Założeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; różnice pomiędzy nimi są dość znaczne i dotyczą: rodzaju, dawki i czasu podania glikokortykosteroidu, dawki i drogi podania glukozy, oznaczenia tego cukru we krwi żylnej lub włośniczkowej oraz kryteriów oceny wyniku. Oryginalna próba Fajansa i Conna, którzy pierwsi wprowadzili do diagnostyki zaburzeń przemiany węglowodanów obciążenie hormonami kory nadnerczy i glukozą, polega na doustnym podaniu 50 mg octanu kortyzonu dwukrotnie: na 1/2 h oraz na 2 h przed spożyciem 100 g glukozy. Osoby o masie ciała powyżej 80 kg otrzymują octan kortyzonu w dawce 62,5 mg. Według tych autorów górna granica „normy” glikemii we krwi żylnej wynosi: 8,9 mmol/1 (160 mg%) po 1 h oraz 7,8 mmol/1 (140 mg%) po 2 h od podania glukozy. Od tej próby niewiele różni się próba prednizonowo-glukozowa Westa. Badany otrzymuje zamiast octanu kortyzonu dwukrotnie po 10 mg prednizonu (Encorton Polfa), zaś osoby o masie ciała powyżej 80 kg dawkę o 25% większą. Wynik tej próby ocenia się wg tych samych kryteriów, co wynik próby kortyzonowo-glukozowej. Próbom steroidowo-glukozowym przypisuje się większą czułość w rozpoznawaniu nietolerancji węglowodanów w porównaniu z obciążeniem samą glukozą, jednak ich ocena pod tym względem nie jest jednolita. Za przydatnością tych prób w rozpoznawaniu cukrzycy utajonej (przejściowej nietolerancji glukozy wg obecnej klasyfikacji WHO) przemawiają głównie obserwacje Fajansa i Conna, które tylko częściowo zostały potwierdzone przez innych badaczy. Wielokrotnie bowiem stwierdzano prawidłowy wynik tej próby u osób, u których doustne obciążenie samą glukozą dawało wynik nieprawidłowy, co może być następstwem kompensacyjnego pobudzenia wydzielania insuliny przez hiperglikemię wywołaną podaniem glikokortykosteroidów. Nie wydaje się też, by w systematycznych badaniach dużych grup ludności próby steroidowo-glukozowe były bardziej przydatne w wykrywaniu cukrzycy niż proste testy obciążenia glukozą. Jest natomiast możliwe, że w sporadycznych przypadkach próba obciążenia kortyzonem lub prednizonem i glukozą pozwala wcześniej wykryć nietolerancję węglowodanów niż standardowe doustne obciążenie glukozą.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Alergia skórna późnaJest to miejscowy odczyn skórny typu tuberkulinowego, pojawiający się w 18—24 h po podaniu insuliny w miejscu wstrzyknięcia. Występuje twarde, ciemnoczerwone, swędzące …
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
Interpretacja siatki centylowej dla chłopców
Siatka centylowa jest świetnym wskaźnikiem wagi i wzrostu. Wbrew pozorom interpretuje się ją bardzo łatwo. Siatka centylowa chłopców obejmuje wiek do osiemnastego …- Leczenie cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu stanowią drugą grupę skutecznie działających doustnych leków przeciwcukrzycowych. Od pochodnych sulfonylomocznika różnią się strukturą chemiczną, mechanizmem działania oraz zakresem wskazań. …
- Insulina in vivo – wyjaśnienieCoraz powszechniejsze w ostatnich latach oznaczanie peptydu C we krwi obwodowej okazało się bardzo pomocne w wyjaśnianiu wydzielania i dalszych losów insuliny …
- Program terapeutycznyZ tego, co powiedziano wyżej, wynika, że włączanie stałego, kontrolowanego wysiłku do programu leczenia chorych na cukrzycę wymaga przestrzegania wskazań, a w …
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie urologicznym?
Do wizyty w gabinecie urologicznym powinny skłonić nas niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie choćby jak problemy z oddawaniem moczu czy …- Próby obciążenia insuliną i glukoząPróba Himswortha w swoim klasycznym wykonaniu obejmuje 2 kolejne testy: w pierwszym badany otrzymuje doustnie 30 g glukozy na 1 m2 powierzchni …
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- Dermopatia cukrzycowaTen rodzaj zmian skórnych występuje w cukrzycy najczęściej. Spotyka się je u 60% mężczyzn i 30% kobiet w wieku powyżej 30 lat, …
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
Najnowsze komentarze