Rokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia sercowego. Śmiertelność przedszpitalna z powodu zawału jest u tych chorych taka sama jak u osób bez cukrzycy, jednak śmiertelność szpitalna jest większa. Ta ostatnia jest szczególnie duża w początkowym okresie leczenia szpitalnego; z przeprowadzonych w Warszawie badań wynika, że w ciągu pierwszych 28 dni pobytu w szpitalu śmiertelność z powodu zawału była u chorych na cukrzycę dwukrotnie większa aniżeli u odpowiednio dobranych chorych bez cukrzycy. Ta „nadwyżka” zgonów wśród osób z cukrzycą jest spowodowana przede wszystkim większą śmiertelnością z powodu takich powikłań zawału mięśnia sercowego, jak zaburzenia przewodzenia i zaburzenia rytmu. Gorsze rokowanie w zawale mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę nie jest dotąd w pełni wyjaśnione i pod uwagę bierze się zarówno większą u nich częstość występowania gorzej na ogół rokującego zawału przedniego, jak i swoiste dla cukrzycy zmiany w sercu składające się na obraz kardiopatii cukrzycowej. W cukrzycy gorsze jest także rokowanie po przebyciu zawału. Szansa przeżycia 12 lat po pierwszym zawale mięśnia sercowego jest tu około 2 razy mniejsza aniżeli u osób bez cukrzycy. Zapobieganie. Chociaż zależność pomiędzy rozwojem choroby niedokrwiennej serca a stopniem zaburzeń metabolicznych w cukrzycy (glikemią) jest różnie oceniana, optymalne wyrównanie tych zaburzeń od początku choroby stanowi jeden z podstawowych warunków zapobiegania występowaniu zmian w naczyniach wieńcowych u chorych na cukrzycę. Istotne znaczenie ma ponadto eliminowanie wpływu innych czynników zagrożenia chorobą niedokrwienną serca, niezależnych od cukrzycy (otyłość, nadciśnienie, hipercholesterolemia, palenie tytoniu). Być może takie postępowanie zmniejszy dużą śmiertelność w przebiegu zawału mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę. Można też oczekiwać, że bardzo dokładny nadzór metaboliczny i stosowanie z reguły insuliny przyczyni się do zmniejszenia liczby zgonów w przebiegu już rozwiniętego zawału u tych osób.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Patogeneza śpiączki hipermolalnejDla śpiączki hipermolalnej charakterystycznym zaburzeniem jest bardzo nasilona hiperglikemia bez kwasicy ketonowej i bardzo duży stopień odwodnienia, co w sumie doprowadza do …
- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- Psychika dziecka chorego na cukrzycęCukrzyca, jak każda przewlekła choroba, stwarza wiele problemów adaptacyjnych. Konieczność przestrzegania diety, codziennego wstrzykiwania insuliny, świadomość zagrożenia stanem niedocukrzenia krwi lub kwasicą …
Cena aparatu na zęby – jak wygląda cena aparatu ortodontycznego?
Piękne zęby to nie tylko wrażenie natury estetycznej. Nie ma co ukrywać – wygląd zębów wpływa na samopoczucie człowieka i sposób, w …- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
Neurochirurgia – gdzie przyjmuje dobry neurochirurg w Bydgoszczy
Chirurgiczne leczenie chorób układu nerwowego to bardzo poważna sprawa, którą zajmować mogą się jedynie wybitni specjaliści. Oczywiście trzeba posiadać w tym zakresie …- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
- Przekształcenie proinsulinyProinsulina ulega przekształceniu przez odłączenie peptydu C i aminokwasów, stanowiących dwupeptydowe połączenie łańcucha C z łańcuchami A i B, w wyniku kolejnego …
- Leczenie uzdrowiskoweW Polsce, podobnie jak w niektórych innych krajach, utworzono dla chorych na cukrzycę (oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci) oddziały specjalistyczne w …
Najnowsze komentarze