Zmiany tętnic w cukrzycy obejmują miażdżycę (atheromatosis), stwardnienie tętniczek (aiteiiolosclerosis) i, rzadziej, stwardnienie typu Mdnckeberga. Miażdżyca tętnic. Proces aterogenezy przebiega w cukrzycy podobnie jak u osób bez zaburzeń przemiany węglowodanów, przez fazę obrzęku błony wewnętrznej, odkładania się w niej lipidów i substancji szklistej, martwicy, doprowadzając do powstania ognisk kaszowatych i owrzodzeń. W tych miejscach następuje agregacja płytek i tworzą się zakrzepy, które zwężają lub wręcz zamykają światło tętnicy. W późniejszej fazie występuje dystroficzne wapnienie przejawiające się odkładaniem zwapniałych płytek i klamer. Uważa się, że ogniska kaszowate w cukrzycy zawierają większą ilość glikozaminoglikanów. Do cech wyróżniających zmiany miażdżycowe w cukrzycy zalicza się ich wcześniejsze pojawienie się, znacznie większe nasilenie oraz występowanie w tym samym niemal stopniu u kobiet i u mężczyzn. Podkreśla się ponadto, że u chorych na cukrzycę miażdżyca obejmuje równomiernie cały układ dużych i małych tętnic, podczas gdy w miażdżycy powszechnie występującej zmiany mają charakter bardziej seginentarny, są umiejscowione bardziej proksymalnie i ich nasilenie jest największe w miejscach, w których dochodzi do tworzenia się wirów i zwiększonego lokalnego ciśnienia (miejsca rozgałęzień, np. aorty brzusznej, miejsca odejścia i początkowe odcinki odgałęzień). Konsekwencje miażdżycy tętnic w cukrzycy są jednak takie same jak u osób bez tej choroby. W obrazie klinicznym ujawniają się zmiany miażdżycowe tętnic wieńcowych, tętnic mózgu i tętnic kończyn dolnych. Stopień ich zaawansowania w cukrzycy jest jednak większy i na ogół odpowiadają one zmianom miażdżycowym ludzi bez cukrzycy o 10 lat starszych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca typu 1Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u …
Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …Neurochirurgia – gdzie przyjmuje dobry neurochirurg w Bydgoszczy
Chirurgiczne leczenie chorób układu nerwowego to bardzo poważna sprawa, którą zajmować mogą się jedynie wybitni specjaliści. Oczywiście trzeba posiadać w tym zakresie …- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
- Oznaczenie glukozy we krwiObecnie oznacza się glukozę we krwi (osoczu) 6 metodami dającymi porównywalne wyniki. Są to: 2 metody enzymatyczne (w jednej stosuje się oksydazę …
- Próchnica zębówObecnie próchnicę zębów (caiies dentium) stwierdza się rzadziej wśród chorych na cukrzycę aniżeli w ogólnej populacji. Ta różnica jest szczególnie widoczna u …
- Namiastki cukru i sztuczne środki słodząceNamiastkami (surogatami) cukru nazywa się obdarzone słodkim smakiem substancje zbliżone do glukozy, które swego czasu zaliczano do „nieszkodliwych węglowodanów”. Obecnie w żywieniu …
Dopalacze – skutki zatrucia. Objawy zażywania
Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych substancji spośród wszystkich środków psychoaktywnych. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często lekarze nie są w stanie udzielić …- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
Najnowsze komentarze