W chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest pewne, czy nadczynności tarczycy towarzyszy swoista zmiana tego stężenia; w chorobie tej obserwowano bowiem zarówno prawidłowy przebieg, zwiększenie, jak i zmniejszenie stężenia insuliny we krwi. W niedoczynności tarczycy natomiast opisano znamiennie większe i przedłużone przyrosty insulinemii po obciążeniu glukozą i glukagonem aniżeli u ludzi zdrowych. Zmiany insulinemii w wyżej wymienionych chorobach endokrynologicznych są pośrednim skutkiem wpływu (lub jego braku) odnośnych hormonów na przemianę węglowodanów i kształtowanie się glikemii. Zwiększenie stężenia insuliny (IRI) we krwi stwierdza się także w zaawansowanych chorobach wątroby i nerek, a więc narządów, które rozkładają przeważającą ilość endogennego hormonu. W marskości wątroby wartość IRI w surowicy jest w warunkach podstawowych (na czczo) prawidłowa lub zwiększona, natomiast po obciążeniu glukozą lub tolbutamidem wzrasta w stopniu znamiennie znaczniejszym aniżeli u ludzi zdrowych. Zwrócono uwagę, że glukagon znacznie słabiej pobudza u tych chorych przyrosty insulinemii (IRI) aniżeli glukoza czy tolbutamid [90], Dokładniejsze badania wykazały, że w marskości wątroby zwiększone jest również stężenie proinsuliny we krwi i że ta hiperproinsulinemia przyczynia się w pewnym stopniu w tej chorobie do większych wartości IRI w surowicy. „Rzeczywista” insulinemia jest tu jednak także większa aniżeli u osób zdrowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
- leczenie kanałowe pod mikroskopem warszawa whiteclinic.pl/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem/
Uzależnienie od hazardu objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, …- Insulina we krwi ludzi zdrowychU ludzi zdrowych stężenie insuliny (IRI) we krwi (surowicy, osoczu) na czczo wynosi od 10 do 25 mj. w 1 1, nieco …
- Dermatozy złogoweW cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy …
- Zmiany naczyniowe w siatkówceObejmują one wszystkie rodzaje zmian naczyniowych charakterystycznych dla mikroangiopatii cukrzycowej. W okresie wczesnym (retinopathia simplex, backgiound letinopathy) następuje zwiększenie przepływu naczyniowego w …
- Wyspy trzustkoweRóżnicowanie komórek wchodzących w skład wysp trzustkowych staje się widoczne u człowieka już od 9 tygodnia życia płodowego, zaś około 23 tygodnia …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …
Najnowsze komentarze