Uzależnienie to jedna z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji. Problem dotyczy wszystkich grup społecznych i nie ogranicza się wyłącznie do alkoholizmu, narkomanii czy uzależnienia od papierosów. Zjawisko zatacza coraz szersze kręgi i już powszechnie mówi się o problemie: zakupoholizmy, hazardu, seksoholizmu, pracoholizmu czy wielu innych zaburzeń. Jakie mogą być przyczyny uzależnień?
Uzależnienia jednym z największych problemów XXI wieku
Nie da się prosto i jednoznacznie odpowiedzieć, jaka jest jedna przyczyna powstawania mechanizmu uzależnienia. Często jest to splot różnych czynników i zdarzeń, które wpływają na zachowanie człowieka, powodując problemy emocjonalne, niemożność radzenia sobie z problemami i wypełnianiem swojej roli w rodzinie czy społeczeństwie. Jakie mogą być czynniki wpływające uzależnianie się?
przyczyny uzależnień
Przyczyny genetyczne od dłuższego czasu są podnoszone jako jeden z podstawowych elementów. Jak twierdzą naukowcy same geny tylko w połowie mogą determinować skłonności, zwiększając potencjał do aktywowania choroby. Stąd nie każda osoba, nawet mająca predyspozycję do alkoholizmu czy narkomanii, sięgnie po używki.
Znacznie większe znaczenie ma kwestia wychowania. Dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie jeden lub oboje z rodziców są uzależnieni, znacząco zwiększa możliwość wystąpienia problemu u potomstwa.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o trybie życia – stresie, nadmiarze pracy, które powodują chęć zrelaksowania się. Używki stają się najprostszym sposobem na ucieczkę od problemów.
Istnieje również wiele innych czynników społeczno-psychologicznych, które wpływają na rozpowszechnienie uzależnień. Niestety nie ma jednego lekarstwa, a każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie, żeby znaleźć skuteczną metodę na wyleczenie.
Najnowsze komentarze