Kwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach przeprowadzonych u ludzi wykazano, że zwiększenie zawartości WXT w osoczu powodowało wyraźny przyrost wydzielania insuliny stymulowanego glukozą lub tolbutamidem. Mechanizm tego wpływu sprowadza się prawdopodobnie do wykorzystania kwasów tłuszczowych jako „paliwa” przez komórki B. Nasilenie wydzielania insuliny następuje także po dożylnym podaniu związków ketonowych. Jeszcze w latach sześćdziesiątych doniesiono, że wlew acetooctanu do tętnicy trzustkowej psa powoduje zwiększenie stężenia tego hormonu we krwi żyły wątrobowej. Później podobne zjawisko zaobserwowano u ludzi. Zdaniem niektórych badaczy stymulacja wydzielania insuliny przez związki ketonowe jest wyrazem działania mechanizmu sprzężenia zwrotnego, mającego na celu w stanach głodu i ketozy hamować lipolizę i zapobiegać kwasicy ketonowej. Z drugiej strony w rachubę może wchodzić po prostu wykorzystanie związków ketonowych jako substratów energetycznych przez komórki B. Znaczenie związków ketonowych w regulacji wydzielania insuliny nie jest jednak pewne. W grę wchodzą — podobnie jak podczas stosowania kwasów tłuszczowych — różnice gatunkowe: u szczura dopiero duże dawki acetooctanu powodują wyraźny przyrost insulinemii i zmniejszenie glikemii. W badaniach in vitro nie można było w sposób przekonywający wykazać stymulacji wydzielania insuliny przez izolowane komórki B po dodaniu do środowiska tych komórek związków ketonowych.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Pochodne sulfonylomocznikaSą one głównymi przedstawicielami grupy leków zwiększających wydzielanie insuliny. Działanie to stwierdzono zarówno in vitro, jak i in vivo i ta właściwość …
- Halucynki – czy są niebezpieczne dla zdrowia? Odmiany grzybów halucynogennych , działanieGrzyby halucynogenne (znane również jako grzyby psylocybinowe) to znane produkty, które można spożywać zarówno w stanie surowym, jak i suszu. W formie …
- Stan przedmiotowy chorego na cukrzycęW cukrzycy idiopatycznej (typu 1 i 2) leczonej skutecznie i przebiegającej bez powikłań odchylenia od stanu prawidłowego są na ogół niewielkie. Znacznie …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
- Namiastki cukru i sztuczne środki słodząceNamiastkami (surogatami) cukru nazywa się obdarzone słodkim smakiem substancje zbliżone do glukozy, które swego czasu zaliczano do „nieszkodliwych węglowodanów”. Obecnie w żywieniu …
- Przeciwciała alergiczneSą to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych biguaniduPodobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te …
Najnowsze komentarze