Wiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną nietolerancją tego aminokwasu, później podobny efekt stwierdzono po podaniu argininy, lizyny, fenyloalaniny, metioniny, waliny, treoniny, tryptofanu, glicyny i histydyny. Szczególnie wyraźny wzrost sekrecji insuliny występuje po podaniu mieszaniny 10 aminokwasów egzogennych (niezbędnych). W badaniach mających na celu określenie sprawności wydzięlniczej komórek B stosuje się obecnie powszechnie dożylny wlew L-argininy (25—30 g), która jest silnym bodźcem wydzielania insuliny i jest dobrze tolerowana. Mechanizm wpływu aminokwasów na wydzielanie insuliny jest mało poznany. Nie zależy on od cAMP, gdyż stymulacji przez nie komórek B nie towarzyszy wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia tego nukleotydu, Na uwagę zasługuje hipoteza, podług której mechanizm ten — podobnie jak w przypadku glukozy — jest bioenergetyczny, tzn. że aminokwasy pobudzają sekrecję insuliny przez własny metabolizm, przy czym odrębności tej przemiany mogą tłumaczyć istniejące różnice w sile działania aminokwasów i glukozy. Aminokwasy powodują nagromadzenie w cytozolu wolnych jonów wapniowych, co bezpośrednio inicjuje proces wydalania insuliny z komórek B. Przypuszcza się, że aminoacydemia jest obok glikemii drugim fizjologicznym czynnikiem regulującym wydzielanie insuliny — być może pojawiającym się wcześniej w rozwoju filogenetycznym. Za takim poglądem przemawiają obserwacje wskazujące, że u ryb mięsożernych L-leucyna powoduje większą sekrecję insuliny aniżeli glukoza oraz że u wcześniaków większy przyrost insulinemii następuje po dożylnym wlewie aminokwasów aniżeli po analogicznym podaniu glukozy.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- ProstaglandynyWpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica …
- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
- kombucha
- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
- KalmodulinaGłównym ogniwem łączącym napływ wolnych jonów wapniowych do cytozolu z procesem wydzielania insuliny jest kalmodulina, białko o masie cząsteczkowej 17 000, występujące …
- Rodzaje cukrzycy u dzieciOkoło 1—5% wszystkich przypadków cukrzycy rozpoznaje się przed 15 r.ż. Dość duży zakres tego odsetka zależy do pewnego stopnia od braku — …
Zdrowa pizza – czy to możliwe? Dobra pizza Wrocław – pizzeria 24h
Dla wielu osób pizza to kaloryczny, tłusty i niezdrowy przysmak. Nic bardziej mylnego! Dobra pizza może być prawdziwą bombą witaminową a korzyści …- Zakażenia skórySkóra jest siedliskiem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, które u chorych na cukrzycę mogą występować częściej i mają na ogół bardziej gwałtowny lub …
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
Najnowsze komentarze