Cukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych i mającym motywację do tej współpracy. Znaczenie motywacji należy szczególnie uwypuklić, bowiem bez niej chory mający nawet wystarczający zasób wiadomości o swojej chorobie i dobrze przeszkolony nie będzie się stosował do otrzymanych wskazówek. Prawidłowo ukierunkowana i właściwie przeprowadzona edukacja osoby z cukrzycą wyraźnie poprawia jej jakość życia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadkach cukrzycy insulinozależnej — u dzieci i młodocianych, u których choroba ta powoduje najwięcej niedogodności w życiu i u których długoterminowe niekorzystne rokowanie zaznacza się najwyraźniej. Dlatego też obecnie uważa się pedagogikę medyczną za nieodzowny element leczenia chorego na cukrzycę, który z pacjenta czyni partnera zespołu leczącego. Potrzeby w tym zakresie są duże i edukacja taka nie powinna ograniczać się tylko do szkolenia samego chorego, ale w odpowiedniej formie powinna objąć także jego rodzinę i najbliższe otoczenie, a także społeczeństwo, w którym żyje. W stosowanym dotąd raczej sporadycznie systemie szkolenia chorych na cukrzycę, prowadzonym w poradniach cukrzycowych lub na oddziałach szpitalnych, pacjenci otrzymują bezpośrednio po rozpoznaniu tej choroby podstawowe informacje o niej samej, o przestrzeganiu diety oraz — w razie cukrzycy insulinozależnej — o wstrzykiwaniu insuliny. Nauczanie odbywa się w formie krótkiej rozmowy z lekarzem, pielęgniarką oraz dietetyczką i jest połączone z prze studiowaniem-odpowiedniej literatury przeznaczonej dla osób z cukrzycą. Jak wskazują jednak rezultaty licznych badań zasobu wiedzy i umiejętności chorych, ten konwencjonalny system przekazywania informacji jest niewystarczający. Z przeprowadzonych w Warszawie badań ankietowych i analizy odpowiedzi osób z cukrzycą typu 1 w wieku 19—41 lat wynikało, że ponad połowa i nich nie przestrzegała diety, jedynie 1/4 wiedziało, jak należy się zachować w razie zagrażającego stanu niedocukrzenia krwi, i tylko 1/5 potrafiła samodzielnie oznaczać zawartość cukru i acetonu w moczu. Te same badania dowiodły, że większy zasób wiedzy mieli chorzy z cukrzycą dłużej trwającą, leczeni w przyklinicznej poradni cukrzycowej i w szpitalach uzdrowiskowych (w tych placówkach prowadzone jest systematyczne szkolenie pacjentów), oraz osoby mające wyższe wykształcenie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Operacje ze wskazań nagłychWyrównanie cukrzycy i jej kontrola u chorych, którzy są przyjmowani do szpitala w trybie nagłym i wymagają natychmiastowej interwencji, jest zadaniem trudnym, …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie nefropatii cukrzycowejNie ma specjalnej klasyfikacji nefropatii cukrzycowej, natomiast dynamika zmian zachodzących w nerkach przejawia się stopniowo zwiększającym się białkomoczem, który jest głównym objawem …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznikaMimo bardzo licznych badań nie wyjaśniono dotąd w pełni, w jaki sposób pochodne sulfonylomocznika wywierają korzystny wpływ na zaburzoną w cukrzycy przemianę …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
- Cukrzyca typu dorosłych u młodocianychTen szczególny rodzaj cukrzycy typu 2 występuje u dzieci rzadko i dotąd niewiele jest informacji na temat jego częstości w populacjach poniżej …
- Cukrzyca insulinozależna (typu 1)Etiologię tej postaci cukrzycy pojawia się ona najczęściej w dzieciństwie i wieku dojrzewania, znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. Masa ciała chorych …
Zrób to sam – masło klarowane
Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …
Najnowsze komentarze