O tym, że szpinak jest prawdziwą bombą witaminową wie chyba każdy. Przez jednych kochany i uwielbiany, przez innych znienawidzony – zwłaszcza, jeśli chodzi o dzieci, mało które dziecko przepada za tym zielonym warzywem.
Jednak szpinak warto włączyć do swojej diety na stałe lub przynajmniej zjadać go od czasu do czasu, ponieważ korzyści z jego spożywania jest naprawdę wiele.

Szpinak a stres.

Mało kto wie, że w szpinaku znajdują się duże pokłady magnezu. Zaleca się go więc spożywać osobom zestresowanym i nerwowym Wpłynie to korzystnie na odzyskanie równowagi nerwowej oraz złagodzi skutki stresu, obniży również podatność na stres.

Wykazuje się on również właściwościami uspakajającymi, a także zapobiega bólom głowy – w tym również migrenowym. Może być więc naturalną alternatywą dla tabletek przeciwbólowych i suplementów dla zestresowanych i znerwicowanych.

Szpinak a odchudzanie.

To zielone warzywo odgrywa również ważną rolę w procesie odchudzania. Dzięki zawartości potasu i witamin z grupy B korzystnie wpływa na spalanie węglowodanów i tłuszczy, przez co przyspiesza tempo przemian metabolicznych. Poprzez zawartość tylakoidów przedłuża on również uczucie sytości po posiłku, przez co rzadziej podjadamy między posiłkami.

Jak przyrządzić?

Sposobów na przyrządzenie szpinaku jest wiele. Można go jeść zarówno na surowo, jak również po obróbce termicznej – nie traci on wtedy zbyt dużo cennych właściwości nawet wtedy, kiedy podawany jest na gorąco.

Świeże liście szpinaku będą dobrze smakować jako dodatek do kanapek lub sałatek, jest też bazą dla wielu zielonych koktajli mających działanie oczyszczające i detoksykujące organizm.
Świetnie komponuje się też z serami, zarówno pleśniowymi, jak również parmezanem, fetą czy oscypkiem, dobrze smakuje w połączeniu z owocami.

Sałatkę ze szpinakiem należy podać z oliwą z oliwek, gdyż zwiększy to wchłanianie do organizmu beta – karotenu i luteiny.
Szpinak świetnie smakuje również podany na ciepło z makaronami, makaron z sosem śmietanowo szpinakowym to proste danie, które jest bardzo lubiane przez dużą ilość ludzi.