Większe znaczenie wydaje się mieć drugi mechanizm bioenergetyczny, związany z przemianą glukozy w komórkach B. System transportu D-glukozy do tych komórek jest bardzo wydajny i szybko następuje wyrównanie wewnątrzkomórkowego stężenia tego cukru do poziomu stężenia zewnątrzkomórkowego. Glukoza ulega w komórkach B przemianie zarówno w cyklu Embden-Meyerhofa-Parnasa, jak i w cyklu pentozowym, zaś. reszty dwuwęglowe zostają utlenione w cyklu kwasów trójkarboksylowych do COa, dostarczając energii (ATP) niezbędnej w procesie biosyntezy i wydzielania insuliny. Szybkość tych przemian wzrasta wraz ze zwiększeniem się stężenia glukozy w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Jest ona determinowana przez szybkość fosforylacji glukozy w komórkach B. Ta reakcja katalizowana jest zarówno przez glukokinazę, cechującą się dużym powinowactwem do substratu, jak i przez heksokinazę, której powinowactwo do glukozy jest znacznie mniejsze. Chociaż glukokinazy jest w komórkach B znacznie mniej niż heksokinazy, ta pierwsza określa szybkość metabolizmu glukozy i nawet niewielkie zmiany jej aktywności pociągają za sobą bardzo wyraźne zmiany wpływu tego cukru na wydzielanie insuliny. Na szlaku glikolitycznym kluczową pozycję zajmuje fosfofruktokinaza. W komórkach B wysp trzustkowych stwierdzono obecność silnego aktywatora powyższego enzymu — fruktozo-2,6-difosforanu, którego wewnątrzkomórkowe stężenie wzrasta w miarę zwiększania się zawartości glukozy w płynie otaczającym komórki B. Zahamowanie fosforylacji glukozy przez mannoheptulozę, a także hamowanie dalszych przemian glukozo-6-fosforanu przez 2-dezoksyglukozę znosi pobudzanie przez glukozę biosyntezy i wydzielania insuliny. W badaniach, w których komórki B umieszczano w środowisku zawierającym glukozę znakowaną 14C, stwierdzono, że część tego cukru ulega przekształceniu do aminokwasów, które z kolei zostawały wbudowane do cząsteczki insuliny. Ten proces także nasila się w miarę wzrostu stężenia glukozy w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Dowodzi to, że glukoza jest nie tylko ważnym źródłem energii dla komórek B, ale także substratem dostarczającym szkieletu węglowego do syntezy aminokwasów i insuliny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- Insulina we krwiW wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do …
- Czynność narządu wyspowego w cukrzycyW cukrzycy stwierdza się wyraźne zmiany ilościowe i zaburzenia czynności wszystkich rodzajów komórek wysp trzustkowych. Zachodzi przy tym wyraźna różnica pomiędzy cukrzycą …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
- Inne hormony wysp trzustkowychW wyspach trzustkowych około 20% komórek obdarzonych właściwościami wydzielniczymi stanowią komórki nie-B. Są to komórki A (około 15%) wydzielające glukagon, komórki D …
- Powikłania metaboliczneGłównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na …
- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
- Glukagon we krwiGlukagon trzustkowy oznacza się w osoczu metodą radioimmunologiczną, posługując się przeciwciałami skierowanymi przeciw C-końcowemu fragmentowi tego peptydu — aminokwasom 24—29. Z przeciwciałami …
Najnowsze komentarze