Próba Himswortha w swoim klasycznym wykonaniu obejmuje 2 kolejne testy: w pierwszym badany otrzymuje doustnie 30 g glukozy na 1 m2 powierzchni ciała, w drugim taką samą dawkę glukozy doustnie oraz 5 j.m. insuliny krótko działającej na 1 m2 powierzchni ciała dożylnie. Glikemię oznacza się co 10 min przez 60 min. Planimetrycznie oblicza się wielkość powierzchni zakreślonej przez krzywe glikemiczne podczas kolejnych testów i z porównania powierzchni I (działanie insuliny) i powierzchni G (działanie glukozy) oblicza się wskaźnik wrażliwości na insulinę (I/G). Prawidłowo wynosi on około 1,0, w cukrzycy typu 1 i innych chorobach cechujących się zwiększoną wrażliwością na ten hormon osiąga wartości wyższe, w cukrzycy typu 2 i chorobach o zmniejszonej wrażliwości — niższe. W próbie Engel-Scotta badanemu wstrzykuje się dożylnie 0,1 j.m. insuliny krótko działającej na kg masy ciała, a po 30 min podaje się do spożycia 0,8 g glukozy na kg masy ciała. U ludzi zdrowych po zmniejszeniu się glikemii w 30 min następuje jej wzrost powyżej wartości wyjściowej, spowodowany zarówno działaniem mechanizmu regulacyjnego, jak i spożyciem glukozy. W przypadku nadwrażliwości na insulinę krzywa glikemiczna pozostaje przez cały czas poniżej wartości wyjściowej. Ta próba jest szczególnie przydatna w badaniach diagnostycznych w stanach niedoczynności części gruczołowej przysadki i kory nadnerczy, gdyż zmniejsza ryzyko hipoglikemii. Dokładną ocenę wrażliwości na insulinę uzyskuje się także przez podwójne dożylne obciążenie glukozą w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy ciała, w którym równocześnie z drugą dawką glukozy wstrzykuje się dożylnie insulinę krótko działającą w dawce 0,3 j. na kg masy ciała. Przyrost współczynnika przyswajania glukozy K (A K) jest wykładnikiem działania insuliny egzogennej.
O autorze
Podobne wpisy
Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytolu
22 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Fizjologiczna zależność czynnościowaZależność czynnościowa pomiędzy komórkami A, B i D wysp trzustkowych jest wynikiem omówionych w poprzednich podrozdziałach mechanizmów działania hormonów wydzielanych przez poszczególne …
Dotkliwy problem – zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza – charakterystyczne objawy, oraz przyczyny Zapalenie pęcherza moczowego może być naprawdę poważnym oraz oczywiście dokuczliwym problemem. Najczęściej do zakażenia dochodzi …- Wibrator dla dwojga
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- Oznaczenie hemoglobiny glikozylowanej i białek glikozylowanych surowicyW diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów wykorzystuje się zjawisko glikozylacji białek, a w szczególności hemoglobiny i białek surowicy (albuminy). W krwince czerwonej dorosłego …
- Regulacja nerwowaWyspy trzustkowe są unerwione przez włókna adrenergiczne, cho- linergiczne i peptydergiczne. Włókna te docierają albo wprost do komórek wysp, albo (w większości) …
- Wyspiak wydzielający glukagonHormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci …
- „Trzecia śpiączka" WęgierkiW 1956 r. Jakub Węgierko opisał występowanie u chorych na cukrzycę śpiączki, która nie odpowiadała żadnemu ze znanych w owym czasie stanów …
- Nefropatia cukrzycowaNefropatia cukrzycowa jest to zespół kliniczny występujący u chorych na cukrzycę, którego morfologicznym podłożem jest swoiste dla tej choroby stwardnienie kłębuszków (glomemlosclerosis …
Wybieramy mąkę: mąka jaglana,mąka gryczana,mąka z ciecierzycy,mąka z kasztanów jadalnych
W dzisiejszych czasach w wielu polskich sklepach można kupić różne rodzaje mąki. Oczywiście wybór zależy tutaj od upodobań danej osoby, ale trzeba …- Inne hormony wysp trzustkowychW wyspach trzustkowych około 20% komórek obdarzonych właściwościami wydzielniczymi stanowią komórki nie-B. Są to komórki A (około 15%) wydzielające glukagon, komórki D …
Najnowsze komentarze