Dzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują szczególnie wyraźnie. Dotyczy to zarówno ostrych, jak i przewlekłych jej powikłań. Po przeżyciu 30 lat od momentu zachorowania w dzieciństwie na cukrzycę około 2/5 tych osób podaje przebycie jednego lub więcej stanów ciężkiej kwasicy lub śpiączki ketonowej. Spośród powikłań przewlekłych najwyraźniej uwidacznia się postęp swoistych zmian w naczyniach włosowatych. Po 30 latach trwania cukrzycy prawie wszyscy chorzy mają retinopatię, w tym połowa retinopatię proliferacyjną, a niecałe 10% traci wzrok. U połowy stwierdza się zaawansowaną nefropatię cukrzycową, będącą przyczyną przedwczesnego zgonu, czemu sprzyja zakażenie dróg moczowych i nerek, które stwierdza się u 1/4 tych chorych. Również u połowy występują wyraźne objawy symetrycznej neuropatii obwodowej, a u 1/6 wyraźne objawy wisceropatii. Mniej więcej potowa osób z cukrzycą nabytą w dzieciństwie umiera przed 50 r.ż., a większość spośród drugiej połowy jest dotknięta ciężkim kalectwem. Powoduje to, że cukrzycę występującą w dzieciństwie charakteryzują najwyższe standaryzowane wskaźniki umieralności (5—10-krotnie większa umieralność) i największe skrócenie średniego oczekiwanego okresu przeżycia (15— —17 lat). Te dramatyczne w swej wymowie liczby uzyskano z retrospektywnych badań losów osób, u których cukrzyca (dziecięca) wystąpiła na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych. Należy sądzić, że postęp, jaki się w międzyczasie dokonał i nadal dokonuje w leczeniu cukrzycy (insuliny wysoko oczyszczone, insulina ludzka, programowane wlewy insuliny, samokontrola oparta na oznaczaniu glikemii) poprawiły i nadal będą poprawiać długoterminowe rokowanie w cukrzycy ujawniającej się w wieku dziecięcym. Z drugiej jednak strony obserwacje kliniczne w dalszym ciągu wskazują na ograniczoną szansę przeżycia 30—40 lat z cukrzycą i uniknięcia w tym czasie poważnych powikłań tej choroby. Dlatego też dzieci chore na cukrzycę są w szczególny sposób nadal obciążone ryzykiem największego skrócenia okresu przeżycia i dużego inwalidztwa z powodu tej choroby.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Cykliczne nukleotydyInsulina zmniejsza stężenie cAMP w komórkach, głównie przez aktywację fosfodiesterazy, i powoduje przejściowy wzrost stężenia cGMP. Wpływ hormonu na cAMP występuje jednak …
- Oznaczenie cukru w moczuTo proste badanie, wykonywane najdawniej w celu rozpoznania i kontroli leczenia cukrzycy, znajduje nadal najszersze zastosowanie w większości krajów, w tym także …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie nefropatii cukrzycowejRozpoznanie różnicowe. Nastręcza ono duże trudności z tego względu, że z cukrzycą kojarzą się często różne choroby nerek. Najczęściej różnicuje się nefropatię …
Dieta – podstawa zdrowego stylu życia. Warzywa ekologiczne sklep internetowy, oleje roślinne – olej z pestek dyni
Zdrowa i zbilansowana dieta jest bez wątpienia najważniejszym elementem dbania o stan naszego organizmu. To od niej zależy jakość i długość życia, …- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
- Obraz kliniczny i leczenie cukrzycyNa ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u chorych na cukrzycęU ludzi chorych na cukrzycę reakcja metaboliczna na wysiłek fizyczny może być odmienna aniżeli u zdrowych, co zależy od szczegółowej roli insuliny, …
Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?
Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
Najnowsze komentarze