Poprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci jest trochę niższy w porównaniu z ich rówieśnikami i nieco opóźnione jest kostnienie. Dojrzewanie płciowe dzieci chorych na cukrzycę jest na ogół prawidłowe i zwykle następuje w tym samym co u zdrowych okresie życia; może nawet być nieco przyspieszone, jednak w przypadkach długotrwałej cukrzycy bywa opóźnione. U dziewcząt stwierdza się częściej zaburzenia miesiączkowania niż u ich zdrowych rówieśniczek. Wyraźne zaburzenia rozwoju występują natomiast w razie niewłaściwego leczenia cukrzycy i niedostatecznego wyrównania metabolicznego tej choroby. Jeszcze przed odkryciem insuliny Nobecourt wyróżnił postać cukrzycy dziecięcej, charakteryzującej się niskim wzrostem, słabą budową, dużym brzuchem i dużą, gładką wątrobą. W 1930 roku Mauriac opisał zespół noszący nazwę od jego imienia, będący klasycznym przykładem zaburzenia rozwoju dziecka z cukrzycą wskutek niedostatecznego wyrównania tej choroby. Składają się nań następujące objawy: karłowatość, lalkowata twarz, otyłość typu cushingoidalnogo, wyraźne opóźnienie dojrzewania płciowego i bardzo znaczne powiększenie wątroby. W późniejszych badaniach tego zespołu stwierdzono hiperli-pidemię (hipercholesterolemię i hipertriglicerydemię) oraz zwiększone wydzielanie z moczem 11-hydroksykortykosteroidów (11-OHCS). Ponieważ zespół Mauriaca obserwuje się nie u wszystkich dzieci, u których cukrzyca była przez długi czas niewyrównana, należy sądzić, że jego wystąpienie zależy od swoistej predyspozycji. Obecnie spotyka się go wyjątkowo i to tylko w rodzinach zupełnie nie współpracujących z personelem medycznym w opiece nad dzieckiem chorym na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytolu
22 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 3Spośród dużej grupy odmian tego typu cukrzycy zmiany w wyspach trzustkowych występują w zapaleniach trzustki, w hemochromatozie oraz w nowotworach trzustki, zarówno …
Uzależnienie od hazardu objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, …- Próba dożylnego obciążenia glukoząPolega ona na szybkim dożylnym wstrzyknięciu (w ciągu 1—2 min) 50% roztworu glukozy, w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy …
- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
- Przeciwwskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPrzeciwwskazania do stosowania pochodnych biguanidu w cukrzycy można podzielić na 2 grupy, z tym że determinujące je mechanizmy niekiedy się zazębiają. Pierwszą …
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
- Powikłania metaboliczneGłównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na …
- Uwagi dotyczące metody Jakuba WęgierkiDyskusja na temat, czy chorym na cukrzycę należy zabraniać spożywania cukru, czy też — odwrotnie — powinno im się to polecać, rozpoczęła …
Najnowsze komentarze