Wiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną nietolerancją tego aminokwasu, później podobny efekt stwierdzono po podaniu argininy, lizyny, fenyloalaniny, metioniny, waliny, treoniny, tryptofanu, glicyny i histydyny. Szczególnie wyraźny wzrost sekrecji insuliny występuje po podaniu mieszaniny 10 aminokwasów egzogennych (niezbędnych). W badaniach mających na celu określenie sprawności wydzięlniczej komórek B stosuje się obecnie powszechnie dożylny wlew L-argininy (25—30 g), która jest silnym bodźcem wydzielania insuliny i jest dobrze tolerowana. Mechanizm wpływu aminokwasów na wydzielanie insuliny jest mało poznany. Nie zależy on od cAMP, gdyż stymulacji przez nie komórek B nie towarzyszy wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia tego nukleotydu, Na uwagę zasługuje hipoteza, podług której mechanizm ten — podobnie jak w przypadku glukozy — jest bioenergetyczny, tzn. że aminokwasy pobudzają sekrecję insuliny przez własny metabolizm, przy czym odrębności tej przemiany mogą tłumaczyć istniejące różnice w sile działania aminokwasów i glukozy. Aminokwasy powodują nagromadzenie w cytozolu wolnych jonów wapniowych, co bezpośrednio inicjuje proces wydalania insuliny z komórek B. Przypuszcza się, że aminoacydemia jest obok glikemii drugim fizjologicznym czynnikiem regulującym wydzielanie insuliny — być może pojawiającym się wcześniej w rozwoju filogenetycznym. Za takim poglądem przemawiają obserwacje wskazujące, że u ryb mięsożernych L-leucyna powoduje większą sekrecję insuliny aniżeli glukoza oraz że u wcześniaków większy przyrost insulinemii następuje po dożylnym wlewie aminokwasów aniżeli po analogicznym podaniu glukozy.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
- Insulinooporność przedreceptorowąJest ona następstwem degradacji lub unieczynnienia insuliny obecnej we krwi i płynie międzykomórkowym przed jej interakcją z receptorem insulinowym komórek. Najlepiej poznanym …
Oliwa z oliwek extra virgine – zastosowanie i właściwości zdrowotne. Grecka oliwa z oliwek sprzedaż – sklep internetowy
Oliwa z oliwek to doskonałe źródło wielu substancji odżywczych. Korzyści ze spożywania tego produktu na zimno jest bardzo wiele. Regularne spożywanie oliwy …- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Retinopatia cukrzycowaPod tą nazwą rozumie się zespół zmian w siatkówce, spowodowany swoistymi dla cukrzycy czynnościowymi i morfologicznymi nieprawidłowościami naczyń włosowatych i doprowadzający w …
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Leczenie śpiączki hipermolalnejMa ono na celu zmniejszenie glikemii i przywrócenie molalności osocza do wartości prawidłowej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej i poprawę zmniejszonej …
- Nieprawidłowości u noworodkówDzieci urodzone przez matki chore na cukrzycę są obciążone zwiększonym zagrożeniem śmiercią lub powikłaniami w okresie okołoporodowym. Sam poród może nastąpić wcześniej; …
- Stomatologiczne powikłania cukrzycyPowikłania cukrzycy w obrębie jamy ustnej były częste i osiągały znaczne nasilenie przed odkryciem insuliny. W owym czasie powszechnym zjawiskiem w tej …
Zdrowa pizza – czy to możliwe? Dobra pizza Wrocław – pizzeria 24h
Dla wielu osób pizza to kaloryczny, tłusty i niezdrowy przysmak. Nic bardziej mylnego! Dobra pizza może być prawdziwą bombą witaminową a korzyści …Piękna oprawa oczu
Rzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …
Najnowsze komentarze