Przemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu fosfatydyloinozytolu. Zjawisko to występuje w przypadku stymulowania wydzielania insuliny glukozą i tolbutamidem, natomiast jest ono wyraźnie mniej intensywne w razie pobudzenia tych komórek aminokwasami. Prawdopodobnie istotne znaczenie dla przyspieszenia obrotów w cyklu fosfatydyloinozytolu ma zwiększona wskutek utleniania glukozy podaż zredukowanych dinukleotydów nikotynamidoadeninowych (NADH, NADPH). Hydrolizie fosfatydyloinozytolu towarzyszy zwiększenie napływu wolnych jonów wapniowych do cytozolu komórek B, z drugiej strony ustalono, że niektóre etapy przemiany w tym cyklu wymagają obecności owych jonów. W rachubą wchodzą także inne wpływy przemiany fosfatydyloinozytolu na wydzielanie insuliny. Egzocytozie ziarnistości zawierających insulinę sprzyja zarówno rozluźnienie struktury błony komórkowej spowodowane rozpadem fosfolipidów, jak i aktywacja przez diacyloglicerol swoistej kinazy białkowej stymulowanej przez jony wapniowe, a zależnej od fosfolipidów (Ca2+ -activated, phospholipid-dependent protein kinase PK-C), katalizującej fosforylacją białek wchodzących w skład otoczki ziarnistości komórek B. Ponadto metabolit cyklu fosfotydyloinozytolu — fosfatydan — aktywując lipazą A2 powoduje oddawanie przez fosfolipidy komórkowe kwasu arachidonowego, będącego prekursorem prostaglandyn, oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, stanowiących substrat energetyczny komórek B. Znaczna część tlenu pobierana przez te komórki jest właśnie wykorzystywana do utlenienia kwasów tłuszczowych, i to także wówczas, gdy stężenie glukozy w płynie otaczającym te komórki mieści się w granicach fizjologicznych. Należy oczekiwać, że dalsze badania wyjaśnią szczegółowo te i inne wpływy przemian fosfolipidów (np. wpływ metylacji fosfolipidów na czynność receptorów komórkowych) w komórkach B wysp trzustkowych oraz udział tych przemian w procesie biosyntezy i wydzielania insuliny.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Medifire to zakład rehabilitacji i masażu na Białołęce oraz Tarchominie. Doświadczona kadra rehabilitantów, sprawdź.
- Niekonwencjonalne sposoby podawania insulinyPodskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu …
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- gofry bezglutenowe
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
- Bezpieczne wybielanie zębów w domu – pasty do wybielania zębówMało kto jest zadowolony z wyglądu i koloru swoich zębów. Nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej w warunkach domowych. Takowa …
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
- Statystyki uzależnień. Uzależnienie po polskuWydawać by się mogło, że nowy wiek przyniósł ze sobą nową jakość życia, nowe podejście, nowe… uzależnienia. Jednak jak podaje opublikowany w …
- Obraz morfologiczny i patogeneza retinopatii cukrzycowejSpośród wymienionych w tym rozdziale mechanizmów, doprowadzających do zmian w naczyniach włosowatych, w siatkówce szczególne znaczenie patogenetyczne przypisuje się względnej hipoksji, która …
- Zabiegi stomatologiczne u chorych na cukrzycęProblemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
- Obraz kliniczny i leczenie cukrzycyNa ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z …
Najnowsze komentarze