Skierowanie potrzebne jest ogólnie rzecz biorąc przed przyjęciem pacjenta przez lekarza specjalistę (kardiologa czy okulisty) w ramach NFZ, a także przed przyjęciem na oddział szpitalny (oczywiście pomijając sytuacje, w których na hospitalizację przywozi nas pogotowie). Jednak czy z wizytą u doktora trzeba się spieszyć? Jaka jest ważność skierowania?

Ile czasu ważne jest skierowanie?

W przeciwieństwie do recepty, skierowanie nie może się przeterminować (z jednym wyjątkiem). Jest ono bowiem ważne dopóki, dopóty istnieją powody do jego realizacji. Co to oznacza? Że nawet jeśli skierowanie do przykładowo ortopedy dostaliśmy półtora roku temu, ale nadal dokucza nam problem (który był powodem wystawienia skierowania) to wciąż możemy zarejestrować się do lekarza ortopedy.

Okazuje się jednak, że lekarz może podważyć ważność skierowania. Powodem tego jest rzecz jasna wątpliwość co do potrzeby wykonania świadczenia po zbyt długim czasie. Mówiąc prościej: niektóre schorzenia po przykładowo roku raczej nie będą już dokuczać i nie ma powodu iść z nimi do specjalisty.

Kiedy ważność skierowania jest określona czasowo?

Wcześniej wspomnianym wyjątkiem jest skierowanie na fizjoterapię w ramach rehabilitacji – najczęściej po urazie. Pacjent z takim skierowaniem ma bowiem jedynie 30 dni na rejestrację w odpowiednim ośrodku. Po tym czasie skierowanie traci ważność i wymagane jest wystawienie kolejnego dokumentu przez lekarza.

Sprawdzane jest także skierowanie na leczenie uzdrowiskowe – jego ważność jest weryfikowana co 18 miesięcy.