Egzocytoza nie jest jedyną drogą wydzielania insuliny przez komórki B. W rachubę wchodzi jeszcze stopniowe wewnątrzkomórkowe rozpuszczanie się części hormonu zawartego w ziarnistościach i przechodzenie go do przestrzeni zewnątrzkomórkowej, jak również bezpośredni jego transport w mikropęcherzykach z miejsc tworzenia się w zbiornikach siateczki śródplazmatycznej. Za tym ostatnim sposobem sekrecji insuliny przemawia stale wydzielanie przez komórki B pewnej ilości proinsuliny. Zróżnicowaniu dróg wydzielania insuliny przypisuje się znaczenie fizjologiczne. Wysunięto hipotezę, że insulina wydzielana bezpośrednio z miejsc biosyntezy odpowiada tzw. ruchliwej puli (labile pool), stanowiącej w przybliżeniu 2% zawartości tego hormonu w trzustce i uruchamianej w najwcześniejszej fazie pobudzenia komórek B, natomiast insulina spichrzona w ziarnistościach tworzy tzw. stalą pulę (stable pool). Jest to zgodne z faktem, że egzocytoza jest główną drogą wydzielania hormonu przez komórki B. Proces biosyntezy i wydzielania insuliny podlega regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej. Spośród dość dużej liczby czynników nasilających ten proces szczególne miejsce zajmuje glukoza, której wpływ na komórki B ma niejako „pierwotny” charakter. Inne czynniki stymulują swoiście te komórki tylko w obecności glukozy, której działanie ulega wzmożeniu (glucose połentiation agents). Wyjątkiem są aminokwasy i tolbutamid, które zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki B także pod nieobecność glukozy; aminokwasy działają jednak wówczas znacznie słabiej, zaś tolbutamid niezależnie od samodzielnego wpływu na sekrecję insuliny bardzo wyraźnie nasila analogiczny wpływ glukozy.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- PseudomeliturieDodatni wynik badania moczu przy użyciu odczynnika Ny- landera lub Fehlinga (Benedicta) może występować w przypadku obecności niecukrowych substancji redukujących. Dotyczy to …
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Substancje resztkoweJuż bardzo dawno zauważono, że jarzyny wyraźnie poprawiają tolerancję węglowodanów przez chorych na cukrzycę i fakt ten był nawet powodem poszukiwania w …
- Inhibitory insulinyJako inhibitory insuliny określa się substancje, które bezpośrednio hamują komórkowe działanie tego hormonu. Należy je odróżniać od antagonistów insuliny, którymi najczęściej są …
- Rozwój dziecka chorego na cukrzycęPoprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci …
- Obraz morfologiczny i patogeneza retinopatii cukrzycowejSpośród wymienionych w tym rozdziale mechanizmów, doprowadzających do zmian w naczyniach włosowatych, w siatkówce szczególne znaczenie patogenetyczne przypisuje się względnej hipoksji, która …
- Zaburzenia krzepnięcia krwi w cukrzycyDo rozwoju angiopatii cukrzycowej — przede wszystkim makroangiopatii — przyczynia się nadkrzepliwość krwi. Przyczyny jej w cukrzycy można podzielić na dwie grupy. …
- Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczającyPanie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
Najnowsze komentarze