Stomatologia cały czas się rozwija. Lekarze dostają do dyspozycji kolejne, coraz nowocześniejsze narzędzia, które ułatwiają przeprowadzanie zabiegów i zwiększają ich skuteczność. W ostatnich latach w gabinetach stomatologicznych coraz częściej wykorzystywany jest laser. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii. Jak wykorzystuje się laser w leczeniu zębów?
Diagnostyka laserowa
Laser znajduje zastosowanie w stomatologii już na etapie diagnostyki. W kierunku zęba wysyłana jest wiązka światła o określonej długości, dzięki czemu dochodzi do zjawiska fluorescencji. Pozwala to określić kształt i wielkość zmiany chorobowej. Diagnostyka laserowa zębów wykorzystywana jest przede wszystkim do diagnozowania ubytków próchnicowych koron i korzeni. Pozwala zaobserwować zmiany niewidoczne gołym okiem. Ponadto laser umożliwia diagnozowanie złogów nazębnych, pęknięć twardych tkanek zębów oraz przebiegu szczeliny złamania. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Eliminuje konieczność wykonywania zdjęć RTG.
Lasery wysokoenergetyczne – leczenie kanałowe i chirurgia stomatologiczna
W stomatologii wykorzystywane są również lasery wysokoenergetyczne. Znajdują one zastosowanie w leczeniu kanałowym. Umożliwiają sterylizację systemu kanałowego oraz fotodezynfekcję i zamykanie kanalików zębinowych. Z tego względu leczenie kanałowe z użyciem lasera sprawdza się w leczeniu zgorzeli miazgi. Wiązka eliminuje organizmy chorobotwórcze i zapobiega wystąpieniu ponownej infekcji. Lasery wysokoenergetyczne wykorzystywane są także w chirurgii stomatologicznej. Umożliwiają precyzyjne cięcie, koagulację naczyń i odparowywanie tkanek miękkich. Wykorzystuje się je na przykład w zabiegu podcięcia wędzidełka.
Lasery niskoenergetyczne – biostymulacja laserowa
Kolejną grupę laserów stosowanych w stomatologii stanowią lasery niskoenergetyczne, nazywane także biostymulującymi. Wykorzystuje je między innymi przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku. Lasery niskoenergetyczne pobudzają leczone struktury na poziomie komórkowym. Zwiększają mikrokrążenie i metabolizm tlenowy. Biostymulacja laserowa znajduje zastosowanie w leczeniu krwiaków, chorób dziąseł, zmian zapalnych na błonie śluzowej jamy ustnej czy dolegliwości bólowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Wpływa na zmniejszenie obrzęku pozabiegowego, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz skrócenie czasu gojenia się ran.
Najnowsze komentarze