Stany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika. Nawet w przypadkach przyjęcia bardzo dużej dawki w celu samobójczym nie zawsze stwierdzano zmniejszenie glikemii. Należy pamiętać o aktywacji fibrynolizy pod wpływem fenforminy i o potęgowaniu przez nią działania doustnych antykoagulantów. W początkowym okresie leczenia tym preparatem obserwowano przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, jednak nie jest ustalone, czy leczenie pochodnymi biguanidu stanowi rzeczywisty czynnik zagrożenia nadciśnieniem. Spośród powikłań leczenia cukrzycy pochodnymi biguanidu największe znaczenie ma kwasica mleczanowa i wobec wysoce niekorzystnego rokowania w jej przebiegu wysunięto zastrzeżenie co do celowości dalszego stosowania tych związków. Dotyczy to głównie fenforminy i w niektórych krajach została ona wycofana, a na jej miejsce wprowadzono metforminę, która obecnie jest najczęściej stosowanym lekiem omawianej grupy. Jest sprawą otwartą, ozy ta decyzja jest uzasadniona. Kwasica mleczanowa jest z reguły następstwem niewłaściwego stosowania pochodnych biguanidu i to stwierdzenie odnosi się do wszystkich tych związków. W szczególności należy przestrzec przed stosowaniem metforminy w sytuacjach, w których przeciwwskazane jest podanie fenforminy. Jak wynika z zestawienia piśmiennictwa do 1982 r., spośród 42 przypadków kwasicy mleczanowej u chorych przyjmujących metforminę zgon wystąpił u 18, czyli u 43%. Z kolei fenformina jest pochodną biguanidu, działającą najsilniej i dającą najbardziej widoczne efekty terapeutyczne (zmniejszenie glikemii, stężenia triglicerydów i cholesterolu w surowicy). Dlatego W Polsce jest ona nadal stosowana, z tym że zaleca się nieprzekraczanie dawki maksymalnej 100 mg/d.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- MetyloksantynyLeki te wyraźnie nasilają wydzielanie insuliny in vitro. Jest to rezultatem hamowania fosfodiesterazy i zwiększenia stężenia cAMP w komórkach B. Charakterystyczne, że …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- AminokwasyWiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Hormon wzrostuWbrew swej nazwie hormon wzrostu odgrywa ważną rolę w kontroli przemiany materii także po zakończeniu wzrostu, zarówno przez pobudzanie syntezy białek, jak …
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
Najnowsze komentarze