Egzocytoza nie jest jedyną drogą wydzielania insuliny przez komórki B. W rachubę wchodzi jeszcze stopniowe wewnątrzkomórkowe rozpuszczanie się części hormonu zawartego w ziarnistościach i przechodzenie go do przestrzeni zewnątrzkomórkowej, jak również bezpośredni jego transport w mikropęcherzykach z miejsc tworzenia się w zbiornikach siateczki śródplazmatycznej. Za tym ostatnim sposobem sekrecji insuliny przemawia stale wydzielanie przez komórki B pewnej ilości proinsuliny. Zróżnicowaniu dróg wydzielania insuliny przypisuje się znaczenie fizjologiczne. Wysunięto hipotezę, że insulina wydzielana bezpośrednio z miejsc biosyntezy odpowiada tzw. ruchliwej puli (labile pool), stanowiącej w przybliżeniu 2% zawartości tego hormonu w trzustce i uruchamianej w najwcześniejszej fazie pobudzenia komórek B, natomiast insulina spichrzona w ziarnistościach tworzy tzw. stalą pulę (stable pool). Jest to zgodne z faktem, że egzocytoza jest główną drogą wydzielania hormonu przez komórki B. Proces biosyntezy i wydzielania insuliny podlega regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej. Spośród dość dużej liczby czynników nasilających ten proces szczególne miejsce zajmuje glukoza, której wpływ na komórki B ma niejako „pierwotny” charakter. Inne czynniki stymulują swoiście te komórki tylko w obecności glukozy, której działanie ulega wzmożeniu (glucose połentiation agents). Wyjątkiem są aminokwasy i tolbutamid, które zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki B także pod nieobecność glukozy; aminokwasy działają jednak wówczas znacznie słabiej, zaś tolbutamid niezależnie od samodzielnego wpływu na sekrecję insuliny bardzo wyraźnie nasila analogiczny wpływ glukozy.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u ludzi zdrowychWysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz …
- GlukagonHormon ten powoduje wyraźne zwiększenie sekrecji insuliny, przy czym powyższy efekt występuje wcześniej aniżeli przyrost glikemii. Wydzielanie insuliny przez komórki B jest …
Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego Szczecin
Na świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
- Program terapeutycznyZ tego, co powiedziano wyżej, wynika, że włączanie stałego, kontrolowanego wysiłku do programu leczenia chorych na cukrzycę wymaga przestrzegania wskazań, a w …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
- Postępowanie w czasie poroduPrzebieg porodu powinien być kontrolowany równocześnie przez położnika, internistę (diabetologa) i pediatrę. Obecnie najchętniej odczekuje się do porodu siłami natury (między 38 …
Najnowsze komentarze