Obejmują one wszystkie rodzaje zmian naczyniowych charakterystycznych dla mikroangiopatii cukrzycowej. W okresie wczesnym (retinopathia simplex, backgiound letinopathy) następuje zwiększenie przepływu naczyniowego w siatkówce, pojawia się rozszerzenie żył, nierównomierne rozszerzenie włośniczek, zanik komórek ściennych (perycytów) i mikrotętniaki. Te ostatnie są zwykłe umiejscowione w części włośniczki pozbawionej komórek i początkowo są cienkie, utworzone z błony podstawnej, później wypełniają się masami szklistymi i zakrzepami. Nierzadko błona podstawna ulega rozszczepieniu i pomiędzy jej dwie warstwy dostaje się krew. Często dochodzi do krwawień z tych tętniaków,- początkowo są to drobne wybroczyny, które później nabierają charakteru bardziej rozległych wylewów krwawych. W dalszym okresie choroby rozwija się także obrzęk okołonaczyniowy siatkówki, która wskutek tego staje się nierównomiernie pogrubiała, mętna. W jej obrębie tworzą się żółtawe lub woskowe ogniska zwyrodnieniowe, obejmujące warstwy splotowe i warstwę komórek zwojowych, w których dochodzi do gromadzenia się substancji lipidowych, włóknika i innych białek (twarde wysięki). Są one następstwem albo rozpadu neurocytów i ich wypustek zawierających duże ilości lipidów, albo przesiąkania przez zmienioną błonę podstawną włośniczek substancji lipidowych i białek krwi. Innym rodzajem zmian są białe, puszyste, okrągłe lub owalne ogniska śródsiatkówkowe (ogniska waty, miękkie wysięki). Występują one rzadziej i nie są swoiste dla retinopatii cukrzycowej, stwierdza się je bowiem także w nadciśnieniu tętniczym, w zakrzepach żył siatkówki i w kolagenozach. W ostatniej fazie retinopatii cukrzycowej (retinopathia prolilerativa) dochodzi do nowotworzenia naczyń włosowatych w obszarze przed siatkówką i do ich wrastania od obwodu i od strony tarczy nerwu wzrokowego do ciała szklistego i do siatkówki, do dalszego zwyrodnienia i zaniku elementów nerwowych i rozrostu na ich miejsce gleju oraz do rozległych wylewów do siatkówki i ciała szklistego. Wskutek kurczenia się pasm tkanki łącznej może wystąpić odwarstwienie siatkówki. W tym okresie zaburzenie widzenia jest znaczne.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Stomatologiczne powikłania cukrzycyPowikłania cukrzycy w obrębie jamy ustnej były częste i osiągały znaczne nasilenie przed odkryciem insuliny. W owym czasie powszechnym zjawiskiem w tej …
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Wysiłek fizycznyDzieci cechuje duża aktywność fizyczna i wysiłek jest ważnym elementem programu terapeutycznego u chorujących na cukrzycę. Mogą one uprawiać ćwiczenia gimnastyczne przewidziane …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- Uzależnienie od hazardu objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, …
- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
- Powikłania ciąży u kobiet chorych na cukrzycęUmieralność okołoporodowa matek chorych na cukrzycę jest obecnie prawie taka sama (0,3—0,7%), jak bez cukrzycy (0,32—0,37%). Ciąża nie skraca też oczekiwanego okresu …
- Pizza włoska: czym kierować się przy zamówieniu? Pizza włoska Warszawa 24hMiłośnicy pizzy są zgodni w jednym: znaleźć dobrą pizzerię jest niezwykle trudno. Pizza włoska to taka, która posiada niewielką ilość składników, charakteryzuje …
- Choroba niedokrwienna sercaSpośród wszystkich jednostek klinicznych, zaliczanych do choroby dużych naczyń w cukrzycy, choroba niedokrwienna serca występuje najczęściej i jest główną przyczyną zgonów osób …
- Nauczanie pacjentówPodejmując szkolenie chorego na cukrzycę należy uwzględnić jego wiek, rodzaj cukrzycy, stan emocjonalny, poziom wykształcenia, zdolność przyswojenia sobie wiadomości, a także sytuację …
Najnowsze komentarze