Rokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia sercowego. Śmiertelność przedszpitalna z powodu zawału jest u tych chorych taka sama jak u osób bez cukrzycy, jednak śmiertelność szpitalna jest większa. Ta ostatnia jest szczególnie duża w początkowym okresie leczenia szpitalnego; z przeprowadzonych w Warszawie badań wynika, że w ciągu pierwszych 28 dni pobytu w szpitalu śmiertelność z powodu zawału była u chorych na cukrzycę dwukrotnie większa aniżeli u odpowiednio dobranych chorych bez cukrzycy. Ta „nadwyżka” zgonów wśród osób z cukrzycą jest spowodowana przede wszystkim większą śmiertelnością z powodu takich powikłań zawału mięśnia sercowego, jak zaburzenia przewodzenia i zaburzenia rytmu. Gorsze rokowanie w zawale mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę nie jest dotąd w pełni wyjaśnione i pod uwagę bierze się zarówno większą u nich częstość występowania gorzej na ogół rokującego zawału przedniego, jak i swoiste dla cukrzycy zmiany w sercu składające się na obraz kardiopatii cukrzycowej. W cukrzycy gorsze jest także rokowanie po przebyciu zawału. Szansa przeżycia 12 lat po pierwszym zawale mięśnia sercowego jest tu około 2 razy mniejsza aniżeli u osób bez cukrzycy. Zapobieganie. Chociaż zależność pomiędzy rozwojem choroby niedokrwiennej serca a stopniem zaburzeń metabolicznych w cukrzycy (glikemią) jest różnie oceniana, optymalne wyrównanie tych zaburzeń od początku choroby stanowi jeden z podstawowych warunków zapobiegania występowaniu zmian w naczyniach wieńcowych u chorych na cukrzycę. Istotne znaczenie ma ponadto eliminowanie wpływu innych czynników zagrożenia chorobą niedokrwienną serca, niezależnych od cukrzycy (otyłość, nadciśnienie, hipercholesterolemia, palenie tytoniu). Być może takie postępowanie zmniejszy dużą śmiertelność w przebiegu zawału mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę. Można też oczekiwać, że bardzo dokładny nadzór metaboliczny i stosowanie z reguły insuliny przyczyni się do zmniejszenia liczby zgonów w przebiegu już rozwiniętego zawału u tych osób.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Armani Exchange – jak otworzyć sklep?Armani Exchange to jedna z najbardziej prestiżowych i najlepiej rozpoznawalnych marek odzieżowych na całym świecie. Brand zrodził się pod skrzydłami Giorgia Armaniego, …
- Aktywność insulinopodobna surowicyStosując metodę biologiczną z użyciem tkanki tłuszczowej, stwierdzono w surowicy dużą frakcję aktywności insulinopodobnej, której nie hamują przeciwciała insulinowe (non suppressible insulin-like …
- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Zmiany naczyniowe w nerkachZmiany te dają charakterystyczny obraz cukrzycowego stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis diabetica), któremu odpowiada kliniczny zespół nefropatii cukrzycowej. Nerki są powiększone lub prawidłowej …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cenaNa rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …
- GalaktozuriaPróg nerkowy dla galaktozy wynosi 0,5—1,0 mmol/1 (10— 20 mg%) i przekroczenie tej wartości z następczą galaktozurią zdarza się rzadko u dzieci …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Jak wyrobić książeczkę sanepidowską w Krakowie?Książeczka sanepidowska jest niezbędnym dokumentem dla każdej osoby, która pragnie prowadzić własną działalność gospodarczą w Krakowie, a także dla pracowników gastronomii czy …
Najnowsze komentarze