Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki?

Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do wyleczenia i zazwyczaj wymagają interwencji specjalisty, na przykład w ośrodku leczenia uzależnień. W takich placówkach chory otrzymuje pełną opiekę medyczną, pomagającą mu wrócić do dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

terapia w sieci

Jednym z elementów skutecznej terapii odwykowej może stać się psychoterapia poznawczo-behawioralna. Ma ona za zadanie pomagać w leczeniu zaburzeń psychicznych, emocjonalnych oraz trudnych zachowań. W głównej mierze polega ona na zmianie sposobu myślenia i nastroju chorego. Dzięki rozmowie z terapeutą weryfikuje on własne postępowanie, a błędy próbuje zastąpić innymi zachowaniami, które pozwolą pacjentowi zaaklimatyzować się na nowo w społeczeństwie po zakończeniu leczenia.

Terapia behawioralna (zwana również kognitywno-behawioralną) bywa określana jako krótkotrwała. Nie można się jednak oszukiwać, że leczenie i jego czas będą równie krótkie jak w popularnym, amerykańskim serialu Terapia w sieci. Zazwyczaj proces zamyka się w kilkunastu lub kilkudziesięciu spotkaniach.