Zmiany tętnic w cukrzycy obejmują miażdżycę (atheromatosis), stwardnienie tętniczek (aiteiiolosclerosis) i, rzadziej, stwardnienie typu Mdnckeberga. Miażdżyca tętnic. Proces aterogenezy przebiega w cukrzycy podobnie jak u osób bez zaburzeń przemiany węglowodanów, przez fazę obrzęku błony wewnętrznej, odkładania się w niej lipidów i substancji szklistej, martwicy, doprowadzając do powstania ognisk kaszowatych i owrzodzeń. W tych miejscach następuje agregacja płytek i tworzą się zakrzepy, które zwężają lub wręcz zamykają światło tętnicy. W późniejszej fazie występuje dystroficzne wapnienie przejawiające się odkładaniem zwapniałych płytek i klamer. Uważa się, że ogniska kaszowate w cukrzycy zawierają większą ilość glikozaminoglikanów. Do cech wyróżniających zmiany miażdżycowe w cukrzycy zalicza się ich wcześniejsze pojawienie się, znacznie większe nasilenie oraz występowanie w tym samym niemal stopniu u kobiet i u mężczyzn. Podkreśla się ponadto, że u chorych na cukrzycę miażdżyca obejmuje równomiernie cały układ dużych i małych tętnic, podczas gdy w miażdżycy powszechnie występującej zmiany mają charakter bardziej seginentarny, są umiejscowione bardziej proksymalnie i ich nasilenie jest największe w miejscach, w których dochodzi do tworzenia się wirów i zwiększonego lokalnego ciśnienia (miejsca rozgałęzień, np. aorty brzusznej, miejsca odejścia i początkowe odcinki odgałęzień). Konsekwencje miażdżycy tętnic w cukrzycy są jednak takie same jak u osób bez tej choroby. W obrazie klinicznym ujawniają się zmiany miażdżycowe tętnic wieńcowych, tętnic mózgu i tętnic kończyn dolnych. Stopień ich zaawansowania w cukrzycy jest jednak większy i na ogół odpowiadają one zmianom miażdżycowym ludzi bez cukrzycy o 10 lat starszych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Ziarnistość komórek B w insulinieInsulina zawarta w ziarnistościach komórek B wysp trzustkowych ma budowę krystaliczną i występuje prawdopodobnie w postaci heksamerów. Przemawia za tym także obecność …
Zakupoholizm terapia, leczenie. Jak można pohamować żądzę zakupów?
Zakupoholizm to jeden z największych problemów współczesnych społeczeństw. Jeszcze niedawno niektórzy specjaliści traktowali niekontrolowane kupowanie jako problem natury społecznej, jednak coraz mocniej …Alkohol na weselach – jakie trunki wybrać? Dobre lokalne piwo Kraków. Piwo Wino Alkohol Nalewki Przepisy
Choć tradycyjne polskie wesele kojarzy się przede wszystkim z wódką, pary młode coraz częściej decydują się na zagwarantowaniu gościom większego wyboru alkoholi. …- KetogenezaKońcowa przemiana kwasów tłuszczowych może w obrębie hepatocytów przebiegać nieco odmiennie, prowadząc do powstania acetooctanu. Mniejsze znaczenie w syntezie acetooctanu ma prosta …
- Pochodne sulfonylomocznikaSą one głównymi przedstawicielami grupy leków zwiększających wydzielanie insuliny. Działanie to stwierdzono zarówno in vitro, jak i in vivo i ta właściwość …
- Receptor insulinowyObecność receptora insulinowego stwierdzono w błonie licznych komórek, takich jak adypocyty, komórki mięśniowe, hepatocyty, limfocyty, inonocyty i in. Zasługuje na uwagę, że …
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
- OuabainaLek ten zwiększa wyraźnie wydzielanie insuliny jedynie w badaniach in vitro i tylko wówczas, gdy stosuje się go w dawkach większych niż …
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …
Najnowsze komentarze