Protezy są dla wielu pacjentów jedynym sposobem na odzyskanie satysfakcji i komfortu życia. Osoby, które mają wady wrodzone lub zostały poddane amputacji kończyn, za sprawą tego rodzaju produktów mogą wykonywać codzienne czynności podobnie jak wszyscy inni. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnego rodzaju protez, wśród których można wskazać warianty modularne. Czym się one wyróżniają? W jaki sposób dopasowuje się je do konkretnego pacjenta?

Co charakteryzuje protezy modularne?

Proteza modularna to rodzaj protezy składającej się z kilku oddzielnych elementów, które mogą być bez trudu odłączane i wymieniane w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastępują one kończyny dolne. Wśród modułów składających się na tego rodzaju produkty wskazywane są części pełniące funkcje stawu biodrowego, skokowego oraz kolanowego. Istotnym elementem opisywanego produktu jest lej protezowy, który przylega do ciała pacjenta i pozwala na jego połączenie z pozostałymi elementami produktu.

Tego rodzaju protezy zaleca się zarówno osobom, którym zależy przede wszystkim na tym, aby móc wykonywać codzienne czynności, jak i pacjentom pragnącym uprawiać sport. Nowoczesne protezy nóg są lekkie, co sprawia, że mogą być noszone przez wiele godzin bez uczucia dyskomfortu. Wykonuje się je z materiałów odpornych na uszkodzenia. Do produkcji tego typu protez wykorzystuje się różnego rodzaju żele, kopolimery, a także termoplasty i włókna węglowe.

Jak dopasowywane są protezy modularne?

Dopasowaniem protez powinny zajmować się zakłady ortopedyczne. Podczas tej czynności ważne jest indywidualne podejście do każdego z pacjentów, ponieważ to pozwala na znalezienie produktu dostosowanego do konkretnych potrzeb danej osoby. W przypadku opisywanych protez istnieje możliwość wymiany poszczególnych komponentów na takie, które będą mieć tę samą funkcję, ale inne parametry. Podczas doboru protezy bierze się pod uwagę wagę, płeć oraz wiek danej osoby, a także jej codzienną aktywność fizyczną. Należy pamiętać, że wybór tego rodzaju produktu powinien być przemyślany. Ważne, aby w pełni dostosować go do siebie tak, aby mógł on podnosić jakość Twojego życia. W razie wątpliwości pomóc mogą osoby pracujące we wcześniej wspomnianych zakładach ortopedycznych.