Założeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; różnice pomiędzy nimi są dość znaczne i dotyczą: rodzaju, dawki i czasu podania glikokortykosteroidu, dawki i drogi podania glukozy, oznaczenia tego cukru we krwi żylnej lub włośniczkowej oraz kryteriów oceny wyniku. Oryginalna próba Fajansa i Conna, którzy pierwsi wprowadzili do diagnostyki zaburzeń przemiany węglowodanów obciążenie hormonami kory nadnerczy i glukozą, polega na doustnym podaniu 50 mg octanu kortyzonu dwukrotnie: na 1/2 h oraz na 2 h przed spożyciem 100 g glukozy. Osoby o masie ciała powyżej 80 kg otrzymują octan kortyzonu w dawce 62,5 mg. Według tych autorów górna granica „normy” glikemii we krwi żylnej wynosi: 8,9 mmol/1 (160 mg%) po 1 h oraz 7,8 mmol/1 (140 mg%) po 2 h od podania glukozy. Od tej próby niewiele różni się próba prednizonowo-glukozowa Westa. Badany otrzymuje zamiast octanu kortyzonu dwukrotnie po 10 mg prednizonu (Encorton Polfa), zaś osoby o masie ciała powyżej 80 kg dawkę o 25% większą. Wynik tej próby ocenia się wg tych samych kryteriów, co wynik próby kortyzonowo-glukozowej. Próbom steroidowo-glukozowym przypisuje się większą czułość w rozpoznawaniu nietolerancji węglowodanów w porównaniu z obciążeniem samą glukozą, jednak ich ocena pod tym względem nie jest jednolita. Za przydatnością tych prób w rozpoznawaniu cukrzycy utajonej (przejściowej nietolerancji glukozy wg obecnej klasyfikacji WHO) przemawiają głównie obserwacje Fajansa i Conna, które tylko częściowo zostały potwierdzone przez innych badaczy. Wielokrotnie bowiem stwierdzano prawidłowy wynik tej próby u osób, u których doustne obciążenie samą glukozą dawało wynik nieprawidłowy, co może być następstwem kompensacyjnego pobudzenia wydzielania insuliny przez hiperglikemię wywołaną podaniem glikokortykosteroidów. Nie wydaje się też, by w systematycznych badaniach dużych grup ludności próby steroidowo-glukozowe były bardziej przydatne w wykrywaniu cukrzycy niż proste testy obciążenia glukozą. Jest natomiast możliwe, że w sporadycznych przypadkach próba obciążenia kortyzonem lub prednizonem i glukozą pozwala wcześniej wykryć nietolerancję węglowodanów niż standardowe doustne obciążenie glukozą.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Oddział szpitalnyJest ciągle jeszcze sprawą otwartą, czy w przedstawionej strukturze organizacyjnej należy tworzyć odrębne oddziały diabetologiczne w szpitalach szczebla uniwersyteckiego lub analogicznego, czy …
Zakupoholizm terapia, leczenie. Jak można pohamować żądzę zakupów?
Zakupoholizm to jeden z największych problemów współczesnych społeczeństw. Jeszcze niedawno niektórzy specjaliści traktowali niekontrolowane kupowanie jako problem natury społecznej, jednak coraz mocniej …- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Oświata zdrowotnaNauczanie o cukrzycy powinno objąć także szersze kręgi społeczeństwa. Będąc chorobą społeczną i cywilizacyjną o coraz szerszym zasięgu, stanowi ona zagrożenie dla …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
Pizza włoska: czym kierować się przy zamówieniu? Pizza włoska Warszawa 24h
Miłośnicy pizzy są zgodni w jednym: znaleźć dobrą pizzerię jest niezwykle trudno. Pizza włoska to taka, która posiada niewielką ilość składników, charakteryzuje …- MetyloksantynyLeki te wyraźnie nasilają wydzielanie insuliny in vitro. Jest to rezultatem hamowania fosfodiesterazy i zwiększenia stężenia cAMP w komórkach B. Charakterystyczne, że …
- Inne meliturieSpośród innych cukrów, których obecność w moczu wymaga różnicowania z cukrzycą, należy wymienić maltozę i mannoheptulozę. Maltoza — produkt trawienia skrobi — …
Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?
Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …
Najnowsze komentarze