Stany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika. Nawet w przypadkach przyjęcia bardzo dużej dawki w celu samobójczym nie zawsze stwierdzano zmniejszenie glikemii. Należy pamiętać o aktywacji fibrynolizy pod wpływem fenforminy i o potęgowaniu przez nią działania doustnych antykoagulantów. W początkowym okresie leczenia tym preparatem obserwowano przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, jednak nie jest ustalone, czy leczenie pochodnymi biguanidu stanowi rzeczywisty czynnik zagrożenia nadciśnieniem. Spośród powikłań leczenia cukrzycy pochodnymi biguanidu największe znaczenie ma kwasica mleczanowa i wobec wysoce niekorzystnego rokowania w jej przebiegu wysunięto zastrzeżenie co do celowości dalszego stosowania tych związków. Dotyczy to głównie fenforminy i w niektórych krajach została ona wycofana, a na jej miejsce wprowadzono metforminę, która obecnie jest najczęściej stosowanym lekiem omawianej grupy. Jest sprawą otwartą, ozy ta decyzja jest uzasadniona. Kwasica mleczanowa jest z reguły następstwem niewłaściwego stosowania pochodnych biguanidu i to stwierdzenie odnosi się do wszystkich tych związków. W szczególności należy przestrzec przed stosowaniem metforminy w sytuacjach, w których przeciwwskazane jest podanie fenforminy. Jak wynika z zestawienia piśmiennictwa do 1982 r., spośród 42 przypadków kwasicy mleczanowej u chorych przyjmujących metforminę zgon wystąpił u 18, czyli u 43%. Z kolei fenformina jest pochodną biguanidu, działającą najsilniej i dającą najbardziej widoczne efekty terapeutyczne (zmniejszenie glikemii, stężenia triglicerydów i cholesterolu w surowicy). Dlatego W Polsce jest ona nadal stosowana, z tym że zaleca się nieprzekraczanie dawki maksymalnej 100 mg/d.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Obraz kliniczny i rozpoznanie śpiączki mleczanowejŚpiączka mleczanowa najczęściej występuje nagle, jej objawy mogą jednak również (rzadziej) narastać powoli. Stan ogólny chorych jest zły, niejednokrotnie także z powodu …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
- Typy nadwrażliwości na insulinęInsulina wyzwala zarówno odczyn typu komórkowego, jak i humoralnego, które w szczególnych przypadkach mogą przybierać charakter nadwrażliwości i manifestować się wyraźnymi objawami …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych biguaniduPodobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u ludzi zdrowychWysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
Szpinak w kuchni.
O tym, że szpinak jest prawdziwą bombą witaminową wie chyba każdy. Przez jednych kochany i uwielbiany, przez innych znienawidzony – zwłaszcza, jeśli …- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Leczenie śpiączki hipermolalnejMa ono na celu zmniejszenie glikemii i przywrócenie molalności osocza do wartości prawidłowej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej i poprawę zmniejszonej …
- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
Najnowsze komentarze