Zmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się w toku jej trwania, uważane powszechnie za jej powikłania. Do pierwszej grupy należą zmiany w wyspach trzustkowych, do drugiej — zmiany w naczyniach, nerwach i niektórych innych narządach. O ile do poznania występujących w cukrzycy zaburzeń metabolicznych i hormonalnych w dużym stopniu przyczyniły się doświadczenia na zwierzętach oraz badania in vitro izolowanych komórek, to znajomość zmian strukturalnych opiera się głównie na badaniach anatomopatologicznych — najczęściej pośmiertnych, znacznie rzadziej zażyciowych — ludzi chorych na cukrzycę. Badania morfologiczne miały i nadal mają fundamentalne znaczenie dla wyjaśnienia etiopatogenezy tej choroby, a także dla oceny jej przebiegu i leczenia. Badania wysp trzustkowych dostarczyły istotnych i przekonywających dowodów heterogenności cukrzycy. Z kolei duże znaczenie badań morfologicznych innych narządów i układów jest wynikiem tego, że właśnie zmiany w tych narządach i układach przesądzają o rokowaniu i umieralności większości chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Zaskakujące dyniowe tiramisu
Tiramisu to klasyczny deser, znany i kochany przez większość. Jednak czasem nawet klasyka może się przejeść. Zwykle klasyczne tiramisu warto więc czasami …- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
Uzależnienie od leków – lekomania – statystyki. Kiedy leki zamiast ratować życie, niszczą je
Lekomania ciekawostki i definicja Lekomania to silne uzależnienie od środków farmakologicznych. Ich zażywanie powoduje skutki psychiczne i fizyczne, wpływając na proces metabolizmu. …- Oznaczenie glukozy we krwiObecnie oznacza się glukozę we krwi (osoczu) 6 metodami dającymi porównywalne wyniki. Są to: 2 metody enzymatyczne (w jednej stosuje się oksydazę …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Rozwój dziecka chorego na cukrzycęPoprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- InsulinaProces wydzielania insuliny przez komórki B podlega prawdopodobnie kontroli przez własny produkt tych komórek na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Przemawiają za tym obserwacje …
Najnowsze komentarze