Swoistość radioimmunologicznej metody oznaczania insuliny jest wynikiem wybiórczego wiązania grup antygenowych tego hormonu z immunoglobulinami G skierowanymi przeciwko tym właśnie grupom. Są one jednak obecne także w proinsulinie, która zawiera w sobie całą cząsteczkę insuliny o „dojrzałej” strukturze i która w związku z tym wiąże również przeciwciała insulinowe. Teoretycznie 1 pmol proinsuliny powinien reagować z tymi przeciwciałami tak samo jak 1 pmol insuliny (co odpowiada 154 pj. insuliny). W rzeczywistości jednak proinsulina reaguje słabiej i jest to prawdopodobnie skutkiem zakrycia części grup immunologicznie czynnych przez peptyd C. Znając stopień wiązania przeciwciał insulinowych przez ludzką proinsulinę i stężenie molarne proinsuliny w surowicy można obliczyć stężenie molarne „rzeczywistej” insuliny z różnicy: IRI — Pro = Ins. Dawniej sądzono, że stężenie proinsuliny we krwi jest tak niewielkie, że jej obecność nie ma większego wpływu na wartość IRI i że tę ostatnią można uznać za równoznaczną ze stężeniem insuliny. Wprowadzenie dokładnej metody oznaczania tego prohormonu w surowicy wykazało jednak, że zarówno u człowieka zdrowego, jak i w niektórych chorobach stężenie molarne proinsuliny we krwi może osiągać duże wartości. Wówczas różnica pomiędzy wartościami IRI i Ins może być znaczna wskutek udziału proinsuliny w wartości IRI, Dotąd przeprowadzono niewiele oznaczeń „rzeczywistej” insuliny we krwi u ludzi, a czynnikiem ograniczającym jest ciągle bardzo mała dostępność ludzkiej proinsuliny, niezbędnej jako standard w tych oznaczeniach. Można jednak oczekiwać, że biosynteza ludzkiej proinsuliny drogą inżynierii genetycznej usunie tę przeszkodę, co pozwoli poszerzyć znajomość wydzielania insuliny in vivo, opartą dotąd na oznaczeniach IRI.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Patogeneza śpiączki hipermolalnejDla śpiączki hipermolalnej charakterystycznym zaburzeniem jest bardzo nasilona hiperglikemia bez kwasicy ketonowej i bardzo duży stopień odwodnienia, co w sumie doprowadza do …
- Opieka nad noworodkiemNoworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o …
- https://euromedical.pl/20-obuwie-zdrowotne-buty-medyczne-damskie-i-meskie
Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Insulina we krwi ludzi zdrowychU ludzi zdrowych stężenie insuliny (IRI) we krwi (surowicy, osoczu) na czczo wynosi od 10 do 25 mj. w 1 1, nieco …
- Regulacja hormonalnaSpośród hormonów, które bezpośrednio wpływają na wydzielanie insuliny w stopniu mającym znaczenie fizjologiczne, należy wymienić z jednej strony glukagon i niektóre peptydowe …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
- Rodzaje pochodnych sulfonylomocznikaZnaczenie praktyczne w leczeniu cukrzycy mają związki o następującym wzorze ogólnym: —S02 — NH — CO — NH — R, w którym …
- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
Najnowsze komentarze