Hormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci rozpadowegorumienia pełzakowatego z równoczesnym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej (stomatitis), 2) niedokrwistość syderopeniczna normochromiczna, 3) cukrzyca. Ponadto stwierdza się z reguły chudnięcie, zaparcie stolca (czasem nawet niedrożność jelit), zakrzepy żylne i niekiedy objawy niewydolności żewnątrzwydzielniczej trzustki. W dotychczasowych obserwacjach, obejmujących około 50 przypadków, choroba występowała głównie u osób starszych z wyraźną przewagą kobiet, przy czym w większości przypadków miała charakter złośliwy i dawała przerzuty, głównie do wątroby, już w chwili rozpoznania. Obraz kliniczny zależy od autonomicznego, nadmiernego wydzielania glukagonu i wpływów metabolicznych tego hormonu. Zmiany skórne są prawdopodobnie następstwem zmniejszonej podaży aminokwasów, których zawartość w osoczu ulega znacznemu (3-krotnemu) zmniejszeniu wskutek nasilania się pod wpływem glukagonu glukoneogenezy. Dożylny wlew aminokwasów powoduje bowiem remisję zmian skórnych. Cukrzyca ma różny przebieg i skala jej leczenia obejmuje cały zakres stosowanych w tej chorobie środków, jednak co najmniej połowa chorych wymaga leczenia insuliną. W sporadycznych przypadkach opisano występowanie śpiączki hipermolalnej (osmotycznej), zwraca natomiast w tym zespole uwagę mała skłonność do kwasicy ketonowej. Chirurgiczne usunięcie guza powoduje wyraźną remisję objawów tego zespołu, zwłaszcza cofanie się zmian skórnych, oraz wyraźną poprawę lub normalizację tolerancji węglowodanów. W pojedynczych przypadkach łagodnych gruczolaków uzyskano całkowite wyleczenie. Na rozpoznanie naprowadzają charakterystyczne zmiany skórne skojarzone z cukrzycą i większość przypadków glucagonoma była dotąd rozpoznawana przez dermatologów. Potwierdzeniem rozpoznania jest duże stężenie glukagonu w osoczu, które w opisanych przypadkach było 10—100-krotnie większe aniżeli u ludzi zdrowych. Znaczenie diagnostyczne ma także stwierdzenie małej zawartości azotu a-aminowego i wolnych aminokwasów osocza.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Insulina we krwiW wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do …
- Przeciwciała alergiczneSą to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach …
- Powikłania metaboliczneGłównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Zakażenia dróg moczowych i nerekZakażenia układu moczowego należą obok zakażeń skóry do najczęstszych w cukrzycy. Ich częstość zwiększa się w miarę trwania choroby, do czego przyczynia …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
- Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie …
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Woda i elektrolityNiedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 …
- Polipeptyd trzustkowyJak dotąd, niewiele wiadomo o wpływie tego peptydu na czynność komórek B. W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że u niektórych gatunków zwierząt (mysz, …
Najnowsze komentarze