Jednym z głównych założeń nowej klasyfikacji cukrzycy, zaproponowanej przez WHO, jest zarezerwowanie nazwy cukrzyca (diabetes mellitus) wyłącznie dla choroby o ewidentnym obrazie klinicznym, na który składają się swoiste dolegliwości, objawy, wyniki badań dodatkowych i przebieg. Łagodne zaburzenie przemiany węglowodanów, które można rozpoznać jedynie na podstawie wyników badań laboratoryjnych, określa się natomiast mianem nieprawidłowej tolerancji glukozy (impaiied glucose tolerance, IGT). Dla odróżnienia cukrzycy od tego stanu tak dobrano kryteria doustnego testu tolerancji glukozy, aby odpowiadały one obrazowi klinicznemu; u ludzi, u których glikemia w 2 h po doustnym spożyciu 75 g glukozy przekracza 11,1 mmol/1 (200 mg%), a więc u których rozpoznaje się cukrzycę, z reguły występują dolegliwości i objawy typowe dla tej choroby. Nie bez znaczenia jest też aspekt psychologiczny nowej klasyfikacji cukrzycy. Dla wielu ludzi rozpoznanie „cukrzyca”, gdy nie ma klinicznie jawnej choroby, stanowi niezależnie od użytego dodatkowo przymiotnika (potencjalna, przemijająca, chemiczna) duży i niepotrzebny uraz psychiczny. W niektórych krajach takie rozpoznanie pociąga za sobą niekorzystne konsekwencje socjalne.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- PseudomeliturieDodatni wynik badania moczu przy użyciu odczynnika Ny- landera lub Fehlinga (Benedicta) może występować w przypadku obecności niecukrowych substancji redukujących. Dotyczy to …
- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
Najgroźniejsze nałogi XXI wieku – nowe uzależnienia
Współczesne życie wydaje się znacznie wygodniejsze od tego, które wiedli ludzie jeszcze ćwierć wieku temu. Jednakże coraz intensywniejszy konsumpcjonizm, szybki tryb życia, …- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
- Wpływ ciąży na cukrzycęU około 1/4 ciężarnych (według różnych zestawień u 10—90%) występuje cukromocz (glikozuria) przy prawidłowym stężeniu glukozy we krwi. Obserwuje się to najczęściej …
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Rokowanie i zapobieganie retinopatii cukrzycowejRokowanie. Zależy ono od stopnia zaawansowania retinopatii, a ten z kolei w dużym stopniu od typu cukrzycy. W trwającej wiele lat cukrzycy …
- Choroba niedokrwienna sercaSpośród wszystkich jednostek klinicznych, zaliczanych do choroby dużych naczyń w cukrzycy, choroba niedokrwienna serca występuje najczęściej i jest główną przyczyną zgonów osób …
Najnowsze komentarze