one podporę podczas chodzenia. Balkoniki mają wygodne rączki i antypoślizgowe nasadki na wszystkich stopkach. Mogą być wyposażone w przednie kółka. Najczęściej wykonane są z aluminium, więc są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Chodziki to bardziej zaawansowana forma balkoników. Wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, takie jak siedzisko, umożliwiające odpoczynek podczas dłuższych spacerów, oraz koszyk, w którym można umieścić potrzebne przedmioty czy małe zakupy. Dzięki temu świetnie sprawdzają się na zewnątrz.

Kule ortopedyczne i laski

Osoby czasowo niezdolne do samodzielnego poruszania się korzystają najczęściej z kul ortopedycznych. Pomagają one utrzymać równowagę podczas chodzenia. Wyróżnia się dwa rodzaje kul ortopedycznych: łokciowe i pachowe. Kule łokciowe są bardzo uniwersalne, a przez to najczęściej stosowane. Kule pachowe poleca się z kolei osobom, które mają niesprawne ręce i nie mogą się na nich bezpiecznie opierać lub jeśli ich rehabilitacja wymaga całkowitego odciążenia jednej nogi. Akcesoria ułatwiające poruszanie się to także laski. Najczęściej wybierają je osoby starsze. Nie dość, że pomagają one w utrzymaniu równowagi, to jeszcze są stylowym akcesorium.

Wózki inwalidzkie

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać, korzystają również z wózków inwalidzkich, które oferuje na przykład hurtownia sprzętu medycznego Medseven. Umożliwiają one przemieszczanie się zarówno w obrębie mieszkania, jak i na zewnątrz. Służą także do transportu pacjentów w szpitalach i zakładach opiekuńczych. Najczęściej spotykane są wózki ręczne, obsługiwane za pomocą rąk. Osoby, które mają wystarczającą siłę w rękach, mogą poruszać się na takich wózkach samodzielnie, bez pomocy opiekuna. Istnieją też wózki inwalidzkie elektryczne. Wyposażone są one w napęd, który obsługuje się za pomocą joysticka lub innego urządzenia sterującego.